Lotto – najpopularniejsza gra liczbowa w Polsce

Historia totolotka w Polsce

Każdy z pewnością raz zagrał w totolotka, ponieważ ta gra liczbowa jest w Polsce już od 1957 roku. Jej długi staż na polskim rynku rozrywkowym świadczy o bardzo wysokiej popularności wśród ludzi. Choć wygrana w lotto nie jest łatwą sprawą, to wielu Polaków próbuje swoich sił, typując kolejne liczby. Gry liczbowe budzą bardzo duże zainteresowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wygrane pieniądze często liczone są nawet w milionach. Wygrani największych kumulacji stają się milionerami i mogą zmienić swoje życie. Niestety, aby „trafić szóstkę” w totolotka, trzeba mieć wielkie szczęście i nie jest to tak prosta sprawa.

Nazwa „lotto” jest obecnie używana oficjalnie. Wielu graczy do dziś posługuje się nazwą „totolotek”, choć nie jest ona oficjalnie wykorzystywana już od 1975 roku. Jeszcze do niedawna aktualne było określenie „duży lotek”, ale również ono zostało zastąpione przez krótszą wersję „lotto”. W Polsce zalegalizowane są jeszcze inne gry liczbowe, które organizowane są również przez Totalizatora Sportowego. Jest tylko jeden minus wysokich wygranych w lotto. Zgodnie z prawem są one opodatkowane i płaci się podatek dochodowy będący procentem od wygranej. Warto wiedzieć o tym! Podobnie jak o tym, co to jest ulga termomodernizacyjna 2021 czy wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych.

Zasady i wysokość wygranej w lotto

Gra liczbowa lotto polega na poprawnym wytypowaniu 6 cyfr. Podczas oficjalnego losowania podawane są wylosowane cyfry. Łącznie w losowaniu bierze udział 49 cyfr, co zwiększa ilość możliwych kombinacji. Niestety im większa ilość kombinacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo trafienia wytypowanych przez siebie cyfr. Ilość losowań na tydzień wynosi obecnie trzy. Teorii na temat wylosowanych liczb jest bardzo dużo, a rachunki prawdopodobieństwa równie często są obliczane.

Popularną metodę typowania cyfr jest tzw. metoda „na chybił-trafił”. System komputerowy automatycznie przydziela losowych 6 cyfr bez możliwości wyboru swoich typów. Choć podstawowa wersja gry oparta jest na typowaniu 6 z 49 cyfr, to obecnie są możliwe różne zakłady systemowe czy bonusy. Nagroda pieniężna przysługuje dopiero od granicy poprawnie wytypowanych 3 cyfr. Wraz z każdą kolejną zgodną cyfrą wartość nagroda się zwiększa. Trafienie szóstki cyfr premiowane jest już w milionach złotych. W przypadku najpopularniejszych gier liczbowych za granicą (np. w Stanach Zjednoczonych) te kwoty wygranych są wyższe.

Istotna jest również obecność kumulacji potencjalnych wygranych. Jeśli podczas jednego losowania nikt nie zdobędzie najwyższej nagrody za trafienie szóstki, to przechodzi ona na kolejne losowania. Takim sposobem w przeszłość były rekordowe kumulacje, które pozwoliły jednej osobie wygrać nawet ponad 30 milionów złotych. Może być jednak taka sytuacja, że szóstkę cyfr poprawnie wytypuje kilku graczy. Wtedy wysokość wygranej jest odpowiednio dzielona na ilość zwycięzców.

Podatek od wygranej w lotto – procedury

Ile wynosi wysokość podatku?

Od opodatkowanej wygranej pieniężnej zawsze zabierają podatek dochodowy. Od jakiej wartości nagrody zaczynają się opodatkowane wygrane? W przypadku gier liczbowych, jaką jest totolotek, wysokość nagrody, od której należy odprowadzić podatek, wynosi 2280 zł. Jak więc widać, niższe wartości wygranych nie są opodatkowane. 2280 zł to i tak duża kwota, biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku nagród rzeczowych wartość, powyżej której zabiera się podatek, wynosi 760 zł.

Zakreślone liczby w lotto, jaki procent wygranej w lotto trzeba oddać jako podatek, wygrana w lotto a rozliczenie z Urzędem Skarbowym
Jak wyglądają procedury w przypadku wygrania w lotto, gdzie odebrać pieniądze z wygranej w lotto

Podatek od wygranej w lotto to zawsze 10% wartości nagrody pieniężnej. Jest to odgórnie ustalony procent niezależny od wysokości wygranej. Zatem im większa wygrana, tym większy podatek dochodowy płacimy. Podsumowując, opodatkowana nagroda w wysokości 5 milionów złotych, to w rzeczywistości 4,5 miliona złotych zysku. Choć to i tak bardzo wysoka wygrana, to trzeba mieć na uwadze, że podatku dochodowego będzie aż 500 tysięcy złotych. Podatek od wygranej w lotto w przypadku dużych wygranych jest zawsze obligatoryjny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o prawie i przepisach.

Opodatkowana wygrana – porady praktyczne

Podatek dochodowy od wygranej w lotto płacimy w sposób uproszczony. Należne wysokości podatków od wygranych pieniężnych są odliczane od główne wygranej. Co to oznacza? Otóż nie ma konieczności samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Za zwycięzcę wszelkie formalności przeprowadza organizator gry liczbowej, czyli totalizator sportowy. Nie trzeba składać żadnych wniosków jak w przypadku ulgi termomodernizacyjnej 2021 czy wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych. W przypadku wygranych za granicą procedura podatkowa może wyglądać jednak podobnie, dlatego wtedy należy się osobiście dowiedzieć o wymogach formalnych.

Wygrane do wysokości 2280 zł nie są opodatkowane. Nie ma zatem konieczności umieszczania informacji o nich w rocznym zeznaniu podatkowym. W przypadku konieczności zapłaty podatku dochodowego od wyższych wygranych w lotto, organizator gry liczbowej wypełnia konieczny formularz PIT-8AR i odsyła do właściwego urzędu skarbowego. Zatem wygranie w lotto to sama przyjemność. Nie dość, że można się wzbogacić, to do tego nie trzeba się później martwić o obowiązkowe formalności. Podatek od wygranej w lotto, ulga termomodernizacyjna 2021 czy wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych to ostatnio tematy bardzo popularne w codziennym życiu. Warto dowiedzieć się o nich coś więcej!

ikona podziel się Przekaż dalej