Ubezpieczenie domu w trakcie budowy

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Budowa domu stawia przed nami pewne wyzwanie. Niejednokrotnie czynniki atmosferyczne lub osoby, wyrządzają szkodę na naszym mieniu. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi ubezpieczenie budowy domu. Przede wszystkim warto zastanowić się nad zakresem ochrony polisy. Dokładne sprawdzenie limitów oraz wyłączeń uchroni nas przed późniejszym rozczarowaniem. Czy warto ubezpieczyć dom w budowie?

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy chroni głównie przed uderzeniem pioruna, pożarem, wybuchem lub,co ciekawe, przed upadkiem statku powietrznego. To podstawowy pakiet ochronny. Na szczęście można go rozszerzyć. W tym wypadku zależy to tylko od nas. W rozszerzonej ofercie ubezpieczenie domu w budowie może zawierać również ochronę przed: powodzią, huraganem, uderzeniem pojazdu mechanicznego, osuwaniem się ziemi, itp. Generalnie zakres ochrony budynku w budowie, jest znacznie węższy niż ubezpieczenie domu mieszkalnego. Wynika to z braku pełnego wyposażenia budynku oraz braku ciągłego dozoru.

Co więcej, ubezpieczenie budowy domu nie obejmuje jedynie wznoszonego i wykańczanego budynku. Ubezpieczeniu może podlegać również wyposażenie, w którego skład wchodzą podłogi, stolarka okienna i drzwiowa, armatura, glazury, a także (w rzadkich przypadkach) materiały budowlane. Polisa przewiduje także ochronę wszystkich budowli i obiektów znajdujących się na placu budowy. Nawet jeśli jest to altanka czy basen. Wiele osób nie ma pojęcia, że ubezpieczenie domu w budowie w ogóle istnieje. A przecież na etapie budowy, także mogą wystąpić znaczne szkody.

Ile kosztuje ubezpieczenie budowy domu i na co uważać?

Cena ubezpieczenia domu w budowie nie jest jednoznaczna. Zależy przede wszystkim od zakresu ochrony i rodzaju ubezpieczenia domu, jakie wybierzemy. Niestety, każdy ubezpieczyciel oferuje inny zakres ochrony ubezpieczeniowej. Warto więc zwrócić na to uwagę. Przed wykupieniem polisy koniecznie należy zapoznać się z warunkami umowy oraz dokładnie przeczytać wyłączenia odpowiedzialności. Dzięki temu w przyszłości unikniemy rozczarowania, spowodowanego niewypłaceniem odszkodowania za szkodę określoną przez ubezpieczyciela w wyłączeniu.

W celu łatwego sprawdzenia, ile kosztuje ubezpieczenie budowy domu, posłużyć może tzw. kalkulator ubezpieczeń. Wystarczy tylko założyć profil klienta. Wysokość składki za ubezpieczenie domu w budowie zostanie precyzyjnie wyliczona, po wcześniejszym podaniu niezbędnych danych, jak: rodzaj nieruchomości, data urodzenia, powierzchnia użytkowa, tytuł prawny, dane adresowe oraz data rozpoczęcia ubezpieczenia.

Koszty ubezpieczenia domu nie muszą być wysokie. Jeśli znajdziesz odpowiednią ofertę i dokładnie przejrzysz umowę, z pewnoscią znajdzie się jakies tanie wyjście.
Ubezpieczenie domu w budowie - cena, na co zwrócić uwagę w umowie

Jakie są koszty ubezpieczenia domu? Przykładowo składka roczna na ubezpieczenie budowy domu o powierzchni 110m2 i wartości 370 tys. zł, wynosi 240 zł – 330 zł. W przypadku domu o powierzchni 190m2 i wartości 550 tys. zł cena ubezpieczenia to koszt 360 zł – 490 zł. U niektórych ubezpieczycieli, możemy trafić także na promocje. Czasem korzystając z oferty ubezpieczyciela, którego jesteśmy stałym klientem, również możemy liczyć na benefity.

Ubezpieczenie budowy domu – dodatkowa ochrona

Kiedy można ubezpieczyć dom od kradzieży?

Coraz częściej okazuje się, że samo ubezpieczenie domu w budowie nie wystarczy. Warto zastanowić się także nad ochroną od kradzieży z włamaniem. Niestety, aby wykupić ten rodzaj ubezpieczenia, musi zostać spełniony warunek. Mianowicie dom musi osiągnąć zamknięty stan surowy. Oznacza to zamontowanie okien, drzwi, a także instalację zabezpieczeń antywłamaniowych.

Wszystkie otwory budynku w budowie muszą zostać zabezpieczone na stałe. To jednak niejedyne restrykcje, jakie określa ubezpieczenie budowy domu z dodatkiem od kradzieży z włamaniem. Ważne są też drzwi wejściowe. Nie mogą zawierać szklanych elementów, a gdy je posiadają, szkło trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Zaostrzenia mają spowodować uniemożliwienie wybicia szyby w drzwiach, w celu otwarcia zamka i wejścia do środka.

Nawet zamki w drzwiach mają znaczenie. Ubezpieczenie od kradzieży przewiduje dwa lub jeden zamek koniecznie z atestem. Warto pamiętać, że zamontowanie dodatkowych zabezpieczeń domu w budowie wpływa na obniżenie wysokości składki na ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem.

Ubezpieczenie OC w razie zdarzeń losowych

Odpowiedzialność cywilna dotyczy nas na każdym kroku. Podczas budowy domu, możemy być szczególnie narażeni na nieumyślne spowodowanie szkody osobie trzeciej. Dlatego nie ważne, czy posiadamy zwykłe ubezpieczenie domu, czy może ubezpieczamy dom jeszcze na etapie budowy – warto wykupić ubezpieczenie OC.

W razie zdarzeń losowych mających miejsce na terenie budowy domu, na skutek których mogłyby ucierpieć osoby trzecie lub ich mienie, wskazane jest skorzystanie z ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji ubezpieczyciel gwarantuje pokrycie wszelkich szkód. Nie trzeba się więc martwić, że powstała szkoda obciąży nasz domowy budżet.

Odszkodowanie bądź zadośćuczynienie zostanie wypłacone poszkodowanemu na podstawie naszego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Czyż to nie wygodne rozwiązanie? Co więcej, cena ubezpieczenia wcale nie jest wysoka. Wybierając pakiet rozszerzony, który daje nam ochronę również poza granicami kraju, zapłacimy około 100 zł – 200 zł. Nie są to duże pieniądze, w stosunku do korzyści płynącej z ubezpieczenia.

Różnice ofert towarzystw ubezpieczeniowych – PZU i Allianz

Okazuje się jednak, że poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe w bardzo rozbieżny sposób definiują dom w budowie. Dla przykładu firma ubezpieczeniowa o nazwie Allianz w ofercie „Pod własnym dachem”, określa budynek w budowie jako ogół stanu rzeczy, od momentu rozpoczęcia prac budowlanych, do odnotowania pierwszego wpisu w dzienniku budowy. Suma ubezpieczenia, ustalana jest przez ubezpieczającego. Powinna być równa wartości kosztorysu budynku. Wyłączenia w Allianz obejmują m.in.: budowę domu bez projektu oraz przedostanie się do środka, np. deszczu, wskutek niezabezpieczenia budynku.

Z kolei popularne PZU Dom uważa dom w budowie jako budowlę nowo wznoszoną, nadbudowywaną lub rozbudowywaną, od momentu zainicjowania prac przygotowawczych do rozpoczęcia użytkowania budynku. Sumę ubezpieczenia także ustala tu ubezpieczający, jednak z tą różnicą, że jeżeli wartość mienia wzrośnie, ubezpieczający może ją zwiększyć albo obniżyć w przypadku spadku wartości. Co więcej, PZU Dom przewiduje także ubezpieczenie szamba, ogrodzenia, wiaty, szopy, oczka wodnego, a nawet huśtawki. Jednym słowem – każdego elementu związanego na stałe z gruntem. Ponadto PZU ubezpiecza także materiały budowlane. Do wyłączeń należą szkody na skutek błędów konstrukcyjnych lub wykonawczych.

Różnorodność warunków ubezpieczycieli wymaga więc przede wszystkim dokładnej analizy elementów, które podlegają ochronie ubezpieczeniowej. Najważniejszą rzeczą jest zwrócenie uwagi na wyłączenia odpowiedzialności. Niełatwo będzie również znaleźć ubezpieczyciela, którego oferta obejmie sprzęt oraz materiały budowlane. O ubezpieczenie od kradzieży musimy w tym wypadku zadbać sami, pilnując terenu budowy. Na koniec rodzi się więc pytanie, czy ubezpieczenie budowy domu się opłaca? Oczywiście, że tak. Nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Polisa obejmuje zdarzenia losowe, na które my tak naprawdę nie mamy wpływu. Nie możemy więc ich przewidzieć. Dlatego takie zabezpieczenie już na etapie budowy jest koniecznością. Wybór odpowiedniego zakresu ochrony może trochę potrwać. Nie należy się tym zrażać. Dokładna analiza kilku ubezpieczycieli powinna zakończyć się sukcesem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły