Wyrobienie dowodu osobistego – procedura

Nowy dowód osobisty – jak go wyrobić?

Wniosek o dowód osobisty musi złożyć każdy, kto ukończył 18 rok życia, czyli stał się pełnoletni. Dodatkowo obowiązkiem wyrobienia nowego dowodu obarczeni są wszyscy, którzy w ostatnim czasie zmienili swoje dane osobowe np. po zawarciu związku małżeńskiego. Te podane sytuacje obligują do legitymowania się nowo wyrobionym dowodem osobistym. Dowody wyrabia się także w innych sytuacjach, które są już dobrowolne. Przykładowo polskie prawo pozwala na wyrobienie dowodu osoby niepełnoletniej na wniosek rodziców czy opiekunów prawnych. Warto pamiętać o takich szczegółach podobnie jak o tym, kiedy tworzy się niebieską kartę.

Aby złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, należy zgłosić się standardowo do najbliższego urzędu gminy. Co ważne, nie musi to być gmina, na której terenie jesteś zameldowany. Takie ułatwienie znacznie skraca wszelkie czynności, kiedy wyrabia się dowód osobisty. Tymczasowy pobyt w innym mieście nie utrudnia złożenia wniosku o dowód osobisty.

Dowód osobisty na stałe a tymczasowy

Różnica między tradycyjnym dowodem osobistym a tymczasowym jest jedynie widoczna w tym, jak długo jest on ważny. Dowód osobisty zwykły wyrabia się na okres czasu 10 lat. W wyjątkowych przypadkach przed upływem podanego na dowodzie terminu wymienia się na nowy dokument. O tym była wzmianka w poprzednim podrozdziale.

W przypadku dowodu tymczasowego, choć czas wyrobienia będzie podobny, to data ważności dowodu jest krótsza. Dowód tymczasowy ważny jest przez 5 lat i wyrabiany jest głównie przez rodziców dla małoletnich dzieci. Opiekunowi prawni często wybierają wyrobienie dowodu osobistego zamiast paszportu dla swoich dzieci, ponieważ jest to łatwiejsza procedura. Dowód tymczasowy również uprawnia do przekraczania granic na tych samych zasadach co tradycyjny dowód osobisty.

Ile się czeka na dowód osobisty?

Czas oczekiwania – jak długo trwa proces wyrobienia dowodu?

Sama procedura złożenia wniosku o dowód osobisty nie trwa długo. ”Czekaliśmy kilka godzin!” – czy to możliwe? Jedyną przeszkodą mogą być jednak kolejki w urzędzie gminy, ale jest to raczej sporadyczne. Urzędy gminy umożliwiają często rezerwacje wizyt na określoną godzinę, co znacznie ułatwia życie. Złożenie wniosku trwa dosłownie kilka minut. Po przyjęciu przez urzędnika wypełnionego wniosku rozpoczyna oczekiwanie na nowy dowód osobisty podobnie jak w przypadku nowego dowodu od samochodu, kiedy brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym. Przykładowo niebieska karta to równie szybka procedura.

Jaka jest różnica między tradycyjnym dowodem osobistym a tymczasowym oraz jak i gdzie wyrobić paszport
Ile czeka się na dowód osobisty i gdzie złożyć wniosek, ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego

Ile się czeka na dowód osobisty? Według przepisów czas oczekiwania wynosi do 30 dni. W wyjątkowych sytuacjach może się on wydłużyć, o czym powinien poinformować urzędnik. Czasy wyrobienia dowodu osobistego są podobne do tego, ile trwa wyrobienie paszportu. Zatem nowym dowodem osobistym można się już posługiwać po upływie około miesiąca od złożenia wniosku. Nie jest to długi czas oczekiwania, ponieważ dowody osobiste wyrabia się dość szybko. Jednym słowem mówiąc podobnie, ile trwa wyrobienie paszportu czy dokumentów od samochodu, kiedy brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym. Sprawdź także ten artykuł z informacji, ile trwa wyrobienie paszportu.

„Jak długo czekaliście?” Porady praktyczne

Często pomimo podanego czasu oczekiwania (30 dni) nowy dowód osobisty jest gotowy szybciej. Duże znaczenie będzie mieć czas, kiedy składa się wniosek o wyrobienie dowodu. Okres wakacyjny może wydłużyć czas oczekiwania i wtedy te urzędowe 30 dni może być bardziej realne. Jednak składając wniosek w pozostałych miesiącach, można spokojnie spodziewać się szybszego wyrobienia dokumentu.

„Ile czekaliście na dowód osobisty?” to częste pytanie na różnych forach internetowych czy grupach na social mediach, zwłaszcza kiedy to zbliża się wspomniany wcześniej okres wakacyjny. Za pomocą specjalnej strony internetowej można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy do odebrania. Wystarczy wpisać indywidualny numer wniosku o dowód osobisty, aby przekonać się, czy dokument czeka już na odbiór przez swojego właściciela. To kolejne ułatwienie, które z pewnością zostało pozytywnie przyjęte przez obywateli.

Biorąc pod uwagę czas oczekiwania, czyli maksymalnie 30 dni, trzeba przemyśleć, kiedy złożyć wniosek. Chodzi o to, by nie doprowadzić do sytuacji, kiedy to stary dowód osobisty staje się nieaktualny, a nowy nie jest jeszcze wyrobiony. Będzie to miało duże znaczenie w sytuacji podróży zagranicznych, kiedy to wymagany jest ważny dowód osobisty. Przykładowo na lotnisku dana osoba bez ważnego dowodu osobistego nie zostanie wpuszczona na pokład samolotu. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy będzie awaryjnie posiadała ważny paszport.

ikona podziel się Przekaż dalej