Gdzie i jak rozliczyć PIT przez internet – programy rozliczeniowe online

Rozliczenie PIT przez internet wcale nie jest skomplikowane. Możemy wykonać go na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z oficjalnej strony rządowej podatki.gov.pl, drugim wybór programów rachunkowych online, które bezpiecznie rozliczą PIT i pomogą w złożeniu deklaracji do właściwego Urzędu Skarbowego.

Na stronie podatki.gov.pl rozliczymy PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Niestety na obecną chwilę nie ma możliwości, by złożyć rozliczenie podatkowe, które obejmuje działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej. W tym przypadku możemy skorzystać z innych programów obliczeniowych, umożliwiających rozliczenie podatkowe online.

Gdzie uzyskać informacje o możliwości rozliczeń za pomocą oficjalnej strony rządowej? Wszystkie niezbędne wskazówki znajdują się na oficjalnej stronie podatki.gov.pl. Rozliczenie za pomocą e-Urzędu Skarbowego można wykonać siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Terminy składania deklaracji online są takie same, jak składane tradycyjnie rozliczenie podatkowe. PIT 37 należy rozliczyć w terminie od 15 lutego do 1 maja każdego roku.

Jak rozliczyć pit przez internet – wyjaśniamy krok po kroku gdzie i w jaki sposób złożyć zeznanie podatkowe online

Gdzie mogę się bezpiecznie zalogować? Sposoby logowania do e-urzędu skarbowego

Zanim odpowiemy, jak wykonać rozliczenie podatkowe online, omówimy pierwszy, bardzo istotny krok. Jest to zalogowanie się do portalu rządowego. Bez tego nie złożymy zeznania PIT 37 i nie będziemy w stanie wygenerować rozliczenia.

Gdzie i w jaki sposób możemy się zalogować? Logowania dokonuje się na omówionej wyżej, oficjalnej stronie rządowej. Aby bezpiecznie złożyć deklarację podatkową, musimy wybrać jeden z trzech sposobów logowania:

  • Login.gov.pl – to najczęściej używana metoda logowania do usług administracji publicznej online. Logowanie wymaga posiadania profilu zaufanego lub e-dowodu. Możemy też wykonać logowanie poprzez bankowość elektroniczną.
  • Aplikacja m-obywatel – to kolejny sposób logowania do serwisu. Aplikacja m-obywatel jest cyfrowym portfelem, w którym można przechowywać e-dokumenty i rozliczać usługi.
  • Dane podatkowe – ta metoda logowania została opracowana z myślą o podatnikach, którzy nie posiadają profilu zaufanego ani nie chcą korzystać z aplikacji m-obywatel. Aby złożyć zeznanie, należy zarejestrować się za pomocą danych podatkowych. Konieczne będzie do tego numer PESEL lub NIP oraz kwota przychodów z poprzedniego roku podatkowego.

Rozliczenie podatkowe – bezpiecznie krok po kroku

Po pomyślnym zarejestrowaniu się w serwisie e-Urzędu Skarbowego zyskujemy możliwość rozliczenia się online. Strona posiada intuicyjny panel użytkownika, a podatnik jest przeprowadzony przez kolejne kroki rozliczeniowe. Na wstępie należy wybrać typ rozliczenia podatkowego (PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38). Kolejne kroki generowania rozliczenia zależą od konkretnego formularza PIT oraz specyfiki dochodów podatnika.

Podatnik może złożyć zeznanie indywidualnie lub ze współmałżonkiem. Zasady rozliczenia online są takie same jak w tradycyjnych deklaracjach, które składamy w okienku urzędu skarbowego. Musimy wpisać swoje dane personalne, dane urzędu skarbowego i wszystkie przychody, które uzyskaliśmy w roku rozliczeniowym. W osobnym artykule podpowiadamy, czym jest przychód a dochód.

Jak rozliczyć PIT przez internet? Po uzupełnieniu wszystkich kolumn rozliczeniowych uzupełniamy dane dotyczące ewentualnych ulg. Jest to dość istotny etap obliczeń, mogący zmniejszyć wartość należnego podatku. W ostatnim kroku upewniamy się, że dokumentacja online została wygenerowana w sposób prawidłowy. Następnie wysyłamy rozliczenie podatkowe. Gdzie złożyć zeznanie? Rozliczenie podatkowe wysyłamy do właściwego ze względu na miejsce naszego zameldowania Urzędu Skarbowego. System sam pomoże wybrać odpowiednią placówkę rozliczeniową. Po pozytywnym przesłaniu dokumentów uzyskamy UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które należy ściągnąć na komputer i zachować. UPO jest dokumentem stanowiącym potwierdzenie dostarczenia dokumentacji podatkowej do Urzędu Skarbowego.

Wiemy już, gdzie i jak bezpiecznie złożyć zeznanie podatkowe PIT 37, PIT-28, PIT-36 lub PIT-38. W przypadku rozliczenia niedopłaty jesteśmy zobligowani do dokonania stosownej opłaty skarbowej. Kwotę niedopłaty możemy wysłać do Urzędu Skarbowego za pomocą internetowego konta bankowego. Z chwilą opłacenia należności, nasze rozliczenie podatkowe zostało zakończone. W przypadku rozliczenia nadpłaty, Urząd Skarbowy zwróci nam rozliczoną wartość. Wypłata z Urzędu Skarbowego może nastąpić na wskazany numer konta bankowego podatnika lub gotówką dostarczoną za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat prawa i przepisów.

Ulgi podatkowe w rozliczeniu online

Wiemy już, jak rozliczyć PIT przez internet (na przykład zeznanie PIT 37). Podczas rozliczenia internetowego, podatnikowi przysługują takie same ulgi i odliczenia. Z jakich ulg możemy skorzystać? Podatnik online może mieć prawo do:

  • Ulgi internetowej – podstawą rozliczenia jest posiadanie rachunków za internet.
  • Ulgi rehabilitacyjnej – dla podatników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania leków. W celu rozliczenia konieczne jest posiadanie imiennego dowodu poniesienia wydatku.
  • Ulgi dla krwiodawców – ze stosownym potwierdzeniem wypełnionym przez centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
  • Ulgi prorodzinnej – jej wysokość będzie uzależniona od liczby posiadanych, niepełnoletnich dzieci.
  • Ulgi termomodernizacyjnej.
  • Ulgi od darowizn.
  • Ulgi dla młodych.

Wielu podatników może skorzystać również z ulgi na nowe technologie, ulgi odsetkowej, ulgi na darowizny kościelne lub odliczenia składek społecznych i zdrowotnych. Niektórzy podatnicy PIT-37 mogą również skorzystać z odliczenia wpłaty na IKZE.

Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci, czym jest przychód a dochód. W innym artykule omawiamy chorobowe po ustaniu zatrudnienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły