Wykształcenie agenta nieruchomości. Czy wymagane są kierunkowe studia?

Aby zostać pośrednikiem pomiędzy sprzedawcą a kupującym, nie musimy posiadać wykształcenia kierunkowego. Warto przy tym podkreślić, iż dobry agent nieruchomości powinien posiadać świetną znajomość aktualnych przepisów prawa i sytuacji w branży budowlanej. Dlatego studia w kierunku prawa, budownictwa lub ekonomii mogą okazać się dużym ułatwieniem do rozpoczęcia zawodu.

Aktualnie studia nie są wymagane, a agentem nieruchomości może zostać osoba, która posiada wykształcenie średnie. Praca w biurze nieruchomości na ogół wymaga posiadania prawa jazdy kategorii B i znajomości podstawowych programów biurowych.

O ile wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane, o tyle bardzo przydatna będzie znajomość sytuacji na rynku nieruchomości. Praca w charakterze agenta nieruchomości wymaga również komunikatywności i łatwości w nawiązywaniu kontaktów z klientami. Dobry agent nieruchomości powinien też posiadać umiejętność negocjacji i sprzedaży, co pozwala na uzyskanie najlepszych wyników zawodowych.

Co robi pracownik biura nieruchomości?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, agent nieruchomości jest pośrednikiem pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Jednak jego rola nie ogranicza się wyłącznie do kontaktowania ze sobą dwóch stron transakcji. Agent nieruchomości posiada bardzo szeroki zakres obowiązków, do których należy między innymi kompleksowe doradztwo oraz regularna analiza rynku nieruchomości. Dobry agent nieruchomości będzie też na bieżąco śledził działanie konkurencyjnych firm i dbał o pozyskiwanie nowych klientów. Jego zadaniem będzie też budowanie marki biura.

Agent nieruchomości zajmuje się też prezentowaniem dostępnych na sprzedaż nieruchomości. Do podstawowych obowiązków należy również pozyskiwanie ofert przeznaczonych pod sprzedaż oraz wynajem. W związku z tym pośrednik musi wyszukiwać nowe ogłoszenia i kontaktować się telefonicznie ze sprzedającymi. Zdobywanie ofert odbywa się także na portalach internetowych.

Do codziennych obowiązków pośrednika należy przygotowywanie transakcji. Wiąże się to z koniecznością negocjacji warunków sprzedaży i kontaktem ze stroną kupującą. Agent nieruchomości będzie stroną doradczą, która pomoże klientowi w odszukaniu najlepiej dopasowanej oferty sprzedaży lub wynajmu.

Jak zostać agentem nieruchomości – kursy, certyfikaty i licencja PFRN

Osoba, która chce zostać dobrym sprzedawcą lub pośrednikiem, powinna zapoznać się ze specyfiką rynku nieruchomości. Nie muszą to być studia kierunkowe. Znacznie większą popularnością cieszą się kursy i szkolenia, które podnoszą kwalifikacje zawodowe. Biura nieruchomości niejednokrotnie organizują szkolenia dla swoich pracowników.

Jeszcze do 2013 roku Licencja Pośrednika w Obrocie Nieruchomości (PFRN) była obowiązkowa. Wraz z 1 stycznia 2014 roku weszły w życie przepisy deregulacyjne, które zniosły prawne bariery w dostępie do wielu zawodów. Jednym z zawodów objętych przez ustawę deregulacją była praca w charakterze pośrednika w obrocie nieruchomości. Według nowych zapisów agent nieruchomości nie musi już dysponować licencją PFRN. Ponadto nie jest wymagane wykształcenie wyższe ani studia kierunkowe. Jedynym istotnym obowiązkiem przyszłego pośrednika w obrocie nieruchomości jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem zawodu.

Agent nieruchomości może ukończyć specjalistyczne kursy, które kończą się nadaniem certyfikatu. W ten sposób zwiększa się swoje kwalifikacje zawodowe i buduje wiarygodność wśród potencjalnych klientów. Certyfikaty nie są wymagane przez zapisy prawa, jednak niektóre biura nieruchomości zwracają na nie baczną uwagę i dążą do ustawicznego podwyższania kwalifikacji swoich pracowników. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nieruchomościach.

Praca w biurach nieruchomości – na jakie zarobki można liczyć?

Ustaliliśmy już, jak zostać agentem nieruchomości. Praca w charakterze pośrednika pomiędzy kupującym a sprzedawcą może gwarantować niemałe zarobki. Warto przy tym podkreślić, że zarobki agenta w biurze nieruchomości są ściśle powiązane z jego sukcesami zawodowymi. Każda kolejna, udana transakcja oznacza prowizję dla biura i agenta nieruchomości.

Wyjątkowo dobrym i bardziej skutecznym agentom nieruchomości udaje się zarobić powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie. Górna granica nie jest możliwa do ustalenia. Typowe zarobki agentów nieruchomości możemy prześledzić za pomocą serwisu wynagrodzenia.pl. Według wyliczeń mediana na stanowisku agenta nieruchomości wynosi 5 530 zł brutto. Średnio co drugi pośrednik nieruchomości uzyskuje zarobki w przedziale od 4 200 do 6 830 zł. Jedna czwarta najgorzej zarabiających agentów nieruchomości uzyskuje zarobki poniżej kwoty 4 200 zł. Kolejne 25% agentów nieruchomości zarabia powyżej 6 830 zł (według danych portalu wynagrodzenia.pl z dnia 27-05-2022 r).

Z powyższych danych wynika, że zarobki w biurach nieruchomości wyróżniają się dużą różnorodnością. Na wysokość wynagrodzenia z pewnością wpłynie skuteczność pracownika, a także lokalizacja i wielkość biura. Na zarobki wpływa także posiadane wykształcenie oraz staż pracy. Najwyższe zarobki na ogół odnotowuje się na terenie większych miast, głównie Warszawy.

Jak zostać dobrym pośrednikiem w sprzedaży nieruchomości? Najważniejsze cechy

Chcesz zostać dobrym agentem nieruchomości? W takim razie powinieneś zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych cech, które przydają się w tym zawodzie. Podstawą będzie dobra znajomość rynku i zainteresowanie branżą nieruchomości. Agent nieruchomości nie tylko pośredniczy w kontaktach pomiędzy klientem a sprzedawcą. Jego zadania są znacznie szersze, mogą obejmować analizy rynkowe, sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości, a także negocjacje. Zatem podstawową cechą, która ułatwi pracę przyszłego agenta nieruchomości, będzie komunikatywność, chęć samodoskonalenia i łatwość prowadzenia negocjacji.

Dobrym sprzedawcą towarzyszy także pewność siebie, umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach oraz cierpliwość. Jedną z najbardziej docenianych cech jest motywacja, pozwalająca na uzyskanie lepszych efektów pracy. Kontakt z dobrym pośrednikiem nieruchomości powinien być satysfakcjonujący dla klienta. Znajomość branży nieruchomości, komunikatywność i doświadczenie budują reputację agenta. To z kolei może pociągać za sobą większą liczbę klientów, wyższą skuteczność oraz większe zarobki.

Wiesz już, jak zostać agentem nieruchomości, dobrym pośrednikiem i sprzedawcą. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Dowiesz się między innymi, czy kotłownia to powierzchnia użytkowa.

ikona podziel się Przekaż dalej