Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych - przepisy, wzór, porady
Nieumyślne spowodowanie śmierci, rozwód czy każde przestępstwo powiązane jest z koniecznością przeprowadzenia rozprawy w sądzie. Istotnym elementem niejednego procesu jest wniesienie tzw. opłat sądowych. Kiedy można uzyskać zwolnienie z kosztów sądowych? Jaki formularz należy wypełnić? Co w przypadku, kiedy oświadczenie o zwolnieniu będzie niezgodne z prawdą? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zwolnienie z opłaty sądowej – kiedy jest możliwe?
Rozwód czy inna sprawa procesowa wiąże się z wniesieniem tzw. opłaty sądowej. W przypadku długo trwającego procesu i wysokich kosztów współpracy z adwokatem uiszczenie dodatkowych opłat sądowych może wiązać się z dużymi trudnościami finansowymi. Zgodnie z ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (przykładem są rozwody) możliwe jest zniesienie tych opłat.
Aby uzyskać umorzenie opłat sądowych, należy złożyć odpowiedni wniosek (można go napisać na podstawie wzoru, który zostanie podany w kolejnym rozdziale). Konieczne jest złożenie osobistego oświadczenia o tym, że podana opłata sądowa jest za wysoka i jej uiszczenie może mocno zachwiać sytuację majątkową osoby wnioskującej i jej rodziny. Oświadczenie powinno być zgodne z prawdą i poparte dowodami na temat obecnej sytuacji finansowej zainteresowanej osoby i jej rodziny.
Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych zgłasza się na piśmie z własnoręcznym podpisem. Można także zgłosić ten fakt ustnie na sali rozpraw, by mogły te słowa być dołączone do protokołu sądowego. Wniosek powinien być złożony w siedzibie sądu właściwego lub w sądzie, pod który podlega dana osoba zgodnie z jej miejscem zamieszkania.
Zniesienie/umorzenie opłat sądowych - wzór formularza
Wzór o zwolnienie z kosztów sądowych jest ogólnym formularzem, ponieważ ciężko jest stworzyć osobny dla każdego rodzaju sprawy cywilnej. W przypadku przestępstwa, nieumyślnego spowodowania śmierci, wykroczenia czy występku obowiązują zapewne inne zasady niż podczas spraw cywilnych, takich jak przykładowo rozwód. Każdy wniosek powinien zawierać podstawowe informacje o wnioskujących, jak również dane identyfikacyjne wybranej sprawy czy dalsze informacje o celu jego złożenia.
Wzór wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych powinien zawierać:
- Tytuł pisma, dane wnioskodawcy i nazwę sądu, do którego wniosek trafia
- Numer sprawy oraz dane przeciwnika procesowego
- Określenie, jaka część opłat sądowych ma zostać zniesiona lub czy zwolnienie ma być z całości kosztów
- Oświadczenie o istnieniu przeszkód do poniesienia kosztów z uwagi na sytuację rodzinną i materialną
- Załączniki takie jak zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie o kredycie, zaświadczenie z urzędu pracy czy druk PIT
- Podpis wnioskodawcy
Postępując za wyżej wymienionymi wytycznymi, można samodzielnie sporządzić wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Wystarczy jedynie zawrzeć w nim kilka danych oraz zdań. Najważniejsze to, aby nie zapomnieć o własnoręcznym podpisie pod wnioskiem o zwolnienie z opłat sądowych. Oprócz tego, jak pisać taki wniosek warto także dowiedzieć się, co to jest występek, a co to wykroczenie.
Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych – porady praktyczne
Ważną informację jest to, że pozytywnie rozpatrzony formularz o zwolnienie z kosztów sądowych nie zwalnia jednak ze zwrotu kosztów procesu stronie przeciwnej. Dodatkowo wniosek przedstawiający oświadczenie o zwolnieniu z opłat dostarczone przez radcę prawnego czy adwokata bez oświadczenia o warunkach materialnych zainteresowanej osoby będzie automatycznie odrzucony.
Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych nie jest zawsze pozytywnie rozpatrzony przez sąd. Zniesieniu opłaty sądowej muszą towarzyszyć oczywiste powody. Podany powyżej wzór wniosku zawiera w sobie miejsce na podanie konkretnego powodu, dla którego ma nastąpić zwolnienie z opłaty. Jeśli sąd ma jakiekolwiek wątpliwości co do oświadczenia o zwolnieniu, może przeprowadzić własne dochodzenie w tej sprawie. W przypadku stwierdzenia bezzasadności podanych powodów do zwolnienia z opłat sądowych sąd odrzuca wniosek. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami prawnymi.
Zwolnienie/umorzenie/zniesienie kosztów sądowych możliwe jest wyłącznie po złożeniu wniosku zgodnego z prawdą i obecnym stanem faktycznym. Dlatego też sąd może uzyskać od wnioskującej osoby tzw. przyrzeczenie o odpowiedzialności za złożone oświadczenie o zwolnieniu. Nieprawidłowo podane fakty, których celem było uzyskanie umorzenia opłat, są karalne. Wysokość grzywny wynosi 1000 zł. W przypadku, kiedy kolejny wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych będzie również niezgodny z prawdą, wysokość grzywny wzrasta do 2000 zł. Każdy kolejny formularz może nie być już przyjęty. Świadome podanie nieprawdziwych informacji jest karalne tak jak nieumyślne spowodowanie śmierci, występek, wykroczenie czy przestępstwo.