Jaką wysokość musi mieć mieszkanie

Jaka jest minimalna wysokość pomieszczeń, w których przebywają ludzie - obecny stan prawny

Osoby poszukujące mieszkania często spotykają się z różną wysokością sufitu. Mieszkania w starym budownictwie, szczególnie te budowane niegdyś dla warstw bogatszych, mają bardzo wysokie stropy i przez to wydają się przestrzenne i przestronne. Jednak przedwojenne domy dla ówczesnej klasy robotniczej miały znacznie niższe sufity. W czasach PRL z oszczędności budowało się sufity jak najniższe. Obecnie wygląda to różnie w zależności od dewelopera i jakości mieszkania. Jednak minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych ustalana jest przez normy prawne.

W jakich przepisach ustalona została minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych i usługowych? O tym, jaka powinna być minimalna wysokość pomieszczeń mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422 i póź. zm.).

Polska norma w tym zakresie nie definiuje maksymalnej wysokości sufitu w pomieszczeniach, w jakich przebywają ludzie. Natomiast minimalna wysokość pomieszczeń, jaka gwarantuje komfortowe warunki przebywania ludzi, określona została na 2,5 metra.

Norma określa minimalną wysokość poszczególnych pomieszczeń:

 • 2,5 metra dla pomieszczeń mieszkalnych, jak pokoje, salony, sypialnie i higieniczno sanitarnych, czyli łazienki,
 • 2,2 metra dla pomieszczeń komunikacyjnych służących do przemieszczania się, jak korytarze, hole oraz klatki schodowe,
 • 2 metry dla pomieszczeń techniczno-gospodarczych, jak kotłownie czy pralnie oraz piwnice.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wysokości poddaszy. W domu jednorodzinnym, zagrodowym czy rekreacyjnym istnieje możliwość obniżenia minimalnej wysokości poddasza. Natomiast w budynkach wielorodzinnych nie ma możliwości obniżenia wysokości stropu poddasza. Wysokość tych pomieszczeń mierzy się, obliczając średnią z najniższej i najwyższej wysokości pomieszczenia.

Jaka jest standardowa wysokość sufitu pomieszczenia mieszkalnego w zależności od rodzaju budynku

Norma prawna odnośnie wysokości stropu w pomieszczeniach mieszkalnych zmieniała się z upływem czasu. Dlatego też standardowa wysokość mieszkania różni się w zależności od rodzaju budynku i czasu kiedy powstał.

Standardowa wysokość mieszkania:

 • 2,6 - 2,7 metra - wysokość nowoczesnego mieszkania deweloperskiego,
 • 2,4 - 2,6 metra - wysokość mieszkania w bloku z wielkiej płyty,
 • 2,6 – 2,8 metra - wysokość mieszkania w domu jednorodzinnym,
 • 3 - 5 metrów - wysokość mieszkania w starym budownictwie.

Wysokość pomieszczeń mieszkalnych w blokach, budowanych w różnych okresach, znacznie się różni. Architekci projektujący mieszkania w XIX i XX wieku budowali mieszkania o wysokich sufitach, aby zapewnić dobrą akustykę i więcej światła. Dlatego też mieszkania w starym budownictwie, budowane dla ludzi bogatych tamtego okresu, mają bardzo wysokie sufity.

Natomiast w czasach PRL budowano oszczędnie i szybko, bez zwracania uwagi na komfort mieszkańców, czyli jak najmniejszy metraż i wysokość sufitu. Królowały wtedy bloki z wielkiej płyty, które mają swoje wady i zalety. Wadą tych rozwiązań były niskie stropy, zła akustyka, marna wentylacja i problem z przenikaniem dźwięków od sąsiadów czy z klatki schodowej.

Jaka jest optymalna wysokość pomieszczenia mieszkalnego, tak aby ludzie czuli się w nim dobrze? Uważa się, że najlepsza wysokość sufitu to 2,7 metra. Jednak jest to kwestia gustu. Niektórzy lubią wysokie i przestronne przestrzenie, inni zaś wolą niższe, kameralne wnętrza. Wysokość sufitu ważna jest także w przypadku wielkości pomieszczenia. W większych pokojach lepszy jest wyższy sufit. Sprawdź także ten artykuł: Rzut domu – na co zwrócić uwagę przy planowaniu rozkładu pomieszczeń?

Jak wygląda standardowa wysokość pomieszczeń usługowych

Polska norma określa również minimalną wysokość pomieszczeń usługowych, czyli takich w których ludzie wykonują pracę. Minimalna wysokość pomieszczeń usługowych jest różna w zależności od tego czy pracujemy w firmie, czy też we własnym mieszkaniu oraz ze względu na warunki szkodliwe dla zdrowia.

Minimalna wysokość pomieszczeń usługowych:

 • 3 metry, jeśli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia,
 • 3,3 metry, jeśli w pomieszczeniu występują czynniki szkodliwe dla zdrowia,
 • 2,5 metra, jeśli w pomieszczeniu pracuje nie więcej niż 4 pracowników lub jeśli pracujemy we własnym mieszkaniu,
 • 2,2 metra, jeśli pracujemy w dyżurce, kantorze, kiosku ulicznym itp.

Wysoki sufit - czy warto

Rodzaje, wady i zalety wysokich sufitów

W przepisach nie istnieje górna granica sufitów w pomieszczeniach mieszkalnych. Dlatego też buduje się mieszkania w blokach lub w domu jednorodzinnym o bardzo różnym standardzie i różnej wysokości stropów. Deweloperzy adaptują na mieszkania różnego rodzaju stare budynki po fabrykach czy dawne poddasza. Powstają wówczas lofty i soft lofty. Pomieszczeń z wysokimi sufitami jest niewiele na rynku nieruchomości, dlatego też cieszą się dużym powodzeniem.

Jakie rodzaje pomieszczeń o wysokim suficie możemy spotkać:

 • mieszkania w przedwojennym budownictwie,
 • lofty,
 • soft lofty,
 • sufit katedralny.

Ciekawym pomysłem na dużą wysokość mieszkania w domu jednorodzinnym jest tzw. sufit katedralny, czyli rezygnacja ze stropu nad salonem, tak aby sufit sięgał do spadzistego dachu albo rezygnacja w drugiej kondygnacji nad salonem.

Jakie są zalety wysokiego sufitu:

 • dużo światła,
 • dużo powietrza,
 • dobra akustyka,
 • możliwość budowy antresoli,
 • duże możliwości przechowywania rzeczy na wysokich ścianach,
 • duże możliwości ciekawej aranżacji wnętrza.

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie wysokiego wnętrza jest zbudowanie antresoli, gdzie można stworzyć kąt do spania lub do pracy. Antresola i schody do niej mogą stać się dodatkowym elementem dekoracyjnym. W pomieszczeniach z wysokim sufitem dobrze wyglądają szklane ściany. Wysoki sufit daje możliwości pomalowania ścian i sufitu na różne, ciekawe kolory. Świetnie też wyglądają tynki strukturalne. Sufit można obniżyć przy pomocy sufitu podwieszanego lub napinanego.

Pomieszczenia z wysokim sufitem mają również wady. Przede wszystkim trzeba mieć dobry pomysł na odpowiednią aranżację przestrzeni, tak aby nie zepsuć efektu. Nieduże pokoje w starym budownictwie z 4 - 5 metrowym sufitem nie wyglądają dobrze i trzeba mieć dobry pomysł jak je zagospodarować. Wadą są również wyższe koszty ogrzewania. Niekiedy nowo budowane pomieszczenia z bardzo wysokim sufitem mają złą akustykę. W pomieszczeniu pojawiają się pogłosy, zaś osoby w pomieszczeniach na drugim piętrze słyszą wszystko co się dzieje w wysokim salonie. Wysokie salony mają też duże okna, które trudno jest umyć i nierzadko wymagają zatrudnienia ekipy do mycia okien.

ikona podziel się Przekaż dalej