Czy policja może wejść do domu bez nakazu?

Prawo rzeczywiście przewiduje sytuacje, w których musimy otworzyć drzwi policji, a także liczyć się z przeszukaniem naszego mieszkania. Zacznijmy jednak od tego, że każda wizyta policji będzie dla nas bardzo stresująca. Dlatego tym bardziej należy znać swoje prawo, abyśmy wiedzieli dokładnie, jak w taki sposób powinniśmy reagować. Odpowiadając na pytanie, czy policja może wejść do domu bez nakazu, warto wymienić sytuacje, kiedy rzeczywiście może dojść do takiego przeszukania.

Jeżeli zatem istnieje podejrzenie, że doszło do zagrożenia życia, wtedy policja może przeszukać mieszkanie bez konieczności okazania nakazu. Drugą taką sytuacją jest podejrzenie, iż mieszkańcy konkretnej posiadłości chcą zatrzeć ślady przestępstwa. Prawo jednak przewiduje, iż taki nakaz musi być dostarczony w ciągu 7 dni od momentu przeszukania. Ponadto takie przeszukanie powinno koniecznie odbywać się w towarzystwie świadka. W momencie, kiedy dojdzie do sytuacji, że policja ma możliwość wejścia do domu bez nakazu, to również nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o godzinę. Zatem drzwi do mieszkania będziemy musieli otworzyć nie tylko w dzień, ale również w nocy.

Kiedy policja może przeszukać nasze mieszkanie z nakazem?

Zanim policja zyska prawo do tego, aby przeszukać nasze mieszkanie, wcześniej musi zdobyć nakaz. Jest to dokument, który wystawia wyłącznie w wyniku decyzji sądu lub też prokuratury. Taka wizyta może odbywać się w godzinach od 6:00 do 22:00. Wyjątkiem jest noc, kiedy są dokładnie takie same wskazania, o których była mowa, kiedy policja może przeszukać mieszkanie bez nakazu.

Świadkiem w czasie przeszukania może być dowolna inna osoba spoza policji, ale także taką rolę może pełnić również drugi policjant. Warto dodać, iż taki nakaz ma na celu m.in. znalezienie przedmiotu, który będzie pełnił dowód w sprawie. Ponadto wizyta policji w mieszkaniu może mieć związek z koniecznością zatrzymania osoby podejrzanej lub doprowadzenia osoby podejrzanej w celach wyjaśnienia.

Czy zawsze muszę wpuszczać policję do mieszkania?

Jeżeli policja nie ma nakazu, a także nie występują sytuacje związane z ukryciem przestępstwa lub zagrożeniem życia, to czy policja może wejść do domu bez nakazu? Tutaj nie tylko policja nie może przekroczyć progu naszego mieszkania, ale nawet nie mamy obowiązku otworzyć drzwi policjantom. Jednak wtedy musimy liczyć się z tym, iż będziemy zobowiązani do złożenia stosownych wyjaśnień na komisariacie.

Taka wizyta bez nakazu najczęściej ma charakteru pouczenia, czy też zgłoszenia przez sąsiadów, iż zakłócamy ciszę nocną, bądź mir domowy. Najczęściej funkcjonariuszem, który nas odwiedzi, jest dzielnicowy. Nawet jeżeli dojdzie do spisania danych z dokumentów, to policjant nie może przekroczyć progu naszego mieszkania. A także, jak już wcześniej wspomniano, nawet nie mamy konieczności otworzenia drzwi.

Kto może wejść bez nakazu do mieszkania?

Chociaż najczęściej wizyta bez nakazu przeszukania kojarzy nam się wyłącznie z funkcjonariuszami policji, to jednak prawo przewiduje również możliwość wejścia do mieszkania przez pracowników innych instytucji. Warto zatem sprawdzić, kto może wejść do naszego mieszkania, a także, kiedy może to zrobić. Wtedy będziemy dokładnie wiedzieli, czy pracownicy konkretnych służb lub instytucji postępują zgodnie z prawem.

Do takich służb, które nie potrzebują nakazu do przeszukania naszego mieszkania, zalicza się straż leśna, straż graniczna, straż łowiecka oraz straż rybacka. Jednak muszą oni mieć koniecznie przesłankę do szukania dowodów na popełnienie przestępstwa. Oprócz mieszkania mogą oni również bez nakazu przeszukać każdy nasz pojazd. Do takich służb zalicza się również straż miejska. Jednak obecnie prawo przewiduje ich wizytę, w przypadku sprawdzenia, jaki opał wykorzystujemy do spalania w piecu. Warto mieć na uwadze, iż takie prawo ma również straż pożarna, która może wedrzeć się na teren naszej posesji, a nawet domu, jeżeli będzie miała przesłanki, iż doszło do zagrożenia życia. Sprawdź także ten artykuł: Zakłócanie ciszy nocnej - wyjaśniamy przepisy i kary krok po kroku.

Wpuszczanie policji bez nakazu - podsumowanie

Już teraz dokładnie wiemy, w jakich sytuacjach mamy obowiązek wpuszczać policję do swojego mieszkania bez konieczności okazania nakazu. Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ wtedy unikniemy naruszeń przepisów prawa, a także naszego miru domowego. Ponadto w ten sposób mamy możliwość zminimalizować ryzyko wejścia do domu oszustów, którzy mogą podawać się za policję.

Dlatego warto uświadamiać nie tylko siebie, ale również szczególnie osoby starsze. Oczywiście nie jest to jedyna wskazówka, z której warto skorzystać. Ponieważ wśród takich cennych porad znajduje się również podpowiedź, kto może kupić ziemię rolną, i czy koniecznie z tej okazji muszę być rolnikiem.

ikona podziel się Przekaż dalej