Umowa o pracę tymczasową - przepisy i wyjaśnianie, wynagrodzenie, porady
Kodeks pracy opisuje kilka możliwych umów o pracę, na podstawie których można legalnie pracować. Jedną z nich jest umowa o pracę tymczasową. Co znaczy dla pracownika taka umowa? Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Umowa o pracę tymczasową – co to znaczy?
Zatrudnienie tymczasowe pracownika, a Kodeks pracy
Umowa o pracę tymczasową podlega wszelkim regulacjom z Kodeksu pracy. Jest to związane z tym, iż umowa ta to również umowa o pracę, co mało kto wie. Co to znaczy dla pracownika? Otóż praca tymczasowa podlega podobnym zasadom co praca na czas określony czy na czas nieokreślony, choć przykładowo wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony będzie inaczej wyglądać. Istotna różnica będzie w formie zatrudnienia, o czym w kolejnym rozdziale.
Umowa o pracę tymczasową objęta jest obowiązkiem płacenia wszelkich składek przez pracodawcę. Według prawa obowiązują wszystkie składki ZUS i dodatkowo ubezpieczenie chorobowe. Wynika to z zasad zawierania umów o pracę zawartych w Kodeksie pracy. Tak więc, jeśli umowa o pracę tymczasową to podobna umowa jak w przypadku pracy na czas określony czy nieokreślony, to tutaj również przysługuje urlop wypoczynkowy czy okres wypowiedzenia. Co równie ważne, umowa o pracę tymczasową wlicza się do stażu pracy.
Prawa pracownika tymczasowego | Regulacje kodeksowe |
---|---|
Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego | 2 dni za każdy miesiąc przepracowany |
Prawo do okresu wypowiedzenia | ● 3 dni w przypadku umów zawartych na czas do 2 tygodni ● Tydzień w przypadku umów zawartych na dłużej niż 2 tygodnie |
Charakterystyka pracy tymczasowej
Zatrudnienie pracownika oferują wyłącznie agencje pracy tymczasowej. Pracownik, korzystając z takiego rozwiązania, zyskuje wiele korzystnych możliwości. Przede wszystkim jest to doskonała opcja dla osób, które nie są dyspozycyjne w 100%, by móc podjąć stałą pracę lub nie posiadają do tego odpowiednich kwalifikacji. Z ofert agencji pracy tymczasowej korzystają studenci, uczniowie czy młodzi ludzie, którzy chcą sobie dorobić legalnie.
Umowa o pracę tymczasową to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają swojej drogi zawodowej w życiu i nie chcą się na stałe wiązać z pierwszym lepszym pracodawcą. Mogą pracować w wielu miejscach i poznać różne rynki pracy. Wybierając agencję pracy tymczasowej, trzeba dowiedzieć się, od ilu lat można pracować. Pracownik tymczasowy to często osoba niepełnoletnia, co również jest zgodne z prawem.
Agencje pracy tymczasowej poszukują także pracowników do wyjechania za granicę w celach zarobkowych na krótsze lub dłuższe pobyty. Jest to bezpieczne rozwiązanie, z którego wiele osób korzysta w ostatnim czasie. Prawo pracy w przypadku umowy tymczasowej nie wspomina o żadnych koniecznych kwalifikacjach, dlatego tez takie rozwiązanie sprawdza się u wielu chętnych do pracy ludzi.
Jedynym ograniczeniem jest czas zatrudnienia, który nie może przekroczyć określonej ilości miesięcy. Dokładniej mówiąc, chodzi tutaj o 18 miesięcy zatrudnienia u jednego pracodawcy w okresie 3 lat. Ten limit nie może zostać przekroczony w przypadku umowy o pracę tymczasową. Jednak w wielu przypadkach pracownik tymczasowy znajduje stałe zatrudnienie w firmie, gdzie pracował poprzednie kilka tygodni/miesięcy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to warto dowiedzieć się o tym, co to jest wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony czy kodeks pracy, a nadgodziny. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o prawie pracy.
Praca tymczasowa – porady praktyczne
Zatrudnienie tymczasowe przez agencję
Aby pracować na podstawie umowy o pracę tymczasową, trzeba znaleźć odpowiednią agencję. Zatrudnienie polega na podpisaniu umowy w agencji, która będzie pracodawcą pracownik. W tej relacji będzie jeszcze drugi pracodawca, którym będzie firma, w której pracownik będzie wykonywał pracę. Obowiązki pracownika szczegółowo opisane są w umowie między firmą a agencją pracy tymczasowej.
Próbując to szczegółowiej wyjaśnić, trzeba zaznaczyć, że oficjalnym pracodawcą pracownika tymczasowego jest wyłącznie agencja pracy tymczasowej. Wiąże się to także z obowiązkami, które leżą po stronie agencji. Przykładem jest wypłata wynagrodzenia czy wszelkie czynności formalne. Kodeksowa regulacja umowy o pracę tymczasową jasno wskazuje, że wykonanie wszystkich czynności prawnych jest obowiązkiem agencji. Zakład pracy, który przyjmuje pracownika tymczasowego, ma jedynie za zadanie przeprowadzić szkolenie BHP charakterystyczne dla danego miejsca czy prowadzić ewidencję pobytu w pracy.
Agencja pracy tymczasowej powinna być odpowiedzialnie wybrana, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Każda agencja wpisana jest do rejestru agencji zatrudnienia. Jeśli nie jest, to nie może ona działać legalnie, co znaczy, że zatrudnienie się w niej nie będzie bezpiecznym rozwiązaniem. Warto sprawdzić agencję przed podpisaniem umowy o pracę tymczasową, aby potem móc dochodzić ewentualnie swoich praw. Kodeksowa ochrona pracownika będzie głównie w sytuacji, kiedy agencja działa legalnie.
Plusy i minusy pracy tymczasowej
Wiele osób korzystających z umowy o pracę tymczasową ceni sobie takie rozwiązanie. Jedną z zalet takiego rodzaju pracy jest możliwość zatrudnienia bez posiadania konkretnego wykształcenia czy odbytych szkoleń. Co ważne, do pracy tymczasowej można zatrudnić osoby niepełnoletnie (sprawdź, od ilu lat można pracować według prawa) czy studiujące. Elastyczny grafik pozwala dostosować godziny pracy do swoich możliwości czasowych i innych zobowiązań.
Zaletą pracy tymczasowej są prawa wynikające z Kodeksu pracy. Choć okres wypowiedzenia będzie krótszy niż w przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, to wiele osób chętnie korzysta z ofert agencji pracy tymczasowej. Dla wielu wybór takiej pracy to szansa na wyjazd za granicę w celach zarobkowych (w tym przypadku znaczący może być fakt, od ilu lat można pracować za granicą).
Umowa o pracę tymczasową ma także swoje wady, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim dla dużego grona osób brak umowy na czas nieokreślony jest powodem poczucia braku swego rodzaju stabilizacji życiowej. Nie ma pewności, co będzie za pół roku w ich życiu zawodowym. Umowa o pracę tymczasową często pozbawiona jest dodatków typu świadczenia socjalne czy premie jak w przypadku tradycyjnej umowy o pracę na czas określony czy na czas nieokreślony.
Kolejną wadą pracy tymczasowej jest mniejsze wynagrodzenie niż w przypadku pracownika etatowego w zakładzie pracy. Niestety trzeba się liczyć z tym, że agencje pobierają prowizję za pośrednictwo i pracownik tymczasowy otrzymuje pomniejszoną kwotę wynagrodzenia. Podsumowując, umowa o pracę tymczasową ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.