Kodeks pracy a nadgodziny - przepisy, omówienie, porady
Stosunek pracy między pracownikiem a pracodawcą jasno określony jest w prawie oraz w wielu ustawach. Wszystkie wątpliwości mogą być rozwiane poprzez zapoznanie się z nowymi przepisami dotyczącymi wynagrodzenia czy urlopu. Jak do tego ma się kodeks pracy, a nadgodziny? Jaka powinna być płaca za pracę w godzinach nadliczbowych? Ile wynosi dodatek nocny za nadgodziny? Czy układ zbiorowy pracy ma jakieś znaczenie? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Kodeks pracy, a nadgodziny – co mówi prawo i przepisy?
Prawo pracy dokładnie określa obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy, których relacja oparta jest o umowę o pracę. Godziny nadliczbowe to praca, która wykonywana jest ponad to, co ustalone jest jako norma czasu pracy. Pracownika obowiązuje konkretny system i rozkład czasu pracy, a czas spędzony ponad tą normę uznawany jest jako nadgodziny.
Według prawa nadliczbowy czas pracy może być zastosowany w przypadku wyjątkowych potrzeb pracodawcy oraz kiedy istnieje konieczność pracy w celu zabezpieczenia życia lub zdrowia ludzi czy ochrony środowiska. Są to wszelkiego rodzaju akcje ratownicze. Przepisy jasno określają również, kiedy nadgodziny nie mogą mieć miejsca. Jeśli na wybranych stanowiskach pracy możliwe będzie przekroczenie dozwolonych norm stężeń czynników niebezpiecznych dla zdrowia, dodatkowe godziny poza normę pracy nie będą mogły być narzucone.
Kodeks pracy, a nadgodziny w ujęciu rocznym? Zgodnie z przepisami limit nadgodzin wynosi 150 na cały rok kalendarzowy. Indywidualna umowa o pracę między pracownikiem, a pracodawcą może obejmować inny czas nadgodzin w ujęciu rocznym. Wyjątkiem może być układ zbiorowy pracy czy regulamin pracy. Poza limitem rocznym nie obowiązuje limit dzienny nadgodzin. Jedyną granicą będzie konieczność zachowania 1 godzin nieprzerwanego odpoczynku w jednej dobie pracowniczej. Nie ma także limitów nadgodzin w tygodniu.
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
Płaca za nadgodziny jest ustalona odgórnie podobnie jak przykładowo to, jak liczyć koszty uzyskania przychodu. Oczywiste jest, ze wynagrodzenie za dodatkowe godziny pracy powinno być wyższe niż standardowa stawka za normalny czas pracy w tygodniu. Umowa o pracę zobowiązuje pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia za nadliczbowe i dodatku nocnego.
Stawka za godziny nadliczbowe jest liczona na dwa sposoby:
- 100% płacy za nadgodziny, które przypadają w nocy oraz niedzielę i w święta, kiedy to nie są dni pracy zgodne z jego rozkładem czasu pracy
- 100% płacy za nadgodziny w dniu wolnym w tygodniu, który to był udzielony w zamian za pracę w święto lub w niedzielę
- 50% płacy za godziny nadliczbowe w innych dniach niż wyżej wymienione
Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.
Wyjątkiem może być też sytuacja, kiedy to przekroczona została tygodniowa norma czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Wtedy również należy się odpowiedni dodatek. Przepis ten nie ma zastosowania, jeśli dane przekroczenie uznane zostało za pracę w godzinach nadliczbowych i z założenia związane jest z prawem do dodatku.
Podstawą do obliczenia stawki dodatku jest wynagrodzenie pracownika, które w umowie o pracę definiowane jest jako stawka godzinowa czy miesięczna. W przypadku nieokreślonym wcześniej będzie to odpowiednio 60% wynagrodzenia. Nowe przepisy mówią także o dodatku za nadgodziny w formie ryczałtu. Sprawdza się to wyłącznie u pracowników, którzy stale wykonują swoją pracę zawodową poza zakładem pracy. Stawka ryczałtu powinna być podobna do prawdopodobnej płacy za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o prawie i przepisach.
Nadgodziny a dzień wolny od pracy dla pracownika
Wynagrodzenie to nie jedyny sposób rekompensaty dla pracownika za pracę w godzinach nadliczbowych. Nowe przepisy, które są obecnie aktualne, dają możliwość także oddania czasu przepracowanego w formie czasu wolnego od pracy. Taka sytuacja może być na wniosek pracownika. Jeśli jednak decyzja jest po stronie pracodawcy, to ustawa i kodeks pracy jasno mówi o tym, że udzielenie czasu wolnego powinno być do końca danego miesiąca, a do tego w wymiarze wyższym niż liczba nadgodzin o połowę. Co ważne, nie wpływa to na wysokość wynagrodzenia za pełny wymiar czasu pracy.
Jeśli pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy, to może otrzymać w zamian dzień wolny w tygodniu. Prawo to przysługuje w okresie rozliczeniowym oraz w terminie, który zostanie uzgodniony z pracownikiem. Podsumowując, ważne jest, aby zarówno dodatek nocny, jak i wynagrodzenie za godziny nadliczbowe było jasno sprecyzowane. Wszelka praca wykonywana poza przyjętą normę czasu pracy powinna być odpowiednio wynagradzana. Praca pracownika chroni kodeks pracy, jak i każda ustawa uchwalona w tym zakresie. Wszelkie przepisy warto uwzględnić w umowie o pracę, regulaminie pracy czy układzie zbiorowym pracy.
Powiązane artykuły
-
Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pracy? Wyjaśniamy przepisy
-
Jak sprawdzić lata pracy w ZUS? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Co zrobić aby komornik zszedł z pensji? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - co zrobić, na co zwrócić uwagę?
-
Wypowiedzenie umowy o pracę krok po kroku - jak je prawidłowo napisać i jakie ma konsekwencje?
-
Urlop okolicznościowy - zasady przyznawania, informacje, porady
-
Mobbing – definicja mobbingu, rozpoznanie, przeciwdziałanie, odpowiedzialność karna
-
Świadectwo pracy – przepisy, wzór dokumentu, informacje, porady
-
Wypowiedzenie za porozumieniem stron - przepisy, informacje, wzór pisma
-
Co to są wczasy pod gruszą i komu przysługują? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Ekwiwalent za urlop - zasady ustalania, wysokość, porady
-
Wypadek przy pracy - definicja, przepisy, postępowanie, porady prawnika
-
Cennik odszkodowań ZUS - zobacz, jakie odszkodowania płaci ZUS
-
Czy można otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Wyjaśniamy
-
Umowa na zastępstwo - przepisy, wynagrodzenie, obowiązki, porady praktyczne
-
Czym jest choroba zawodowa? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Likwidacja stanowiska pracy - przepisy, sposoby, konsekwencje, porady
-
Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy? Wyjaśniamy na podstawie różnych rodzajów umów
-
Zwolnienie lekarskie w ciąży - zasady, wynagrodzenie, porady praktyczne
-
Ile wynosi wynagrodzenie młodocianych? Wyjaśniamy przepisy kodeksu pracy
-
Od ilu lat można pracować? Wyjaśniamy przepisy kodeksu pracy
-
Czym jest układ zbiorowy pracy? - przepisy, objaśnienia, porady
-
Na czym polega zadaniowy czas pracy? Wyjaśniamy przepisy z kodeksu pracy
-
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony - przepisy i omówienie
-
Skrócenie okresu wypowiedzenia - przepisy, możliwe okoliczności, porady
-
Umowa zlecenie a urlop - przepisy kodeksu pracy, objaśnienie, porady
-
Kiedy należy się odprawa dla pracownika? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Ile wynosi odprawa emerytalna nauczyciela? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Dodatek nocny za pracę - kodeks pracy, omówienie, stawki, porady
-
Czy pracodawca może odmówić urlopu? Wyjaśniamy krok po kroku