Ile trwa wyrobienie paszportu? Wyjaśniamy krok po kroku
Wakacje to czas zagranicznych podróży po całym świecie. Choć do wypraw po Europie wystarczy jedynie dowód osobisty, to chcąc wybrać się poza kontynent, konieczny będzie już paszport. W jaki sposób można wyrobić paszport w Polsce? Ile trwa wyrobienie paszportu nowego? Ile czasu czeka się na paszport tymczasowy? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile trzeba czekać, aby wyrobić paszport w Polsce?
Na czas oczekiwania składa się czas wizyty w Punkcie Paszportowym oraz czas, jaki zajmuje wyrobienie paszportu. Samo złożenie wniosku nie zajmuje dużo czasu, ale w okresie przedwakacyjnym uporczywe mogą być kolejki w Punktach Paszportowych. Czasami trzeba czekać nawet kilka godzin, aby dostać się do stanowiska. W gorącym okresie wiosennym warto skorzystać z internetowej rezerwacji wizyt, aby bez problemu przyjść na umówioną godzinę.
Paszport dla osoby dorosłej można dostać bez większego problemu, jeśli dostarczy się wszystkie potrzebne dokumenty i spełnia się ogólnie przyjęte wymagania. Nowy paszport wyrabia się na podstawie wnioski wypełnionego i złożonego osobiście (wyjątkiem są osoby całkowicie ubezwłasnowolnione). Konieczne będzie także uiszczenie opłaty za paszport w zależności od posiadanych zniżek czy ulg. Całość zajmuje zwykle kilka minut.
Ile trwa wyrobienie paszportu? Zazwyczaj czeka się do 30 dni od dnia złożenia wniosku. Niemniej jednak często zdarza się tak, że średni czas oczekiwania na nowy paszport to 2 tygodnie. Wszystko zależy od okresu, w którym został złożony paszport. Im bliżej wakacji, tym dłuższy może on być. Jest to porównywalne z tym, ile się czeka na dowód osobisty. Jeśli wyrabia się paszport poza granicami kraju, to może być inny czas oczekiwania, choć również nie będzie on bardzo długi.
Ile zajmuje odnowienie paszportu?
Paszport dla osoby dorosłej w Polsce ważny jest przez 10 lat. Po tym czasie konieczne będzie jego odnowienie i przedłużenie. Trzeba jednak wyrobić nowy egzemplarz na tych samych zasadach, co za pierwszym razem. Podczas odnawiania paszportu nie ma żadnych przysłowiowych dróg na skróty. Czekamy tak długo, jak w przypadku wyżej opisanym.
Warto jednak zaznaczyć, że przedłużenie paszportu, który został zniszczony czy zaginął, będzie kosztowało trzykrotnie więcej niż stawka podstawowa. Jeśli wyrabia się kolejny paszport przed upływem daty ważności starego z winy jego użytkownika, to trzeba zapłacić za niego znacznie więcej. Jeśli średnio paszport kosztuje 140 zł, to w tym przypadku będzie on kosztował 420 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o prawie i przepisach.
Paszport tymczasowy – skrócony czas oczekiwania
Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy to konieczne jest wyrobienie paszportu „na wczoraj”. Nie czekamy wtedy zbyt długo. Wśród takich sytuacji jest przede wszystkim pogrzeb lub choroba kogoś z rodziny czy nagły wyjazd w celach zawodowych. Innym przykładem jest kradzież paszportu podczas pobytu za granicą i brak możliwości powrotu do kraju. Będąc poza Polską, konieczne będzie udanie się do najbliższej Ambasady czy Konsulatu.
Ile trwa wyrobienie paszportu tymczasowego? Nie ma podanych sztywnych ram czasowych. Czeka się tak krótko, jak to jest tylko możliwe. Inaczej mówiąc, czas realizacji jest skrócony do minimum z uwagi na okoliczności.
Aby uzyskać paszport tymczasowy, trzeba przedstawić dokument, który potwierdza nagłe zdarzenie, które jest powodem wnioskowania o paszport tymczasowy. Inne potrzebne dokumenty to m.in. wniosek, dowód wpłaty czy dowód osobisty. Na paszport tymczasowy czekamy nie długo, ale z drugiej strony jego termin ważności jest dość krótki. Maksymalny średni termin ważności to 12 miesięcy. Często jest on ważny krócej, a wszystko zależy od danych okoliczności. Po powrocie warto wyrobić przedłużenie paszportu na standardowych zasadach.