Dodatek nocny za pracę - kodeks pracy, omówienie, stawki, porady
Praca w systemie zmianowym wymaga od pracownika większego skupienia, umiejętności szybkiej regeneracji czy dostosowania snu do nieregularnych pór zasypiania i pobudki. Nie każdy da sobie radę w systemie dwuzmianowym czy trzyzmianowym. Aby odpowiednio wynagradzać pracownika pracującego w porze nocnej, ustalony został tzw. dodatek nocny. Czym on jest i ile wynosi brutto/netto? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Praca w porze nocnej – co mówi o tym kodeks pracy? Dodatek za pracę w porze nocnej
Praca na zmiany na nikim już nie robi wrażenia. Trzyzmianowy system pracy to norma w wielu zakładach pracy. Niemniej jednak praca w godzinach nocnych obarczona jest większym zmęczeniem czy zaburzeniem rytmu dnia i snu. Kodeks pracy pozwala na pracę w porze nocnej, jednak z uwzględnieniem kilka czynników. Warto o tym wiedzieć jak o innych sprawach takich jak to, kiedy nalezą się odprawy pracownikom.
Jak interpretować pracę w godzinach nocnych? Godziny nocne – jak liczyć? Według kodeksu pracy mowa tutaj o 8 godzinach pomiędzy 21:00, a 7:00. Dokładne godziny pracy w porach nocnych określa dany pracodawca. Może być także 10-godzinny czas pracy w nocy. Wszystko regulowane jest głównie w oparciu o umowę o pracę, ponieważ mowa tutaj o kodeksie pracy. Wszelka praca w godzinach nocnych na umowie zlecenie nie jest regulowana przez kodeks prawny, dlatego trudniej będzie uzyskać ewentualny dodatek nocny.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych to kolejny argument świadczący o tym, że umowa o pracę jest najlepszym rozwiązaniem. Niestety wciąż wielu pracodawców czy zleceniodawców liczy na większą korzyść dla siebie i nie wynagradza odpowiednio za pracę w nietypowych godzinach. Dodatek nocny to takie zabezpieczenie, które jest narzucone odgórnie.
Dodatek nocny za pracę – jak obliczyć dodatek za pracę w porze nocnej?
Z racji tego, że minimalna stawka za dodatek nocny jest stała, to łatwo ją obliczyć. Wynosi ona 20% stawki godzinowej, która bierze się z minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym. Dzięki temu można ją łatwo obliczyć. Takie informacje są bardzo przydatne w życiu, zwłaszcza jeśli podstawą do wypłaty wynagrodzenia jest umowa o pracę. Inną praktyczną informacją jest to, kiedy należy się odprawa dla pracownika. Jak mówi przysłowie: „umiesz liczyć, licz na siebie!”.
Jak już wspomniano wcześniej, aby obliczyć dodatek nocny brutto i netto, trzeba wiedzieć, ile wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę w danym roku. Drugim ważnym czynnikiem, który pozwala obliczyć przysługujący dodatek nocny, jest wymiar czasu pracy w każdym miesiącu, w którym wykonywana była praca w godzinach nocnych. Dokładniej chodzi tutaj o liczbę godzin pracujących w miesiącu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o prawie pracy.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych
Stawka za godziny nocne według kodeksu pracy jest narzucona odgórnie. Jest to pewien sposób zabezpieczenia dla pracownika. To ile wynoszą dodatki nocne, regulowane jest przez kodeks pracy, czyli najważniejszy akt prawny w relacji pracodawca – pracownik. Warto wspomnieć o tym, iż minimalne wynagrodzenie w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto (wysokość netto będzie odpowiednio mniejsza).
Są z góry określone sytuacje, jak to kiedy należy się odprawa czy ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę. Podobnie jest z dodatkiem nocnym, jednak tutaj możliwość jego zmiany ma pracodawca. Niemniej jednak musi to być zmiana na plus dla pracownika. 20% stawki godzinowej według minimalnego wynagrodzenia to minimum, jakie pracownik powinien dostać w formie dodatku nocnego. Pracodawca może jednak zwiększyć tę stawkę i zapisać to w regulaminie pracy, układzie zbiorczym czy obowiązującej umowie o pracę.
Jeśli pracownik wykonuje pracę poza zakładem pracy w godzinach nocnych, to pracodawca może wypłacić dodatek nocny w formie ryczałtu. Jego wysokość powinna być zbliżona do oczekiwanego wymiaru pracy w godzinach nocnych. Jest to podobna sytuacja jak w przypadku wynagrodzenia za nadgodziny przepracowane poza miejscem pracy.