Pogryzienie przez psa – odpowiedzialność właściciela, postępowanie, odszkodowanie
Pogryzienie przez psa to nieprzyjemna sytuacja nie tylko ze względu na skutki zdrowotne, lecz także z uwagi na konieczność roszczeń prawnych. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat regulacji prawnych dotyczących pogryzień przez psy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pogryzienie przez psa – odpowiedzialność właściciela
Odpowiedzialność cywilna i karna za ugryzienie przez psa
Każdy pies, bez względu na rasę, wielkość i płeć działa zgodnie z odziedziczonymi po dzikich przodkach instynktami. Nawet po latach pobytu wśród ludzi i odpowiednim szkoleniu naturalne odruchy mogą czasem wziąć górę nad wyuczonymi. Poza tym nie można od psa dowolnej rasy wymagać przewidywania skutków swoich zachowań. Z tego względu prawo w Polsce, jak wszędzie na świecie, obarcza odpowiedzialnością za konsekwencje zachowania psa jego właściciela.
Kodeks wykroczeń w art. 77 mówi:
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Z kolei kwestie odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa (lub inne zwierzęta) reguluje kodeks cywilny. Art. 431 § 1 tego przepisu mówi: Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
Odpowiedzialność karna może grozić właścicielowi psa, jeśli poszkodowany doznał lekkiego uszkodzenia ciała, ze skutkami trwającymi do 7 dni. Jeśli zaś pogryziony przez psa został ciężej poszkodowany, prawo przewiduje ściganie z urzędu. Pod uwagę brane są też okoliczności zdarzenia: brak udzielenia pierwszej pomocy, ucieczka z miejsca zdarzenia, utrudnianie interwencji policji.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za pogryzienie przez psa
Osoby pogryzione przez psy mogą występować o dwa rodzaje roszczeń: odszkodowanie i zadośćuczynienie. Szkody niematerialne ma poszkodowanemu wynagrodzić zadośćuczynienie. Chodzi tutaj o stres, cierpienia fizyczne i moralne, a także o ewentualnie pozostanie blizn, które wpływają na samoocenę osoby poszkodowanej.
Szkody materialne powinno zrekompensować odszkodowanie. Człowiek pogryziony przez psa ma prawo do zwrotu kosztów leczenia, rehabilitacji, zniszczonego ubrania oraz ewentualnie pokrycia strat na skutek niezdolności do pracy. Procedura sądowa zakończy się zobowiązaniem do wypłacenia poszkodowanemu odszkodowania i zadośćuczynienia.
Wysokość odszkodowania sąd ustala na podstawie kosztów poniesionych przez pogryzionego w związku z wypadkiem. Jeśli ofiarą pogryzienia jest dziecko, rodzice ponoszą nie tylko koszty leczenia i rehabilitacji, ale również korepetycji, opieki nad dzieckiem, zwolnień z pracy. Jak widać, właściciel psa powinien ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej. Wykupienie stosownej polisy pozwoli uchronić się przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń z udziałem psa. W każdym psie nawet najbardziej spokojnym i łagodnym, w pewnych okolicznościach może obudzić się instynkt dzikich przodków.
Postępowanie w razie pogryzienia przez psa
Przyczyny pogryzienia i uprzedzające atak sygnały
Agresja zwierzęcia może być skierowana nie tylko na osoby z najbliższego otoczenia, ale również na obcych, przypadkowych ludzi. Niewłaściwe zachowania psa mogą wynikać z różnych powodów:
- Rozdrażnienie – reakcja obronna psa na duży stres i panikę. Może być skutkiem działania człowieka, które odbiera psu poczucie bezpieczeństwa. Reakcja psa może być dwojaka: ucieczka albo obrona poprzez atak.
- Trauma – stresujące przeżycia w przeszłości mogą odbijać się na psychice zwierząt. Mogą czuć się niepewnie i reagować albo wycofaniem się, albo agresją.
- Choroba – istnieją choroby psów o podłożu neurologicznym, które mogą objawiać się agresją. Za agresywne zachowania jest również odpowiedzialna wirusowa choroba – wścieklizna. O podejrzeniu wystąpienia wścieklizny należy powiadomić sanepid.
- Błędy wychowania – szkolenie psa od najmłodszego wieku powinno uczyć określonych zachowań i eliminować niepożądane. Pies powinien zachowywać się neutralnie w stosunku do innych zwierząt i panować nad emocjami. Wychowanie powinno być konsekwentne i jednoznaczne, bez sprzecznych sygnałów.
- Celowe szkolenie – uczenie psa agresji w stosunku do innych zwierząt, ludzi i przedmiotów jest nielegalne i grozi odpowiedzialnością karną.
Zazwyczaj pies wysyła niepokojące sygnały, zanim przyjmie postawę gotową do ataku. Demonstruje stawianie uszu, odsłanianie zębów albo warczenie. Agresja psa bez sygnałów ostrzegawczych może świadczyć dużych problemach z psychiką albo być efektem celowego szkolenia. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o prawie i przepisach.
Procedura w przypadku pogryzienia przez psa
Procedura postępowania w przypadku pogryzienia przez psa:
- Należy zwierzę uspokoić, założyć kaganiec i przywiązać w bezpiecznym miejscu, aby nie ugryzło nikogo więcej.
- Trzeba zająć się poszkodowanym, ustalić zakres obrażeń. W razie możliwości należy opatrzyć rany i przewieźć poszkodowanego do lekarza albo wezwać pogotowie.
- Jeśli pies nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie, należy powiadomić sanepid i lekarza.
- Gdyby została wezwana policja, trzeba spokojnie przedstawić swoją wersję zdarzeń i współpracować z funkcjonariuszami w miarę potrzeby.
- Na koniec należy porozumieć się ze swoją firmą ubezpieczeniową. Jeśli ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną, likwidacja szkód będzie łatwiejsza.
Statystyki pogryzień przez psy w Polsce
Ogólnokrajowe statystyki dotyczące pogryzienia ludzi przez psy nie są prowadzone. Psy stanowią znacznie mniejsze ryzyko odniesienia obrażeń niż rozmaite inne codzienne wydarzenia. Sensacyjne nagłaśnianie pojedynczych przypadków pogryzienia dzieci, najczęściej bez szczegółów okoliczności, ma na celu zwiększenie oglądalności albo sprzedaży nakładu gazet, a nie rzetelne przedstawienie sytuacji. Według amerykańskich badań najczęściej sprawcami pogryzień są takie rasy jak jamnik i chihuahua. Aby wiadomość była sensacyjna, musi to być rottweiler, pitbull, amstaff albo inny duży i groźnie wyglądający pies.
W przypadku, kiedy przez domowego psa pogryzione zostają dzieci, powodem jest zwykle nieświadoma prowokacja. Dzieci nie potrafią właściwie odczytać sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez psa, który może czuć się zagrożony i przestraszony ich zachowaniem. Nie istnieją psy będące z natury „mordercami”. Każdy pies bez względu na rasę jest zwierzęciem z natury agresywnym, ponieważ agresja jest jedną ze strategii przetrwania. Natomiast stopień i okoliczności agresywnych zachowań psa zależy przede wszystkim od człowieka.