Świadectwo energetyczne – co to jest?

Świadectwo energetyczne dla lokalu mieszkalnego jest określeniem wskaźników związanych ze zużyciem energii elektrycznej i cieplnej. Wszelkie obliczenia zawarte w dokumentacji wyrażane są w kWh (m2/rok). W certyfikacie energetycznym budynku znajdziemy rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie wydatków na jego eksploatację, w tym zużycie energii. Dokument ten zachowuje ważność przez okres 10 lat.

Kiedy potrzebny jest certyfikat energetyczny?

Zgodnie z przepisami świadectwo charakterystyki energetycznej budynku potrzebne jest przy sprzedaży lub wynajmie budynku. Taki dokument będzie też wymagany dla budynków, gdzie ponad 250 m2 powierzchni jest użytkowane przez organy administracji publicznej. Jeśli świadectwo energetyczne jest potrzebne do budowy nowego domu, wtedy możemy je dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Z obowiązku sporządzenia certyfikatu energetyczne zwolnione zostają natomiast budynki, które podlegają ochronie konserwatorskiej. O przygotowaniu świadectwa energetycznego nie będą musieli myśleć też właściciele budynków i obiektów o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m2 oraz lokali mieszkalnych, które nie są użytkowane dłużej niż cztery miesiącu w ciągu roku. Obowiązek certyfikacji nie będzie dotyczył też posiadaczy gospodarstwa rolnego, którego zużycie energii elektrycznej nie przekracza 50 kWh/(m²/rok).

Świadectwo charakterystyki energetycznej to ważny dokument, który powinien wyrobić każdy właściciel mieszkania czy domu.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - potrzebne czy nie?

Wynajem lub sprzedaż bez certyfikatu energetycznego?

Ustawa energetyczna pozwala na podpisanie umowy najmu lub sprzedaży bez posiadania operatu energetycznego budynku. Niestety jednak takie rozwiązanie może zrodzić dodatkowe koszty dla właściciela nieruchomości. Osoba, która wynajmuje lub kupiła od nas mieszkanie lub dom może wymagać od nas dostarczenia certyfikatu energetycznego w ciągu dwóch miesięcy od momentu doręczenia pisemnego wezwania. Brak dostarczenia dokumentacji może skutkować poniesieniem kosztów za przygotowanie świadectwa energetycznego przez poprzedniego właściciela lub wynajmującego nieruchomość.

Certyfikat energetyczny budynku - kto wystawia?

Z roku na rok przybywa specjalistów upoważnionych do wydawania operatu energetycznego budynku, dzięki czemu cena sporządzenia takiego dokumentu ciągle maleje. W Internecie możemy nawet trafić na oferty dotyczące przygotowania certyfikatu energetycznego online, jednak nie polecamy z nich korzystać, ponieważ tacy wykonawcy nie przeprowadzają ani inwentaryzacji, ani wizji lokalnej. Obowiązkiem uprawnionego specjalisty jest też przechowanie dokumentu przez okres 10 lat, czyli do momentu utracenia ważności świadectwa energetycznego.

Koszt przeprowadzenia takiej usługi dla lokalu mieszkalnego to średnio 300 zł netto. Właściciele domu jednorodzinnego, którzy potrzebują operatu energetycznego budynku, będą musieli zapłacić ok. 500-1000 zł netto. Najdroższa będzie z pewnością usługa wykonania certyfikatu dla budynków użyteczności publicznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo budowlane