Pogrzeby online – czym jest nowa usługa pogrzebowa na rynku?
Obecny rok 2020 jest niezwykle trudnym czasem dla każdego z nas. Koronawirus zmienił naszą rzeczywistość, skreślił wiele planów i wpłynął znacząco na życie wielu ludzi. Niestety, ilość zgonów spowodowana pandemią nadal wzrasta. Przez naniesione ograniczenia rządowe, nie ma już możliwości towarzyszenia najbliższym na pogrzebie tak, jak odbywało się to wcześniej. Pojawiła się jednak alternatywna opcja w Polsce, zapewniająca uczestnictwo online podczas ostatniej drogi zmarłego.

Pogrzeby online – czym jest nowa usługa pogrzebowa?
Dlaczego pojawiła się możliwość uczestnictwa w pogrzebie online?
W naszym kraju pojawiła się możliwość uczestnictwa online w pogrzebie zmarłych bliskich. Można towarzyszyć zmarłej osobie w ostatniej drodze zarówno w trakcie nabożeństwa w kościele, jak i podczas pochówku na cmentarzu. Firmy starają się wychodzić na przeciw potrzebom ludzi, zwłaszcza w tak trudnym czasie. Usługa pogrzebów online jest już znana w wielu państwach, np. walijskie zakłady pogrzebowe instalują kamery w salach, gdzie odbywa się pogrzeb. Następnie, transmitują go dla potrzebujących członków rodziny, którzy chcieliby uczestniczyć w pożegnaniu – jednak, z jakiegoś powodu nie mogą być obecni tam fizycznie.
Realia, w jakich przyszło nam dzisiaj żyć spowodowały, że wielu ludzi zaczęło się interesować możliwością uczestnictwa w pogrzebie online. Premier w najnowszym rozporządzeniu wyraźnie zaznaczył, że w strefie czerwonej – którą stała się cała Polska – obowiązuje w kościołach maksymalne obłożenie 1 osoba / 7 m2. Nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m dystansu. Wszyscy uczestnicy pogrzebu muszą zachowywać dystans społeczny – również na zewnątrz. Na cmentarzu w strefie czerwonej obowiązuje limit do 10 osób, zgodnie nowymi zasadami dotyczącymi zgromadzeń publicznych. Nic więc dziwnego, że branża natychmiastowo zareagowała na nowe rozporządzenie i wynikające z niego limity.
Co zapewniają firmy oferujące pogrzeby online?
Ceremonia odbywająca się w kościele oraz na cmentarzu jest dla potrzebujących osób transmitowana w Internecie. Celem firm oferujących takie usługi jest niesienie pomocy dla tych wszystkich, którzy:
- są schorowani i nie mogą opuścić domu,
- są poddani kwarantannie z powodu COVID-19,
- mieszkają za granicą i nie mają możliwości przylecieć na pogrzeb,
- z powodu nałożonych restrykcji, nie mogą być przy najbliższych zmarłych osobach.
Należy pamiętać o tym, że dla wielu ludzi brak możliwości pożegnania się ze zmarłym jest wielką, bolesną stratą. Dlatego też firmy oferujące pogrzeby online postanowiły ułatwić uczestnictwo w pogrzebie, wykorzystując do tego nowoczesną technikę. Dzięki temu, nawet będąc w domu można bezpośrednio uczestniczyć w pogrzebie z całą swoją rodziną – bez względu na zamieszkiwany kraniec świata.
Nowa usługa pogrzebowa na rynku – pogrzeby online 2020
Jak działa korzystanie z usługi transmisji pogrzebu online?
Uczestniczyć w pogrzebie można zupełnie tak, jak w wideokonferencji. Działa to więc podobnie, jak w pracy zdalnej. Jeżeli ktoś jest gościem, dostaje specjalny link do transmisji na żywo. Należy w niego kliknąć, wówczas transmisja się rozpocznie. Nagranie można następnie, już pod koniec ceremonii, pobrać na swój komputer i zapisać.
Dzięki pogrzebom online, rodzina może zjednoczyć się ze sobą bez względu na to, gdzie jej członkowie się w obecnej chwili znajdują. Bez względu na stan zdrowia, restrykcje lub miejsce na świecie. Pogrzeb online umożliwia połączenie się z rodziną w tym niezwykle ciężkim czasie.
Czy transmisja online pogrzebu jest publiczna?
Oczywiście, że nie. Mimo, że cała procedura uczestnictwa i przygotowywania do streamingu online są dość skomplikowane, żaden gość posiadający link nie będzie miał większych problemów ze skorzystaniem z transmisji internetowej. Należy podkreślić, że uczestniczyć w pogrzebie będą mogły osoby wyłącznie posiadający link. Osoby trzecie nie będą miały do niego dostępu.
Po kliknięciu w link, przenieść się można od razu online do miejsca, w którym odbywa się pogrzeb. Nie wymagane jest instalowanie wtyczek bądź wpisywanie haseł, co mogłoby być uciążliwe np. dla starszych osób, chcących skorzystać z transmisji online. Nagranie na żywo dostępne jest wyłącznie dla wąskiego grona najbliższej rodziny bądź znajomych.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
Powiązane artykuły
-
Miejsca na cmentarzach, ceny i nagrobki. Ile kosztuje miejsce na cmentarzu i od czego zależy?
-
Ile kosztuje pochówek w Polsce, a jakie są ceny na świecie?
-
Sprowadzenie ciała z zagranicy – formalności, koszty, procedura
-
Jak oddać ciało na cele medyczne, czy to pro bono, co się potem z tym ciałem stanie, kiedy się „zużyje”
-
Jak wygląda proces kremacji krok po kroku?
-
Zaniedbane groby. Co się dzieje, gdy grób przestaje być opłacany?
-
Nie chcę być chowana w obrządku katolickim – co zrobić za życia?
-
Chcesz rozsypać prochy bliskich w górach czy nad morzem? Albo trzymać je w urnie nad kominkiem? No to nie w Polsce. Grożą kary do 5 tys. zł, a nawet 30 dni aresztu
-
Zasiłek pogrzebowy – wysokość, czas wypłaty, formalności, porady
-
Śmierć osoby bez rodziny – co z pochówkiem?