Strych użytkowy a poddasze użytkowe

Czym jest poddasze użytkowe?

Nie istnieje jednorodna definicja określana przez prawo budowlane. Przyjmujemy jednak, że poddasze użytkowe to przestrzeń mieszkalna znajdująca się nad najwyższym stropem budynku.

Warto dodać, że poddasze użytkowe musi spełniać określone normy stawiane pomieszczeniom mieszkalnym. To właśnie one odróżniają (w świetle przepisów prawnych) poddasze użytkowe od zwykłego, nieużytkowego strychu.

Istotna będzie także obecność izolacji połaci dachowej. Jest to niezbędny element adaptacji nieużytkowanego strychu na poddasze. Górne kondygnacje budynku, które nie posiadają właściwej izolacji, nie nadają się do celów mieszkalnych. Tym samym, ich wykorzystanie jako poddasze użytkowe nie jest możliwe.

Czym zatem jest strych?

Najprościej mówiąc, strych to przestrzeń znajdująca się nad najwyższym stropem budynku. Jest to powierzchnia nienadająca się do zamieszkania i użytku przez ludzi. Zazwyczaj nie posiada izolacji na połaci dachowej, a jedynie izolację stropu.

Strych nieużytkowy przeważnie nie posiada też rozciągniętych instalacji, a jego metraż nie wlicza się w powierzchnię mieszkalną budynku. Jest to dość ważna wskazówka, rozróżniająca strych użytkowy (poddasze) oraz strych nieużytkowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat adaptacji strychu, zapoznaj się z tym działem o poddaszach.

W przypadku poddaszy mieszkalnych lub przeznaczonych na lokale usługowe, pobierany jest podatek od nieruchomości. Wartość opłaty zostaje obliczona na podstawie powierzchni użytkowej górnej kondygnacji. Ta z kolei zależy od wysokości skosów poddasza. Nieużytkowany strych jest z kolei zwolniony z tego typu opłat i obliczeń powierzchni.

Adaptacja strychu – najważniejsze wymogi formalne

Jak przekształcić strych w poddasze użytkowe?

Jednym z najważniejszych wymogów formalnych jest wysokość pomieszczenia. Według przepisów, strych użytkowy powinien mieć wysokość minimum 2,5 metra. Liczy się tu najwyższy punkt poddasza.

Na wysokość górnej kondygnacji z pewnością wpłynie ściana kolankowa. Jest to ściana konstrukcyjna nad wieńcem stropowym, na której opiera się konstrukcja więźby dachowej. Powyższa definicja informuje nas, że ściana kolankowa jest ścianą zewnętrzną, a jej wysokość wpływa na funkcjonalność górnej kondygnacji budynku.

Im wyższa będzie ściana kolankowa, tym większa będzie powierzchnia użytkowa poddasza. Adaptacja strychu z wysoką ścianą kolankową z reguły nie przysparza zbyt wielu problemów i nie wiąże się z koniecznością wymiany bądź podniesienia więźby dachowej. Problem pojawia się w przypadku, gdy jej wysokość jest zbyt mała.

Podasze użytkowe lub strych użytkowy oraz definicja, a także wysokość pomieszczeń, zastosowanie, warunki oraz adaptacja do użytku mieszkalnego
Poddasze użytkowe - definicja, wysokość, warunki adaptacji na mieszkalne

Na szczęście ściana kolankowa może zostać podniesiona w czasie prac remontowych. Wymaga to dopełnienia dodatkowych formalności (często potrzebne jest pozwolenie budowlane). Tego rodzaju adaptacja może być też bardziej kosztowna, jednak możliwa do wykonania.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Odpowiednia izolacja skosów poddasza

Aby nasz strych użytkowy spełniał powierzane mu funkcje, musi posiadać szczelną izolację przegród zewnętrznych. Będzie to izolacja wykonana na skosach połaci dachowej. Wśród metod izolacji największą popularnością cieszy się aplikowana natryskowo pianka poliuretanowa oraz wełna mineralna.

Izolacja poddaszy pianką eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych i może bez problemów spełnić europejskie wymagania termoizolacyjności. Z kolei za pomocą wełny możemy samodzielnie zaizolować nasz strych użytkowy, co pozwoli na ograniczenie kosztów.

Dla zapewnienia norm termoizolacyjności stawianych przegrodom zewnętrznym, potrzebna będzie ok. 20 cm warstwa wełny mineralnej. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z tym artykułem o samodzielnej zabudowie poddasza.

Strych użytkowy a podatek od nieruchomości

Adaptacja poddasza, czyli zmiana sposobu użytkowania strychu z przestrzeni nieużytkowej na użytkową musi zostać zgłoszona do właściwego organu władzy państwowej. Mamy na to 14 dni od momentu zakończenia prac remontowych.

Nasze nowo powstałe poddasze użytkowe wiąże się z naliczeniem wyższego podatku od nieruchomości. Do obliczenia niezbędna jest wysokość w świetle pomieszczeń.

I tak, przestrzenie od 1,4 do 2,2 metra wysokości liczą się jako 50 % powierzchni użytkowej. Przy skosach powyżej 2,2 metra stosuje się przelicznik w postaci 100 % powierzchni użytkowej. Definicja podaje też, że skosy poniżej wysokości 1,4 metra nie są traktowane jako powierzchnia użytkowa, a co za tym idzie, nie nalicza się od nich podatku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo budowlane