Leasing pracowników – co to jest?

Co to jest leasing pracowników?

Leasing pracowniczy możesz znaleźć także pod nazwą zatrudnienie leasingowe lub leasing personelu. Jest to dość specyficzny rodzaj zatrudniana pracowników – to wypożyczenie lub udostępnienie pracownika jednej firmy do wykonywania prac w innym miejscu. Czasami wręcz używa się słowa wynajem, bo faktycznie tak to wygląda – jedna firma wynajmuje w drugiej pracowników. Nie są oni w niej zatrudnieni na stałe, jedynie wykonują określoną pracę przez określony czas.

Istnieją dwa rodzaje leasingu pracowników. W pierwszym przypadku naprawdę ma miejsce wypożyczenie pracownika. Jest to wtedy, gdy dwóch przedsiębiorców umawia się, że przez jakiś czas pracownicy jednego z nich będą pracować w firmie drugiego. Oczywiście na takie rozwiązanie musi zgodzić się pracownik.

Jednak leasing personelu przybiera także inną formę. Coraz częściej na polskim rynku pojawiają się agencje, których zadaniem jest znalezienie pracowników do konkretnych zadań czy firmy. Agencje te działają na takiej zasadzie, że to one zatrudniają własnych pracowników i znajdują dla nich pracę w innych firmach. Tylko one mają umowę z pracownikiem, a za swoje usługi pobierają odpowiednią opłatę, najczęściej jako kilka procent od pensji zatrudnionego pracownika.

Leasing w świetle prawa pracy

Kodeks pracy przewiduje obie formy leasingu. Najem pracowniczy jest więc w pełni legalny. Trzeba tylko dopełnić wszystkich formalności. W każdym przypadku działa to bowiem inaczej.

1. Leasing pracowników z firmy do firmy

Jeśli następuje taki rodzaj leasingu, że jedna firma wypożycza pracownika do wykonania różnych prac w określonym czasie, konieczna jest umowa między oboma pracodawcami. Ale uwaga, pracownik musi wyrazić na takie przejście zgodę, która koniecznie musi zostać podpisana i dołączona do umowy! Co więcej, całość ma działać tak: na czas wykonywania pracy pracownik ma otrzymać urlop bezpłatny w celu wykonania innej pracy. Wtedy to nowy pracodawca odpowiada za pensję, ubezpieczenie oraz opłacenia podatków nowego pracownika. Odpowiada także za wyposażenie go w odpowiedni sprzęt i konieczne środki ochrony. Umowa musi zawierać dokładnie określony okres pracy.

2. Leasing pracowników z agencji

Agencje działają na innych zasadach. Według prawa pracy agencje mogą oferować wyłącznie leasing do pracy tymczasowej. To także zostało określone przez prawo. Nie wszyscy mogą zatrudniać pracowników tymczasowo. Według Kodeksu pracy praca tymczasowa to taka, która ma charakter sezonowy (na przykład zbieranie czy przetwarzanie owoców), okresowy (zimowe remonty i renowacja sprzętu w fabrykach) i doraźny (naprawa nieprzewidzianej awarii czy wdrożenie nowego systemu) lub w dwóch innych przypadkach:

  • jeśli terminowe wykonanie pracy przez już zatrudnionych pracowników jest niemożliwe,
  • jeśli określona praca znajduje się w obowiązkach pracownika nieobecnego przez dłuższy czas na przykład ze względu na stan zdrowia.

W tym przypadku możemy mówić o trójstronnym stosunku pracy – pracownik tymczasowy – agencja pracy tymczasowej – nowy pracodawca. W tym przypadku za wszystkie formalności i obowiązki kadrowe (jak skierowania na badania okresowe) odpowiada agencja. To agencja prowadzi dokumentację personalną, rozlicza pracownika z podatku, odprowadza składki i kieruje na potrzebne badania okresowe. Jednak zakres obowiązków nowego pracodawcy może być różny. Powinien być dokładnie określony w umowie. Niekiedy wynajmowanie pracowników wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szkoleń czy kursów BHP, za które odpowiada i płaci nowy pracodawca. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracodawcę?

Cennik leasingu pracowników, czyli ile to kosztuje

Ile kosztuje wynajem pracowników? Wszystko zależy od tego, czy po prostu „wypożyczasz” pracownika z innej firmy, czy szukasz go w agencji, która zajmuje się leasingiem pracowników. W tym pierwszym przypadku pracodawca, który wcześniej zatrudniał pracownika, nie ma żadnych kosztów związanych z jego pracą – nie płaci mu wypłaty ani ubezpieczeń. To przechodzi na rzecz nowego pracodawcy. Kodeks pracy określa, że pensja nie musi być taka sama, jak w starej firmie.

Inaczej wszystko wygląda, jeśli korzystasz z usług agencji. Przede wszystkim agencje pobierają często prowizję i to niemałą. Zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście procent wynagrodzenia nowego pracownika. Warto jednak mieć na względzie, że w takim przypadku nowy pracodawca nie musi płacić ubezpieczenia dla nowego pracownika. Dla przedsiębiorcy jest to mniejszy koszt, ponieważ prowadzenie rekrutacji oraz utrzymywanie większego działu kadr to także znacznie większe wydatki. I chociaż cennik może wydawać się wysoki, warto wszystko przekalkulować, ponieważ może się okazać, że rzeczywista różnica w kosztach jest bardzo niewielka.

Dla kogo leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy – zalety

Nie ma wątpliwości, że wynajmowanie pracowników ma bardzo duże korzyści dla biznesu. Przede wszystkim jest to znaczne ograniczenie kosztów. Zmniejszają się wydatki na utrzymanie działu kadr, a także te związane z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Do tego oczywiście odchodzi koszt rekrutacji, która przecież wymaga często wynajęcia biur, organizacji spotkań i zaangażowania w to jednego lub dwóch pracowników.

Leasing pracowniczy wiąże się z mniejszymi problemami formalnymi. Jeśli zatrudniasz pracownika na umowę o pracę, bardzo trudno jest go zwolnić, nawet jeśli zadania, które masz dla niego, po prostu się skończą. Konieczna jest likwidacja stanowiska pracy lub rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem stron, co nie zawsze się udaje. Pracodawca, który wynajmuje pracownika, może w zasadzie bez żadnych większych trudności zrezygnować z usługi tymczasowej, jeśli pracownik nie spełnia wymagań.

Wynajmowanie pracowników jest także sposobem na to, by zatrudniać pracowników sezonowych. Leasing pozwala na elastyczne korzystanie z usług agencji, czyli w zależności od potrzeb pracodawcy indywidualnie, tylko wtedy, kiedy potrzebuje pracowników do wykonania określonej pracy.

Chociaż wynajem pracowników najbardziej kojarzy się z wynajmowaniem pracowników fizycznych lub pochodzących z innych krajów, tak naprawdę agencje pracy tymczasowej zajmują się także angażowaniem specjalistów. Dzięki temu pracodawca może znaleźć wysoko wykwalifikowanego, świetnego eksperta bez czasochłonnego procesu rekrutacji.

Wynajem pracowników – wady

Oczywiście leasing pracowniczy może mieć także wady. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wiąże się z tym pewne ryzyko – w polskich przepisach w zasadzie nie znajduje się dokładna definicja pojęcia zagadnienie leasingu. Dlatego agencje oferujące pracę bazują na przepisach Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. A to oznacza, że pracownik nie może pracować dla jednej agencji dużej niż 18 miesięcy w ciągu 3 lat.

To sprawia, że rotacja pracowników jest bardzo duża. To oznacza, że pracownicy szybko się zmieniają, więc trzeba przewidzieć czas na wdrożeniu kolejnych osób w obowiązki. To wymaga zaangażowania innego pracownika. Na dodatek zdarza się, że krótki czas trwania umowy odbija się na jakości wykonywania pracy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii prawo pracy