Poddasze użytkowe i nieużytkowe a podatek od nieruchomości
Zmiana sposobu użytkowania strychu wiąże się z koniecznością zgłoszenia i naliczeniem podatku od nieruchomości. Poniżej podpowiemy, czym właściwie różni się poddasze użytkowe i nieużytkowe, określimy kwestie podatkowe oraz podpowiemy, jak oblicza się ilość powierzchni mieszkalnej na najwyższej kondygnacji budynku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Poddasze użytkowe a poddasze nieużytkowe
Czym właściwie jest poddasze nieużytkowe?
Jak sama nazwa wskazuje, poddasze nieużytkowe to innymi słowy przestrzeń na najwyższej kondygnacji budynku, która nie nadaje się do celów mieszkalnych. Jest to niezagospodarowana przestrzeń bez instalacji, a często także bez izolacji termicznej na skosach połaci dachowej.
Kiedyś większość domów posiadało nieużytkowy strych. Jego budowa nie zwiększała znacząco kosztów inwestycyjnych, dlatego było to dość popularne rozwiązanie. W ostatnich latach coraz częściej dokonuje się adaptacji górnej kondygnacji budynku na cele mieszkalne. Owe działania muszą zostać zgłoszone we właściwej jednostce administracji państwowej.
Adaptacja strychu przeważnie wymaga jedynie zgłoszenia robót. Wyjątkiem są sytuację, gdy prace remontowe ingerują w kubaturę budynku. Dobrym przykładem będzie tu podnoszenie ścian kolankowych. Tego typu prace rodzą konieczność uzyskania pozwolenia budowlanego. Jak łatwo się domyślić, formalności związane z uzyskaniem pozwolenia są bardziej skomplikowane i czasochłonne. Więcej praktycznych wskazówek na temat adaptacji poddasza znajdziesz w tym dziale o poddaszach.
Czym zatem jest poddasze użytkowe?
Nie istnieje jedna, uniwersalna definicja, która określałaby pojęcie poddasza użytkowego. Według prawa budowlanego jest to przestrzeń na najwyższej kondygnacji budynku, spełniająca normy stawiane pomieszczeniom mieszkalnym.
Jedna z najważniejszych norm dotyczy termoizolacji przegród zewnętrznych. Poddasze użytkowe musi posiadać ocieplenie połaci. W przypadku wełny mineralnej niezbędna będzie minimum 20 cm warstwa materiału izolacyjnego. Układamy ją pod skosami poddasza i wykańczamy przy użyciu zielonych płyt z karton gipsu.
Aby móc zakwalifikować strych jako poddasze użytkowe, niezbędna będzie także minimalna wysokość pomieszczenia. Strych powinien posiadać minimum 2,5 metra wysokości w najwyższym punkcie. Jeśli górna kondygnacja poddasza nie spełnia owej normy, konieczne będzie podniesienie ścianki kolankowej.
Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Warto także pamiętać, że poddasze użytkowe wlicza się w powierzchnię mieszkalną budynku. Opłacamy od niej właściwy podatek od nieruchomości, który omówimy w dalszej części tekstu.
Poddasze użytkowe a podatek od nieruchomości
Do tej pory posiadaliśmy poddasze nieużytkowe, które nie spełniało norm używalności. Co za tym idzie, górna kondygnacja budynku nie była brana pod uwagę podczas obliczania powierzchni mieszkalnej budynku. Strych nie wlicza się w podatek od nieruchomości.
Sytuacja zmienia się w przypadku adaptacji na cele mieszkalne lub na lokal użytkowy. Podatek od nieruchomości zostaje naliczany po przedstawieniu wniosku o adaptacje i naliczany w miesiącu następującym po terminie zakończenia prac.
Jak oblicza się podatek od nieruchomości na poddaszu użytkowym? Najważniejszą wskazówką będzie tu określenie powierzchni użytkowej górnej kondygnacji budynku. Jak wiadomo, przestrzeń strychu zostaje zmniejszona przez dodatkowe skosy połaci dachowej. Według aktualnie obowiązujących norm, tylko przestrzenie o wysokości powyżej 2,2 metra liczą się jako 100 procent powierzchni użytkowej.
Nasze poddasze użytkowe z pewnością posiada też przestrzenie o wysokości w świetle pomiędzy 1,4-2,2 metra. W tym wypadku, przestrzeń liczymy jako 50 % powierzchni użytkowej. Tymczasem skosy o wysokości w świetle poniżej 1,4 metra nie wliczają się w powierzchnię użytkową. Tym samym, nie są brane pod uwagę podczas obliczania wysokości podatku.
Jak widać, podatek od nieruchomości może być dość skomplikowany do obliczenia. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat podatkowy, zapoznaj się z tym artykułem.
Powiązane artykuły
-
Czy można postawić garaż bez pozwolenia? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Pozwolenie na użytkowanie budynku krok po kroku - przepisy, dokumenty, porady
-
Od czego zacząć budowę domu? Formalności, media, projekt
-
Ile można dobudować do domu bez pozwolenia? Wyjaśniamy przepisy dotyczące przybudówek
-
Zgłoszenie budowy – zasady, dokumenty, porady dla inwestorów
-
Budowa domu na działce rolnej - procedura i cena odrolnienia działki
-
Odległość budynku od granicy działki – przepisy prawne, objaśnienie, odstępstwa
-
Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny - przepisy i koszty
-
Oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót - wzór i przepisy
-
Jak zalegalizować samowolę budowlaną?
-
Rozpoczęcie budowy domu - dokumenty i formalności krok po kroku
-
Budowa domu na wąskiej działce - przepisy, wymogi, projekty, ograniczenia
-
Odbiór domu do użytkowania krok po kroku
-
Świadectwo charakterystyki energetycznej krok po kroku
-
Do 2032 roku azbest MUSI zniknąć z budynków! Jakie KARY?
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a budowa domu
-
Warunki zabudowy - gdzie i jak złożyć wniosek?
-
Jak powinna wyglądać umowa o roboty budowlane? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Czym jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i kto ją wydaje? Wyjaśniamy
-
Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Budynek gospodarczy bez pozwolenia - czy można wybudować go na zgłoszenie?
-
Przebudowa domu, wymagania, formalności, koszty, pomysły
-
Protokół przekazania placu budowy - co musi się w nim znaleźć - poradnik praktyczny
-
Świadectwo energetyczne budynku - cena, kto i dlaczego musi uzyskać certyfikat energetyczny?
-
Ile ważne jest pozwolenie na budowę? Wyjaśniamy przepisy budowlane
-
Jak obliczyć kubaturę budynku? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Zagospodarowanie terenu budowy – na te rzeczy zwróć uwagę przy projekcie
-
Na czym polega przekazanie terenu budowy? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Kontrola inspektora nadzoru budowlanego - co może skontrolować, jakie ma prawa
-
Poddasze użytkowe - definicja, wysokość, warunki adaptacji na mieszkalne