Jak wyrejestrować się z urzędu pracy? Praktyczny poradnik
Znalazłeś pracę, chcesz założyć swoją działalność gospodarczą, a może po prostu nie chcesz mieć już statusu osoby bezrobotnej zarejestrowanej w urzędzie pracy? Niezależnie od okoliczności, w których obecnie się znajdujesz, warto dowiedzieć się, jak wyrejestrować się z urzędu pracy, a także jakie formalności muszą być przez Ciebie spełnione. Pamiętaj również, że istnieją pewne sytuacje, w których wyrejestrowanie się z urzędu pracy nie będzie możliwe.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wskaźnik bezrobocia na terenie Polski
Niestety nie żyjemy w czasach, w których wskaźnik bezrobocia będzie utrzymywał się na poziomie 0%. Chociaż rzeczywiście obecnie, w niektórych regionach Polski trudniej jest znaleźć pracownika, niż osobie bezrobotnej pracę. Jednak to nie powoduje całkowitego zlikwidowania problemu bezrobocia. Istnieje wiele różnych okoliczności, które mają bardzo duży wpływ na brak aktywności zawodowej.
W maju 2022 roku w Polsce mogliśmy odnotować jeden najniższy wskaźnik bezrobocia już od 2019 roku, który wyniósł 5% i nadal widać poważne przesłanki ku temu, iż ten trend spadkowy będzie się utrzymywać. Warto mieć na uwadze, iż dokładnie rok temu stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 6,1%, natomiast w 2013 roku wskaźnik ten wynosił 13,6%. Jak zatem widać, mimo pandemicznej sytuacji, która przyczyniła się do zamrożenia wielu sektorów gospodarki, w rzeczywistości, osiągamy naprawdę bardzo dobry wynik
Status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy
Chcąc się dowiedzieć, jak wyrejestrować się z urzędu pracy, dobrze jest na samym początku dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o zarejestrowanie się w urzędzie pracy, a także jakie z tego tytułu możesz czerpać korzyści. Oczywiście stopa bezrobocia utrzymująca się na poziomie ok. 5% jest dowodem na to, iż coraz mniejsza liczba Polaków musi korzystać z pomocy urzędu pracy, to jednak nadal warto sprawdzić, jak wygląda proces rejestracji.
Wniosek o przyznanie statusu osoby bezrobotnej bez trudu można wypełnić oraz wysłać przez Internet. Oczywiście pozytywną odpowiedź uzyskasz, jeżeli spełnisz określone wymagania. Przede wszystkim musisz być obywatelem Polski lub przynajmniej obywatelem zamieszkującym jedno z państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Kolejnym kryterium, jaki musisz spełnić, wypełniając wniosek o zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, jest wiek. Nie możesz mieć mniej niż 18 lat, ale także nie możesz mieć więcej niż 60 lat (jeżeli jesteś kobietą) lub 65 lat (jeżeli jesteś mężczyzną).
Rejestrując się do urzędu pracy, koniecznie musisz spełnić warunek nieposiadania żadnej pracy zarobkowej. Chodzi nie tylko o brak umowy o pracę, prowadzenie swojej działalności gospodarczej, czy też wykonywanie pracy w ramach umów cywilnoprawnych. Ale również składasz oświadczenie, że nie wykonujesz żadnej innej pracy zarobkowej. Jest to bardzo ważne, aby uniknąć sytuacji przywileju ubezpieczenia zdrowotnego w ramach statusu osoby bezrobotnej, przy jednoczesnym wykonywaniu pracy zarobkowej w tzw. szarej strefie.
Oczywiście warunków jest znacznie więcej, które należy spełnić. W zamian za uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przysługuje Ci prawo do opieki zdrowotnej. Ponadto możesz korzystać z wielu innych przywilejów, do których zalicza się między innymi możliwość podjęcia stażu zawodowego, aktywizacja zawodowa, czy też możliwość skorzystania z różnych dotacji na przykład na założenie swojej działalności gospodarczej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat prawa pracy.
Jak wyrejestrować się z urzędu pracy?
Gdy już wiesz, w jakich okolicznościach możesz składać wniosek o zarejestrowanie się w urzędzie pracy, zapewne będzie Cię interesować również to, jak wypisać się ze statusu osoby bezrobotnej. Okazuje się, że taki wniosek możesz wypełnić osobiście w urzędzie pracy, ale także nie ma problemu z tym, aby wypełnić go przez Internet. Jednak w przypadku drugiej formy, jeżeli chcesz wypisać się z urzędu pracy przez stronę praca.gov.pl, w takich okolicznościach musisz dysponować podpisem zaufanym, podpisem elektronicznym lub też udać się do urzędu w celu własnoręcznego podpisania wniosku.
Mając wskazówki, jak wyrejestrować się z urzędu pracy, warto również, kiedy takie oświadczenie należy zgłosić, a także w jakich okolicznościach. Zatem, jeżeli podejmiesz się pracy zarobkowej, założysz swoją działalność gospodarczą lub pojawią się inne sytuacje, w których będziesz musiał zrezygnować ze statusu osoby bezrobotnej, należy taki wniosek złożyć w ciągu 7 dni od momentu pojawienia się pracy zarobkowej lub okoliczności niepozwalającej na dalsze utrzymywanie tego statusu.
Kiedy wniosek o wyrejestrowanie z urzędu pracy nie będzie uwzględniony?
Powinieneś pamiętać, iż istnieją różnego rodzaju sytuacje, w których pomimo złożonego wniosku o to, aby wypisać się z urzędu pracy, Twoje oświadczenie nie zostanie rozpatrzone pozytywnie. Przede wszystkim do takich sytuacji, zalicza się wzięcie udziału w różnych programach, które są wynikiem wsparcia ze strony urzędu pracy. Najprościej tłumacząc, jeżeli uzyskujesz aktualnie konkretną pomoc ze strony urzędu pracy, to należy wypełnić obowiązki zawarte w umowie lub ubiegać się o indywidualne rozpatrzenie sprawy.
Do takich okoliczności najczęściej zalicza się podjęcie szkolenia zawodowego, studiów podyplomowych, czy też korzystania z indywidualnego programu, który ma na celu poprawienie Twoich kwalifikacji zawodowych. W takich sytuacji zrezygnowanie ze statusu osoby bezrobotnej aż do ukończenia takiego programu nie będzie możliwe. Oczywiście podejmując się jakiejkolwiek pomocy ze strony urzędu pracy, należy wcześniej zapoznać się z umową, aby dowiedzieć się dokładnie, jakie konsekwencje są wiązane z takim krokiem.
Szukanie pracy przy pomocy Urzędu Pracy
Pojawia się pytanie, czy bardzo często zdarza się sytuacja, aby oświadczenie o wyrejestrowanie z urzędu pracy było składane przez osobę, która nie uzyskała żadnej pomocy ze strony placówki. Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ponieważ zadaniem urzędu pracy tak naprawdę jest aktywizowanie zawodowe osób, które są zarejestrowane. Nawet w momencie rejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, składa się oświadczenie o tym, iż w każdej chwili może podjąć się pracy zarobkowej, stażu zawodowego lub też podjęcia się szkolenia podwyższającego kwalifikacje zawodowe.
Co się stanie, gdy osoba bezrobotna odmówi przyjęcia stażu zawodowego lub innej pracy zarobkowej, która zostanie zaproponowana przez urząd pracy? W takich okolicznościach może dojść do zawieszenia statusu osoby bezrobotnej. W przypadku pierwszej odmowy osoba bezrobotna jest pozbawiona tego statusu na 120 dni. Przy drugiej odmowie, okres pozbawienia statusu osoby bezrobotnej wynosi już 180 dni, natomiast przy trzeciej i kolejnej odmowie, okres ten wydłużyć się może do 270 dni. Dlatego może się okazać, że to nie ty będziesz chciał wypisać się z urzędu pracy, ale nie spełnisz określonych warunków, przez co stracisz status osoby bezrobotnej.
Mając na uwadze, jak wyrejestrować się z urzędu pracy, należy pamiętać, w jakich okolicznościach rzeczywiście możesz tego dokonać. Pod żadnym pozorem jednak nie będziesz mógł wypisać się z rejestru osób bezrobotnych, jeżeli jesteś zobowiązany do tego statusu przez zawartą wcześniej umowę. Przy tego typu poradach na pewno sprawdzi się również wskazówka taka, jak sprawdzić lata pracy w ZUS, aby dowiedzieć się, jaki okres zatrudnienia jest wliczany do emerytury.