Podatek katastralny – co to jest, jaka jest jego wysokość w Europie

Na wstępie warto wyjaśnić, co to jest podatek katastralny. Termin ten budzi w Polsce wiele emocji, a od lat pojawiają się dyskusje na temat jego wprowadzenia. Nie jest to pozytywna wiadomość dla posiadaczy większości nieruchomości. Podatek katastralny płaci się raz do roku, a jego wysokość zostaje obliczona w oparciu o wartość nieruchomości.

W niektórych krajach w Europie wysokość podatku katastralnego wynosi około 1% wartości nieruchomości. W praktyce oznacza to, że za nieruchomość wartą 200 000 euro zapłacimy podatek w wysokości 2 000 euro rocznie. Wysokość podatku należy uregulować raz do roku, jednak istnieją także kraje, które umożliwiają opłacenie podatku w kwartalnych ratach.

Każdy kraj może samodzielnie regulować wysokość podatku katastralnego od nieruchomości. Różny jest jego sposób naliczania, a wysokość daniny na rzecz danego państwa zależy od indywidualnych regulacji prawnych. Dla przykładu podatek katastralny w Niemczech oblicza się w oparciu wartości nieruchomości i od landu, w którym się znajduje. We Francji oraz w Belgii wysokość podatku katastralnego oblicza się w oparciu o potencjalny dochód, który można wygenerować z wynajmu danej nieruchomości. Z kolei w Wielkiej Brytanii wysokość podatku ustalają lokalne samorządu, a w Hiszpanii wprowadzono podatek IBI, którego wartość utrzymuje się w przedziale 0,4 do 1,1 wartości katastralnej nieruchomości.

Podatek katastralny w Polsce. Czy może zostać wprowadzony, od kiedy?

W Polsce od wielu lat trwa debata o możliwości wprowadzenia podatku katastralnego od nieruchomości. Aktualnie rząd pracuje nad nowym podatkiem od pustostanów. W założeniach projektu dodatkowe opodatkowanie ma objąć nieużytkowane mieszkania. Podatek może także objąć posiadaczy kilku lokali mieszkalnych.

Co istotne, w zapisach Polskiego Ładu nie ma wzmianki o wprowadzeniu podatku katastralnego. Nie wiemy też, czy i od kiedy zostanie on wprowadzony. Doniesienia o wprowadzaniu podatku katastralnego są dementowane. 10 listopada 2021 roku na Twitterowym profilu Ministerstwa Finansów pojawiła się wiadomość:

 „Rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego. Informacje, które pojawiają się w przestrzeni medialnej są nieprawdziwe”.

W związku z powyższym nie istnieje projekt ustawy, który obejmuje wprowadzenia podatku katastralnego. Rząd w Polsce analizuje rynek mieszkaniowy i pracuje nad problemem mieszkań niezamieszkiwanych, ani niewynajmowanych.

Od kiedy można spodziewać się podatku katastralnego w Polsce? W związku z brakiem projektu ustawy i brakiem uregulowań prawnych, na chwilę obecną nie przewiduje się wprowadzenia podatku katastralnego. Dodatkowe opodatkowanie może dotyczyć pustostanów oraz opodatkowania od drugiej lub trzeciej nieruchomości. Aktualnie (czerwiec 2022 r) nic nie wskazuje na to, by podatek katastralny i dodatkowe opodatkowanie mieszkań miałyby zostać wprowadzone w roku 2022. Czy i od kiedy można spodziewać się takiego opodatkowania od nieruchomości? Na obecną chwilę rząd nie zaprezentował projektu, nie znamy także daty wprowadzenia opodatkowania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podatkach.

Podatek od nieruchomości w Polsce a podatek katastralny w Europie

Jak już wiemy, niektóre europejskie państwa wprowadziły podatek katastralny. W Polsce obowiązuje podatek od nieruchomości. Jest to opłata, której wysokość nie jest uzależniona od wartości nieruchomości. Na jej wysokość wpływa powierzchnia i przeznaczenie użytkowe danego lokalu.

Obowiązujący w Polsce podatek od nieruchomości jest korzystniejszy dla większości podatników. Wysokość podatku nie jest uzależniona od wartości lokalu ani jego położenia. Tym samym podatek od nieruchomości zlokalizowanej w niewielkiej miejscowości może być dokładnie taki sam jak podatek naliczany od budynku w centrum dużego miasta (jeśli założymy, że nieruchomości posiadają taki sam metraż i przeznaczenie).

W 2022 roku podatek od budynków mieszkalnych w Polsce wynosi 0,89 zł/m2. Lokale przeznaczone pod działalność gospodarczą podlegają wyższemu opodatkowaniu. W ich przypadku podatek od nieruchomości wynosi 25,74 zł/m2. Jeszcze inną stawkę stosuje się w przypadku budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym. Wysokość podatku od nieruchomości wynosi w tym przypadku 12,04 zł/m2 budynku.

Tymczasem stosowany w Europie (głównie w krajach zachodnich) podatek katastralny może być obliczany na podstawie położenia nieruchomości, jej wielkości oraz rozłożenia pomieszczeń. Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku wartość rynkowa i związany z nią prestiż lokalizacji nieruchomości. W obliczaniu wysokości podatku katastralnego często wlicza się również stan prawny nieruchomości oraz specyfikę zabudowy mieszkalnej.

Wiesz już, co to jest podatek katastralny i od kiedy może obowiązywać. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, jak zostać agentem nieruchomości. A może zainteresuje Cię również, co to jest podatek estoński i w jakich sytuacjach należy zapłacić podatek od pożyczki?

ikona podziel się Przekaż dalej