Wymiary miejsca parkingowego – podstawy prawne

Wielkość, jaką powinno mieć miejsce postojowe i parkingowe jest określona w przepisach prawa. Co ciekawe, odpowiada za to kilka różnych aktów prawnych. Przepisy w tym temacie narzucają dwie ustawy: Ustawa – prawo budowlane i Ustawa – prawo o ruchu drogowym. W tym momencie w obu przypadkach obowiązują nowelizacje z 2020 roku. Znacznie ma także kodeks drogowy – on określa zasady korzystania z takich miejsc, zwłaszcza w obrębie dróg, parkingów, dróg dojazdowych i w czasie przeprowadzania inwestycji budowlanej.

Wymiary miejsca parkingowego mogą być jednak różne. Wynika to z tego, że dnia 14 listopada 2017 roku pojawiło się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa, które reguluje sposób rozplanowywania i rozmiary miejsc parkingowych. Od 1 listopada 2018 roku wszystkie przebudowywane i nowe parkingi i garaże mają mieć inną szerokość miejsc parkingowych, także w parkingu podziemnym – o całe 20 cm. Dlatego może się zdarzyć, że w przypadku starszych garaży i parkingów, miejsce postojowe będzie nieco mniejsze. Jakie rozmiary spełniają obecnie obowiązujące normy?

Wymiary miejsca parkingowego

Przepisy dokładnie określają, jakie muszą być wymiary miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Minimalna długość to:

  • 5 m dla miejsc usytuowanych prostopadle do jezdni,
  • 6 m dla miejsc usytuowanych równolegle do jezdni.

W obu przypadkach minimalna szerokość miejsca powinna wynosić 2,5 m.

Garaż i miejsce postojowe w garażu, a także porady, jakie są wymiary miejsca parkingowego
Minimalne wymiary miejsca parkingowego, czyli miejsce postojowe garażowe i parkingowe

Inaczej to wygląda, jeśli chodzi o parking dla niepełnosprawnych. Takie miejsce powinno znajdować się na wszystkich publicznych parkingach, w pobliżu sklepów, na parkingach w centrum miast i tak dalej. W tym wypadku szerokość miejsca wynosi co najmniej 3,6 m. Można to jednak ograniczyć do 2,3 m, ale pod jednym warunkiem: jeśli tuż obok miejsca pojawia się dojście lub ciąg pieszo-jezdny. Zwiększona szerokość ma na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym wygodne wysiadanie, na przykład na wózek inwalidzki.

Wielkość miejsca postojowego w garażu

Te same przepisy określają wymiary miejsca dla samochodów osobowych w garażu. Tutaj wymiary koperty, czyli długość i szerokość są takie same jak na parkingu na wolnym powietrzu, ale zmienia się jeden czynnik – konieczne jest bowiem zachowanie odległości między ścianą a słupem. W tym pierwszym przypadku musi być to co najmniej 0,3 m, w tym drugim 0,1 m, pod warunkiem oczywiście, że możliwe będzie otwarcie drzwi.

Parking dla niepełnosprawnych w garażu także ma inne wymiary. Odległość między bokiem samochodu a ścianą czy słupek powinna wynosić 1,2 m, tak aby niepełnosprawny kierujący samochodem lub pasażer mógł z niego wygodnie wysiąść. Miejsce dla inwalidy powinno być oznaczone niebieskim kolorem i znakiem. Takie same zasady obowiązują w parkingu podziemnym. Sprawdź także ten artykuł na temat miejsc postojowych w garażu podziemnym.

Wielkość miejsca postojowego – warunki techniczne

Nie tylko długość, szerokość i wysokość w tym przypadku mają znaczenie. Określone zostały także inne warunki techniczne, które zmieniają wymogi wynikające ze specyfiki lokalizacji miejsc postojowych. W garażu powinno być przeznaczone około 11,5 m kwadratowego dla jednego stanowiska postojowego, oczywiście nie wliczając w to dojazdu i wind awaryjnych.

Normy związane z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych przy budynkach są określone w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych budynków i ich usytuowaniu. Wymagana liczba miejsc, ich położenie oraz liczba miejsc dla inwalidy określana jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Powinno się zastosować określenie stosunkowe dla lokali mieszkalnych – 1,1 miejsca na 1 mieszkanie lub wskaźnik powierzchni użytkowej – 1 miejsce dla każdych 15-20 m2.

ikona podziel się Przekaż dalej