Ubezpieczenia nieruchomości - rodzaje, ceny, na co zwrócić uwagę a z czego zrezygnować
Ubezpieczenia nieruchomości to dość rozległy temat, który warto zgłębić, decydując się na ubezpieczenie domu. Pamiętajmy jednak o tym, że oferty ubezpieczenia domu są różnorodne, tak samo jak ich ceny. Dlatego warto dokonać porównania ofert online i zobaczyć, które składki i ubezpieczenie OC będzie dla nas najkorzystniejsze. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenia mieszkaniowe i z jakich elementów możemy zrezygnować.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Ubezpieczenia nieruchomości - podstawowe informacje, z którymi powinniśmy się zapoznać
Ubezpieczenie mieszkaniowe jest doskonałą opcją dla osób, dla których liczy się bezpieczeństwo budynku i mieszkania oraz chcą zabezpieczyć się przed kradzieżami i możliwymi zdarzeniami losowymi. Zanim jednak przejdziemy do ubezpieczenia domu, powinniśmy poznać oferty ubezpieczeń domu oraz zakres ochrony. Pamiętajmy, że każda firma oferująca ubezpieczenie domu, w większości ma stronę internetową, na której online możemy sprawdzić zakres ochrony i składki, przez co później możemy przejść do porównania ofert online z innymi firmami.
Zanim przejdziemy do konkretnych ofert na ubezpieczenie OC, dowiedzmy się, gdzie możemy znaleźć najlepsze ubezpieczenie domu. Otóż sposobów jest kilka. Jedną z najczęściej wykorzystywanych możliwości jest zakup ubezpieczenia nieruchomości bezpośrednio od agenta, ale można także znaleźć ubezpieczenie za pomocą internetowej porównywarki, odwiedzenia strony ubezpieczyciela lub po prostu dzwoniąc na infolinię. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ubezpieczeniach.
Przy załatwianiu ubezpieczenia OC powinniśmy pamiętać o tym, by określić zagrożenia, na jakie narażony może być nasz budynek, a nawet i jego otoczenie. Zazwyczaj pod uwagę bierze się tutaj kilka zdarzeń losowych, takich jak np. ogień i inne naturalne zjawiska naturalne. Jeśli mowa już o ogniu, powinniśmy określić również przyczynę jego wystąpienia, a mianowicie to, czy miał miejsce pożar, nastąpił w wyniku implozji, uderzenia statku powietrznego lub pojazdu, uderzenia pioruna, czy wskutek fali ponaddźwiękowej lub akcji gaśniczej. Bardzo podobnie jest również w przypadku zalania, ponieważ może być ono spowodowane usterką akwarium lub łóżka wodnego, albo najzwyczajniej usterką wodociągową.
Wiele osób wykupuje ubezpieczenia nieruchomości, aby uniknąć konsekwencji kradzieży, włamania oraz dewastacji, ale warto tutaj wspomnieć o tym, że nie wszystkie firmy oferują nam tego typu ubezpieczenia budynku w pakiecie podstawowym. Dlatego też, jeśli nie ma tego typu punktu w podstawowym pakiecie ubezpieczeń budynków, warto zakupić go dodatkowo. Oprócz kradzieży musimy także zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia powodzi, co jest szczególnie istotnym elementem w przypadku budynków znajdujących się przy rzekach i innych zbiornikach wodnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ubezpieczeniu mieszkania na wynajem?
Oferty ubezpieczenia domu i poszczególne jego elementy
Porównywanie ofert poszczególnych firm jest bardzo ważne przy odpowiednim wyborze ubezpieczalni. Dzięki odpowiednim porównaniu dowiemy się, jakie elementy ubezpiecza dana ubezpieczalnia, a co należy dokupić w pakiecie dodatkowym. Porównania możemy dokonać online lub też dzwoniąc do agentów i dowiadując się tego, jaką ofertą dysponują i jak wysoka będzie składka.
Ubezpieczenia nieruchomości są zróżnicowane i podlegać może pod niewiele elementów. Tutaj wyróżnimy pięć głównych elementów, które składają się na ubezpieczenie domu. Pierwszym takim elementem jest ochrona elementów stałych i murów. To ubezpieczenie elementy stałe i mury, należące do danej nieruchomości. Do tych elementów należą między innymi drzwi, okna, wbudowane szafy, armatura łazienkowa, a także płytki.
Innym elementem ubezpieczenia mieszkaniowego jest ubezpieczenie ruchomości domowych, czyli innymi słowy, ubezpieczenie wyposażenia. Do tego zaliczyć możemy sprzęt audiowizualny, meble, książki, sprzęt turystyczny i sportowy, ubrania i inne rzeczy, należące do właścicieli.

Osobnym elementem jest ubezpieczenie garażu wolnostojącego, który jeśli nie jest połączony na stałe z budynkiem, np. przez murowanie, będziemy musieli ubezpieczyć zupełnie osobno. Jeśli na naszej działce znajduje się jakiś dodatkowy budynek, np. szopa lub budynek gospodarczy, dobrze jest wykupić ubezpieczenie również dla niego, dzięki czemu zyskamy dodatkową ochronę. Ciekawostką jest to, że w niektórych firmach możliwe jest nawet ubezpieczenie ogrodzenia, co może być ważne dla osób, których ogrodzenie jest cenne bądź w pewien sposób wartościowe. Sprawdź także ten artykuł o ubezpieczeniu domu w budowie.
Zakres ubezpieczenia nieruchomości - podstawowe i dodatkowe możliwości
Korzystając z porównania ubezpieczeń nieruchomości, dowiemy się również, że każda z firm może mieć inne zakresy ochrony i nie musi uwzględniać niektórych zdarzeń losowych, czy kradzieży w podstawowym pakiecie. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby mniej więcej wiedzieć, czego możemy się spodziewać w podstawowym zakresie ubezpieczenia. Zobaczmy zatem, jak wyglądać może podstawowy i rozszerzony zakres.
Zakres podstawowy ubezpieczenia dotyczy przede wszystkim zdarzeń losowych, takich jak uderzenie pioruna, pożar, wybuch, pojawienie się dymu i sadzy, uderzenie pojazdu lub też statku powietrznego. W takim ubezpieczeniu znajduje się również polisa na osuwanie się ziemi, silny wiatr, zalanie, czy też upadek drzewa lub mostu.
Z kolei polisa dodatkowa składa się z innych elementów, z których każdy możemy dokupić dodatkowo. Dlatego przed podpisaniem umowy i wybraniem konkretnej firmy, powinniśmy ustalić, jakie ubezpieczenie jest nam potrzebne i jakie elementy mają wchodzić w jego skład. Do elementów dodatkowego ubezpieczenia należą między innymi dewastacja, włamanie z kradzieżą, powódź, a także zalanie w wyniku działania opadów atmosferycznych. Ponadto możemy ubezpieczyć ogród, a także całą posesję na wypadek trzęsienia ziemi i uszkodzenia powierzchni szklanych.
Wybór odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie decyduje o tym, czy w razie zdarzeń losowych otrzymamy jakieś zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy. Jeśli nawet po porównaniu ofert nie znajdziemy niczego dla siebie, warto skontaktować się ze znajomymi, którzy już to ubezpieczenie mają lub też bezpośrednio z agentem. Sprawdź także ten artykuł o ubezpieczeniu domu lub mieszkania.