Skrócenie okresu wypowiedzenia - przepisy, możliwe okoliczności, porady
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić w różnych okolicznościach. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym czy zwolnienie dyscyplinarne to skrajne sytuacje. Częściej dochodzi do ustania stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Kto może skrócić okres wypowiedzenia? Jaki wniosek należy przedstawić? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i określony
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika lub pracodawcę
Ustanie stosunku pracy może nastąpić na wniosek zarówno pracownika, jak i pracodawcy. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony i czas określony istnieje tzw. okres wypowiedzenia. Inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym. W normalnym trybie rozwiązania umowy pracownik i pracodawca nie rozstają się z dnia na dzień. Chyba że nastąpi skrócenie okresu wypowiedzenia.
O ile pracownik może złożyć wypowiedzenie umowy bez podania powodu, to pracodawca już nie bardzo. Aby wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, trzeba mieć oczywisty powód. Nie można zwolnić pracownika bez powodu. Najczęściej podawane przyczyny zwolnień to nadużycie zaufania pracodawcy ze strony pracownika czy działalność konkurencyjna, która będzie wpływać negatywnie na funkcjonowanie zakładu pracy. Pracownik może otrzymać wypowiedzenie umowy również w przypadku, kiedy to jego nieobecność znacznie się przedłuża, co zaburza organizację pracy w firmie.
Likwidacja stanowiska pracy czy upadłość zakładu pracy to powody, przez które dochodzi do zwolnienia pracownika nie z jego winy. Są to równie często pojawiające się sytuacji z uwagi na niestabilną obecnie gospodarkę w dzisiejszych czasach. Warto pamiętać o tym, w jakich okolicznościach można niestety otrzymać wypowiedzenie umowy o pracę i być w większym stopniu świadomym swoich praw.
Okres wypowiedzenia a staż pracy
Okresy wypowiedzenia umów o pracę są takie same w przypadku czasu nieokreślonego i czasu określonego jej trwania. Wszystko regulowane jest przez prawo pracy, a dokładniej mówiąc Kodeks pracy. Czas wypowiedzenia zależny jest od stażu pracy pracowników. Im więcej lat spędzonych w jednej firmie, tym okres wypowiedzenia będzie dłuższy.
- 2 tygodnie wypowiedzenia – mniej niż pół roku zatrudnienia
- 1 miesiąc wypowiedzenia – więcej niż pół roku zatrudnienia
- 3 miesiące wypowiedzenia – więcej niż 3 lata zatrudnienia
Skrócony okres wypowiedzenia będzie możliwy tylko w wybranych sytuacjach. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym to już inna sytuacja. W przypadku wypowiedzenia w trybie normalnym pozostały czas do ustania stosunku pracy jest zwykle z korzyścią dla pracownika, który może w tym czasie szukać innej pracy. Również pracodawca może zacząć się rozglądać na rynku pracy za nowym pracownikiem.
Skrócony okres wypowiedzenia – kiedy jest możliwy?
Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika i pracodawcę za porozumienie stron
Jak już wcześniej zostało wspomniane, okres wypowiedzenia jest zabezpieczeniem interesów zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Na wniosek obustronny mogą być jednak skrócone okresy wypowiedzeń umów o pracę. Ustalenia są zgodne z obu stron na mocy czego, pracownik i pracodawca mogą się rozstać w dowolnie ustalonym terminie.
W takim przypadku nie ma zastosowania odszkodowanie za niewykorzystanie pełnego czasu wypowiedzenia. Obie strony rozstają się za porozumieniem stron, co wyklucza ewentualne roszczenia względem pracodawcy. Decyzja o skróceniu okresu wypowiedzenia może zapaść już po wręczeniu wypowiedzenia. Nie trzeba się trzymać określonych terminów, jeśli będzie to porozumienie dwóch stron bez składania wniosku. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami prawnymi.
Skrócenie okresu wypowiedzenia wyłącznie przez pracodawcę
Inaczej rzecz się ma, kiedy to wyłącznie pracodawcy zależy na skróceniu okresu wypowiedzenia. Zgodnie z Kodeksem pracy może skrócić okres wypowiedzenia trwający wyłącznie 3 miesiące, czyli wtedy, kiedy staż pracy pracownika wynosi więcej niż 3 lata w jednym zakładzie pracy. Skrócenie może być maksymalnie do 1 miesiąca z zachowaniem określonych warunków.
Powodem skrócenia trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia może być likwidacja stanowiska pracy czy upadłość zakładu pracy. Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia również z innych przyczyn całkowicie niezależnych od pracownika. Informacja (oświadczenie) o skróceniu okresu wypowiedzenia musi być załączona łącznie z wypowiedzeniem umowy o pracę. Jest to nieprzekraczalny termin.
Skrócenie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca będzie się wiązać z wypłatą odszkodowania dla pracownika. Likwidacje stanowisk pracy czy upadłość pracodawcy dalej pozwala zachować jeden miesiąc wypowiedzenia pracownikowi na potrzeby przykładowo szukania nowej pracy. Niemniej jednak skrócony czas wypowiedzenia to brak możliwości pracy przez dwa miesiące i otrzymywania wynagrodzenia za ten czas. Stąd też Kodeks pracy zapewnia zwolnionemu pracownikowi tzw. odszkodowanie za ten czas. Wartość odszkodowania równa jest potencjalnemu wynagrodzeniu w tych dwóch miesiącach (w przypadku skrócenia do 1 miesiąca okresu wypowiedzenia).
Powiązane artykuły
-
Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pracy? Wyjaśniamy przepisy
-
Jak sprawdzić lata pracy w ZUS? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Co zrobić aby komornik zszedł z pensji? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - co zrobić, na co zwrócić uwagę?
-
Wypowiedzenie umowy o pracę krok po kroku - jak je prawidłowo napisać i jakie ma konsekwencje?
-
Urlop okolicznościowy - zasady przyznawania, informacje, porady
-
Mobbing – definicja mobbingu, rozpoznanie, przeciwdziałanie, odpowiedzialność karna
-
Świadectwo pracy – przepisy, wzór dokumentu, informacje, porady
-
Wypowiedzenie za porozumieniem stron - przepisy, informacje, wzór pisma
-
Co to są wczasy pod gruszą i komu przysługują? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Ekwiwalent za urlop - zasady ustalania, wysokość, porady
-
Wypadek przy pracy - definicja, przepisy, postępowanie, porady prawnika
-
Cennik odszkodowań ZUS - zobacz, jakie odszkodowania płaci ZUS
-
Czy można otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Wyjaśniamy
-
Umowa na zastępstwo - przepisy, wynagrodzenie, obowiązki, porady praktyczne
-
Czym jest choroba zawodowa? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Likwidacja stanowiska pracy - przepisy, sposoby, konsekwencje, porady
-
Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy? Wyjaśniamy na podstawie różnych rodzajów umów
-
Zwolnienie lekarskie w ciąży - zasady, wynagrodzenie, porady praktyczne
-
Ile wynosi wynagrodzenie młodocianych? Wyjaśniamy przepisy kodeksu pracy
-
Od ilu lat można pracować? Wyjaśniamy przepisy kodeksu pracy
-
Czym jest układ zbiorowy pracy? - przepisy, objaśnienia, porady
-
Na czym polega zadaniowy czas pracy? Wyjaśniamy przepisy z kodeksu pracy
-
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony - przepisy i omówienie
-
Umowa zlecenie a urlop - przepisy kodeksu pracy, objaśnienie, porady
-
Kiedy należy się odprawa dla pracownika? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Dodatek nocny za pracę - kodeks pracy, omówienie, stawki, porady
-
Czy pracodawca może odmówić urlopu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Czy staż wlicza się do lat pracy? Wyjaśniamy przepisy prawa pracy
-
Czym jest leasing pracowników? Wyjaśniamy krok po kroku