Gdzie wyrzucić farby? Wyjaśniamy, gdzie utylizować odpady budowlane
Remont kojarzy się zazwyczaj z dużą ilością pracy, pyłem i gromadzącymi się odpadami budowlanymi. Jednym z uciążliwych odpadów są resztki farby w puszkach, z którymi nie wiadomo zwykle, co robić. Jakie są możliwości utylizacji niepotrzebnej farby? Czego w żadnym wypadku nie można robić? Co to są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Resztki farby po remoncie – co dalej?
Podczas każdego remontu czy wykańczania mieszkania pojawiają się duże ilości odpadów budowlanych. Stare płytki, puszki po farbie czy wiadro po tynku to tylko jedne z przykładów pozostałości po remoncie. Niestety ich utylizacja nie jest ta oczywista jak w przypadku standardowych śmieci komunalnych. Informacja o tym, ile farby na m2 czy jaki wałek do gładzi będzie potrzebny, można uzyskać z instrukcji na opakowaniu, ale czy każdy wie, gdzie wyrzucić farby.
Wyrzucenie starych puszek i wiader po farbach w lesie czy nad rzeką jest surowo karane. Segregacja w tym przypadku jest wysoce konieczna z uwagi na ekologię. Resztki farby mogą zanieczyścić jeziora, morza czy inne zbiorniki wodne. Kary finansowe za brak segregacji i wywożenie odpadów budowlanych w niewłaściwe miejsca są dość wysokie, dlatego warto dowiedzieć się, gdzie wyrzucić farby w swojej gminie.
Gdzie wyrzucić farby?
Po pierwsze trzeba się zastanowić, czy zawsze konieczne jest pozbycie się resztek farb. Może warto przechować je na kolejny nieplanowany remont czy różne poprawki malarskie. Każda farba posiada swoją datę ważności i jeśli szczelnie zostanie wiadro zamknięte, to można ją przechowywać. Stare i przeterminowane farby muszą być niestety zutylizowane.
Podczas zakupu nowych farb do malowania ścian można spróbować zorientować się, czy producent/dystrybutor oferuje zbiórkę starych farb po remontach. Taka segregacja odpadów jest bardzo wygodna dla klienta, ponieważ przy okazji zakupu nowych produktów może się pozbyć poprzednich opakowań. Podobnie jak w przypadku zużytego sprzętu elektronicznego, kiedy to kupuje się przykładowo nową lodówkę czy telewizor.
Aby prawidłowo zutylizować resztki po farbach, wystarczą jedynie dobre chęci. Po pierwsze trzeba się rozeznać w temacie segregacji odpadów budowlanych, a następnie zdecydować się na jedną z możliwości. Choć każda z nich zazwyczaj wymaga trochę więcej czasu niż tylko wrzucenie puszki po farbie do kosza na śmieci, to prawidłowo zutylizowane resztki farby będą mieć pozytywny wpływ na otaczające środowisko naturalne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach.
Puszki po farbie i inne odpady budowlane a PSZOK
Każda gmina posiada Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Oferują one każdemu mieszkańcowi danej gminy możliwość oddania odpadów, których nie można pozbyć się w tradycyjny sposób przy cotygodniowej zbiórce śmieci spod domu. Jest to bardzo dobre rozwiązania zwłaszcza podczas remontu, kiedy to na bieżąco można pozbywać się pozostałości po materiałach budowlanych czy puszkach malarskich. Nie trzeba tego składować w domu czy na balkonie, jeśli ktoś mieszka w mieszkaniu. Jedyny minus jest taki, że trzeba samodzielnie zawieźć odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Miejsca, gdzie można oddać resztki farb czy innych materiałów budowlanych można znaleźć na stronie każdej gminy lub dowiedzieć się o nich, dzwoniąc do Urzędu Gminy. Jeśli ktoś nie ma możliwości przetransportować na własną rękę odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, to można skorzystać z usług firm specjalistycznych. Takie rozwiązanie będzie wygodne dla osób bez własnego transportu samochodowego czy dla tych, którzy nie chcą w swoim aucie przewozić brudnych odpadów budowlanych.