Ile wynosi wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony? Wyjaśniamy
Prawo pracy to ogromny zakres wiedzy oraz duża ilość wskazówek, zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Ciężko jest poznać wszystkie zawiłości prawne, choć o niektórych z nich warto się dowiedzieć szczegółowiej. Przykładem są warunki wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Co mówią na ten temat przepisy? Jaka jest długość okresu wypowiedzenia? Czy układ zbiorowy pracy reguluje to? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony – przepisy
Ogólne zasady wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony
Decyzja o zakończeniu stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem może wyjść z obu stron. Niezależnie od tego, czy podstawą jest umowa o pracę na czas określony, czy nieokreślony obowiązują okresy wypowiedzenia. Dostępne są ogólnie przyjęte wzory wypowiedzenia umowy o pracę, tak jak często można się spotkać z przykładowymi wzorami najmu czy sprzedaży. Przepisy oparte o prawo pracy jasno określają sytuację, kiedy może dojść do wypowiedzenia umowy.
Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony musi być przedstawione w formie pisemnej tak jak przykładowo wypowiedzenie najmu. Tylko taki wzór poinformowania drugiej strony o swoich zamiarach jest obowiązujący. Data złożenia wniosku jest ważna do wyliczenia, kiedy skończy się okres wypowiedzenia. Według obowiązujących przepisów pracownik można przekazać wypowiedzenie osobiście lub wysłać listem z potwierdzeniem odbioru. Natomiast pracodawca może również wręczyć pismo osobiście lub przez osobę do tego upoważnioną w zakładzie pracy.
W dużej części przypadków umowa o pracę rozwiązywana jest jako efekt niezależnej decyzji pracownika lub pracodawcy. Są również sytuacje, kiedy to dochodzi nawet do sporów sądowych, jeśli pojawia się wypowiedzenie ze strony pracodawcy „bez powodu”. O wszystkich niejasnościach będzie w kolejnym rozdziale. Warto jednak pamiętać, że układ zbiorowy pracy raczej nie będzie miał wpływu na okresy wypowiedzenia.
Powód wypowiedzenia umowy o pracę a prawo pracy
Wbrew pozorom nie tak łatwo rozwiązać umowę o pracę bez powodu. O ile pracownik może bez podawania przyczyny złożyć wypowiedzenie, to ze strony pracodawcy nie jest to takie proste. W tym przypadku jest to różnica między zatrudnieniem, które jest oparte na czasie określonym lub nieokreślonym. Muszą istnieć jasne i oczywiste powody, aby móc zwolnić pracownika. W skrajnych przypadkach, czyli w zwolnieniach dyscyplinarnych okres wypowiedzenia nie będzie miał zastosowania.
Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony może być wręczone przez pracodawcę pracownikowi z różnych powodów. Jednym z nich może nadużycie zaufania ze strony pracownika. Kolejnym przykładem będzie długotrwała nieobecność pracownika, która zaburza organizację pracy w zakładzie pracy. Częstym powodem wypowiedzenia umowy o pracę jest działalność konkurencyjna niezależnie od tego, czy obie strony podpisał zakaz konkurencji.
Powody wypowiedzenia pracy na czas nieokreślony niekoniecznie muszą wynikać z winy pracownika. Przykładem jest likwidacja stanowiska pracy czy redukcja etatów. Niemniej jednak każdy powód powinien być jasno przedstawiony w oświadczeniu, co pokazuje przykładowy wzór dostępny w Internecie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o prawie pracy.
Okresy wypowiedzenia według prawa pracy
Czas wypowiedzenia a staż pracy pracownika
Długość okresów wypowiedzeń jest odgórnie określona przez prawo pracy, inaczej niż w przypadku przykładowo umowy o najem. Wszystko zależy od czasu zatrudnienia pracownika w danej firmie. Konkretnie chodzi o staż pracy liczony w miesiącach lub latach.
Staż pracy, a długość okresu wypowiedzenia:
- Mniej niż 6 miesięcy zatrudnienia – 2 tygodnie okresu wypowiedzenia
- Więcej niż 6 miesięcy zatrudnienia – 1 miesiąc okresu wypowiedzenia
- Powyżej 3 lat zatrudnienia – 3 miesiące okresu wypowiedzenia
Dobrze jest znać powyżej podane długości okresów wypowiedzenia, by znać swoje prawa. Podstawowe przepis prawa pracy powinien poznać każdy pracownik, aby móc dbać o swoje interesy w zakładzie pracy. Nie wszędzie obecne są układy zbiorowe pracy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę – porady praktyczne
Są sytuacje, kiedy to powyższe ustalenia mogą być modyfikowane. Przykładem jest likwidacja zakładu pracy czy też jego upadłość. W takim przypadku okres wypowiedzenia trwający trzy miesiące może być legalnie skrócony do jednego miesiąca. Jednak takie rozwiązanie pociąga za sobą pewne konsekwencje. Pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie za cały okres wypowiedzenia pomimo jego skrócenia.
Pracodawca zobowiązany jest także do załatwienia wszystkich formalności finansowych najpóźniej w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia. Dotyczy to także wszystkich spraw socjalnych, społecznych czy choćby wydania świadectwa pracy. Po okresie wypowiedzenia ustaje stosunek pracy definitywnie.
Podsumowując, zarówno pracownika, jak i pracodawcę obowiązują przepisy prawa pracy i odgórnie ustalone okresy wypowiedzenia umowy o pracę. Wszelkie niejasności i spory rozwiązywane są wtedy przez sąd pracy. Niemniej jednak warto nie wchodzić na ścieżkę sądową, a wszelkie problemy rozwiązywać na bieżąco.
Powiązane artykuły
-
Mobbing – definicja mobbingu, rozpoznanie, przeciwdziałanie, odpowiedzialność karna
-
Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę? Wyjaśniamy poszczególne przypadki
-
Świadectwo pracy – przepisy, wzór dokumentu, informacje, porady
-
Wypowiedzenie za porozumieniem stron - przepisy, informacje, wzór pisma
-
Co to są wczasy pod gruszą i komu przysługują? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Ekwiwalent za urlop - zasady ustalania, wysokość, porady
-
Wypadek przy pracy - definicja, przepisy, postępowanie, porady prawnika
-
Cennik odszkodowań ZUS - zobacz, jakie odszkodowania płaci ZUS
-
Czy można otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Wyjaśniamy
-
Umowa na zastępstwo - przepisy, wynagrodzenie, obowiązki, porady praktyczne
-
Umowa na okres próbny – przepisy, czas trwania, wynagrodzenie, porady
-
Umowa o pracę tymczasową - przepisy i wyjaśnianie, wynagrodzenie, porady
-
Czy można mieć dwie umowy o pracę? Wyjaśniamy, co mówi kodeks pracy
-
Na czym polega zrównoważony system pracy? Wyjaśniamy przepisy kodeksu pracy
-
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia – przepisy, możliwe okoliczności
-
Czym jest choroba zawodowa? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Czym jest urlop dla poratowania zdrowia i kto może z niego skorzystać?
-
Likwidacja stanowiska pracy - przepisy, sposoby, konsekwencje, porady
-
Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy? Wyjaśniamy na podstawie różnych rodzajów umów
-
Zwolnienie lekarskie w ciąży - zasady, wynagrodzenie, porady praktyczne
-
Ile wynosi wynagrodzenie młodocianych? Wyjaśniamy przepisy kodeksu pracy
-
Od ilu lat można pracować? Wyjaśniamy przepisy kodeksu pracy
-
Czym jest układ zbiorowy pracy? - przepisy, objaśnienia, porady
-
Na czym polega zadaniowy czas pracy? Wyjaśniamy przepisy z kodeksu pracy
-
Jakie konsekwencje niesie porzucenie pracy? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony - przepisy i omówienie
-
Skrócenie okresu wypowiedzenia - przepisy, możliwe okoliczności, porady
-
Umowa zlecenie a urlop - przepisy kodeksu pracy, objaśnienie, porady
-
Kiedy należy się odprawa dla pracownika? Wyjaśniamy krok po kroku