Pogrzeby online – czym jest nowa usługa pogrzebowa?

Dlaczego pojawiła się możliwość uczestnictwa w pogrzebie online?

W naszym kraju pojawiła się możliwość uczestnictwa online w pogrzebie zmarłych bliskich. Można towarzyszyć zmarłej osobie w ostatniej drodze zarówno w trakcie nabożeństwa w kościele, jak i podczas pochówku na cmentarzu. Firmy starają się wychodzić na przeciw potrzebom ludzi, zwłaszcza w tak trudnym czasie. Usługa pogrzebów online jest już znana w wielu państwach, np. walijskie zakłady pogrzebowe instalują kamery w salach, gdzie odbywa się pogrzeb. Następnie, transmitują go dla potrzebujących członków rodziny, którzy chcieliby uczestniczyć w pożegnaniu – jednak, z jakiegoś powodu nie mogą być obecni tam fizycznie.

Realia, w jakich przyszło nam dzisiaj żyć spowodowały, że wielu ludzi zaczęło się interesować możliwością uczestnictwa w pogrzebie online. Premier w najnowszym rozporządzeniu wyraźnie zaznaczył, że w strefie czerwonej – którą stała się cała Polska – obowiązuje w kościołach maksymalne obłożenie 1 osoba / 7 m2. Nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m dystansu. Wszyscy uczestnicy pogrzebu muszą zachowywać dystans społeczny – również na zewnątrz. Na cmentarzu w strefie czerwonej obowiązuje limit do 10 osób, zgodnie nowymi zasadami dotyczącymi zgromadzeń publicznych. Nic więc dziwnego, że branża natychmiastowo zareagowała na nowe rozporządzenie i wynikające z niego limity.

Co zapewniają firmy oferujące pogrzeby online?

Ceremonia odbywająca się w kościele oraz na cmentarzu jest dla potrzebujących osób transmitowana w Internecie. Celem firm oferujących takie usługi jest niesienie pomocy dla tych wszystkich, którzy:

  • są schorowani i nie mogą opuścić domu,
  • są poddani kwarantannie z powodu COVID-19,
  • mieszkają za granicą i nie mają możliwości przylecieć na pogrzeb,
  • z powodu nałożonych restrykcji, nie mogą być przy najbliższych zmarłych osobach.

Należy pamiętać o tym, że dla wielu ludzi brak możliwości pożegnania się ze zmarłym jest wielką, bolesną stratą. Dlatego też firmy oferujące pogrzeby online postanowiły ułatwić uczestnictwo w pogrzebie, wykorzystując do tego nowoczesną technikę. Dzięki temu, nawet będąc w domu można bezpośrednio uczestniczyć w pogrzebie z całą swoją rodziną – bez względu na zamieszkiwany kraniec świata.

Nowa usługa pogrzebowa na rynku – pogrzeby online 2020

Jak działa korzystanie z usługi transmisji pogrzebu online?

Uczestniczyć w pogrzebie można zupełnie tak, jak w wideokonferencji. Działa to więc podobnie, jak w pracy zdalnej. Jeżeli ktoś jest gościem, dostaje specjalny link do transmisji na żywo. Należy w niego kliknąć, wówczas transmisja się rozpocznie. Nagranie można następnie, już pod koniec ceremonii, pobrać na swój komputer i zapisać.

Dzięki pogrzebom online, rodzina może zjednoczyć się ze sobą bez względu na to, gdzie jej członkowie się w obecnej chwili znajdują. Bez względu na stan zdrowia, restrykcje lub miejsce na świecie. Pogrzeb online umożliwia połączenie się z rodziną w tym niezwykle ciężkim czasie.

Czy transmisja online pogrzebu jest publiczna?

Oczywiście, że nie. Mimo, że cała procedura uczestnictwa i przygotowywania do streamingu online są dość skomplikowane, żaden gość posiadający link nie będzie miał większych problemów ze skorzystaniem z transmisji internetowej. Należy podkreślić, że uczestniczyć w pogrzebie będą mogły osoby wyłącznie posiadający link. Osoby trzecie nie będą miały do niego dostępu.

Po kliknięciu w link, przenieść się można od razu online do miejsca, w którym odbywa się pogrzeb. Nie wymagane jest instalowanie wtyczek bądź wpisywanie haseł, co mogłoby być uciążliwe np. dla starszych osób, chcących skorzystać z transmisji online. Nagranie na żywo dostępne jest wyłącznie dla wąskiego grona najbliższej rodziny bądź znajomych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły