Wynajem przez agencję czy poszukiwania lokum na własną rękę?

Plusy i minusy szukania mieszkania/pokoju do wynajęcia samodzielnie

Opcja poszukiwania lokum na własną rękę dalej jest najpopularniejszą formą na znalezienie swojego „M”. Jest to łatwe i pozbawione dodatkowych kosztów rozwiązanie, które wybiera wciąż duże grono osób. Plusem poszukiwania pokoju czy mieszkania na wynajem na własną rękę jest z pewnością to, że nie musimy nikomu za nic płacić. Wystarczy jedynie znaleźć ciekawe ogłoszenie w prasie, w Internecie czy na osiedlowej tablicy. Kolejnym krokiem będzie oglądanie pomieszczenia i rozmowa z właścicielem/współlokatorami.

Z jednej strony samodzielne poszukiwanie mieszkania jest idealne dla osób, które chcą zaoszczędzić na współpracy z agencją, ale z drugiej strony może to nie być dobry wybór dla osoby, która nie ma w tym doświadczenia, a nawet nie wie, co jest istotne podczas wynajmu mieszkania/pokoju. Brak wiedzy na tematy mieszkaniowe może niestety obrócić się przeciwko tej osobie. Podpisanie umowy o wynajem na niekorzystnych warunkach może niestety spowodować większe straty finansowe niż opłata dla agencji w przypadku pośrednictwa.

Nasz praktyczny poradnik na temat wynajmowania mieszkania/pokoju będzie zalecany szczególnie osobom, które z różnych względów nie chcą zdecydować się na współpracę z agencją. Porady w nim zawarte są szczególnie ważne dla młodych osób czy studentów, którzy poprzez wynajem mieszkania/pokoju w dużym mieście zaczynają swoją przygodę z dorosłością. Na różnych forach internetowych czy grupach na social mediach można spotkać się z wieloma historiami, które pokazują, że wynajem dowolnego lokum nie zawsze kończy się happy-endem.

Plusy i minusy szukania mieszkania/pokoju do wynajęcia za pośrednictwem agencji nieruchomości

Wynajem lokum przez agencję nieruchomości również będzie mieć swoje plusy i minusy. Co ciekawe, to co w powyższym akapicie było plusem, w tym miejscu będzie minusem i odwrotnie. Rozpoczynając od spraw formalnych i finansowych, zauważalnym minusem współpracy z agencją są koszty. Jak wiadomo, agencja nieruchomości świadczy usługi, które są odpłatne. W zależności od formy rozliczenia dodatek dla agencji może być zapłacony przy podpisywaniu umowy czy jako część czynszu comiesięcznego. Nie każdego w takim razie będzie stać na to, żeby mógł sobie pozwolić na pomoc specjalistów w dziedzinie nieruchomości. I tutaj dochodzi się do plusów, które charakteryzują współpracę z agencją przy szukaniu mieszkania/pokoju do wynajęcia.

W agencji nieruchomości pracują eksperci w swojej dziedzinie i pomagają sprawnie przejść przez etap wynajmu mieszkania/pokoju. Wyszukują lokale (zwykle te, które mają w swojej ofercie), które spełniają oczekiwania klienta i przedstawiają mu jej już bezpośrednio na prezentacji. Rolą najemcy jest wyłącznie wybranie mieszkania, które go najbardziej interesuje i chciałby w nim zamieszkać. Pomijany jest w takim wypadku etap samodzielnego przeszukiwania ogłoszeń o wynajem i spędzania całych dni na znalezieniu najbardziej dopasowanych do własnych wymagań. Całą pracę wykonują za klienta pracownicy agencji nieruchomości. Dodatkowo pokażą mieszkanie i przedstawią je z każdej strony. Trzeba jednak pamiętać też o tym, że agencja często chce zarobić, więc może zaprezentować mieszkanie wyłącznie z tej dobrej strony. Rolą klienta jest zadawanie pytań, które go nurtują tak, aby świadomie potem podpisał umowę o wynajem.

O co warto spytać przed podpisaniem umowy?

Istotne kwestie dotyczące wynajmu mieszkania/pokoju

Decydując się na wybrane lokum, trzeba dokładnie omówić wszelkie sprawy dotyczące przyszłości. Te kwestie opierają się nie tylko na sprawach związanych z użytkowaniem sprzętów, ale także codziennego życia. Dużo mniej pytań będzie w przypadku wynajmu całego mieszkania niż jedynie pokoju. Zatrzymując się na pokoju, warto zwrócić uwagę na informacje, kto będzie zamieszkiwał pozostałą część mieszkania. Sprawy związane ze współżyciem w mieszkaniu dobrze jest omówić nie tylko z właścicielem, ale także z potencjalnymi współlokatorami.

Przykładowe pytania dotyczące wspólnego zamieszkiwania lokum:

  • Kto i kiedy sprząta części wspólne?
  • Czy obowiązuje „składka” na wspólne środki do czyszczenia itd.?
  • Czy, jak często i do której godziny mogą być goście u współlokatorów?
  • Do której godziny można słuchać muzyki czy grać przykładowo na gitarze?
  • Jaki jest podział rachunków na media?

Jeśli nie zada się ważnych pytań dotyczących współżycia w mieszkaniu, może się okazać, że w przyszłości będą się nawarstwiać problemy, które nie zostały omówione na samym początku. Może to powodować kłótnie i niemiłą atmosferę. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie wspólnego regulaminu mieszkania, który będzie zawierał tak istotne sprawy, jak sprzątanie części wspólnych czy zakup środków do czyszczenia.

Niektóre sprawy warto załatwiać bezpośrednio ze współlokatorami, ponieważ to oni będą zamieszkiwać razem, a nie z właścicielem mieszkania. Czasem jest jednak sytuacja, że to sam właściciel mieszkania mieszka w jego drugiej połowie, więc tutaj sprawa wydaje się prostsza. Z właścicielem (niezależnie od tego, czy mieszka, czy nie w danym mieszkaniu) trzeba ustalić sprawy formalne takie jak termin płatności czynszu, wysokość czynszu czy ewentualny okres wypowiedzenia umowy o najem. Dobrze jest też ustalić, czy właściciel może bez zapowiedzi przychodzić i otwierać sobie mieszkanie nawet podczas nieobecności najemców. Sprawdź także ten artykuł z poradami, o czym pamiętać przy pospisywaniu umowy najmu.

Agent nieruchomości oprowadza parę po mieszkaniu, jakie prawa i obowiązki ma najemca mieszkania lub pokoju
Formalności związane z wynjmem pokoju, poszukiwanie mieszkania na własną rękę

Co wolno najemcy lokum?

Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, które to również trzeba na samym początku omówić z właścicielem i współlokatorami. Przykładem może być posiadanie zwierzęcia domowego np. psa, kota czy papugi. Jest to bardzo ważny szczegół, który nie może zostać ominięty podczas podpisywania umowy o wynajem.

Kolejnym przykładem może być konieczność codziennych treningów na głośnych instrumentach jak perkusja, keyboard czy skrzypce. Nie każdy chciałby każdego dnia słuchać dźwięków wydobywanych w ten sposób. Co ważne, głośne instrumenty mogą również przeszkadzać pozostałym lokatorom w bloku.

Prawem i obowiązkiem przyszłego najemcy jest także sprawdzenie działania wszystkich sprzętów, zaworów czy instalacji sanitarnej. Wszelkie uwagi co do ich funkcjonowania powinny być zgłoszone od razu i rolą właściciela mieszkania jest niezwłoczna naprawa tych usterek. Podobnie trzeba postąpić także z każdym licznikiem, a najlepiej spisać sobie ich stan, by kontrolować opłaty za media.

Umowa o wynajem – co powinna zawierać?

Prawidłowo skonstruowana umowa o wynajem mieszkania/pokoju powinna zawierać takie informacje jak: dokładne dane obu osób, termin wynajmu, wysokość czynszu (opłat za media) i termin płatności oraz prawa i obowiązki obu stron. Umowa o wynajem jest dokumentem, który potwierdza to, co zostało ustalone. W przypadku dochodzenia swoich praw w sądzie obie strony będą mogły oprzeć się na własnoręcznie podpisanej umowie o wynajem.

Warto też w umowie zawrzeć istotne sprawy jak kontakt z właścicielem, postępowanie w przypadku awarii sprzętu czy kwotę kaucji zabezpieczającej na poczet wszelkich szkód. Umowa o wynajem jest nie tylko zabezpieczeniem dla najemcy, ale także właściciela mieszkania. Warto o tym pamiętać i dobrze przygotować się do jej podpisania. Współpraca z agencją nieruchomości również może być bardzo przydatne w tej kwestii.

Historie z życia wzięte, czyli co nas może zaskoczyć przy podpisywaniu umowy?

Problemy przy podpisywaniu umowy czy też zachowania nie fair po stronie właściciela mieszkania to duży kłopot wśród najemców. Za przykład można podać Mateusza i jego przejścia z wynajmem mieszkania. Właściciel podczas zawierania umowy przygotować druk, który mówił o wynajmie mieszkania z wyłączeniem jednego pokoju. Czy takie postępowanie właściciela jest właściwe? Czym się to może skończyć? Trzeba w tym momencie zauważyć, że jeśli właściciel rości sobie prawa do wyłącznie jednego pokoju, może w przyszłości sam tam zamieszkać czy też wynająć go innej osobie bez poinformowania o tym głównego najemcę. Pomimo wyłączenia na umowie jednego pokoju, najemca mógłby korzystać na ustalonych zasadach z całego mieszkania (włącznie z tym pokojem). Takie działanie nie powinno mieć miejsca, ponieważ z pewnością każdy najemca nie chciałby żyć ze świadomością, że w dowolnym momencie do mieszkania może wejść nowy lokator.

Innym przykładem jest historia Zuzy, która zachęcona wymarzonym pokojem nie dopytała się o wiele ważnych kwestii właściciela mieszkania i współlokatorów. Po podpisaniu umowy okazało się, że jej współlokatorzy palą papierosy w mieszkaniu, na co mieli przyzwolenie właściciela, a ona sama nie akceptuje takich sytuacji. Co w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy o najem, o ile taka możliwość w umowie jest zapisana lub zaakceptowanie faktu palących współlokatorów, co może być już trudniejsze. Ta sytuacja pokazuje, jak ważne jest zadawanie istotnych pytań przed zdecydowaniem się na dany pokój/mieszkanie, ponieważ potem rozwiązanie problemu może być trudne lub czasem niemożliwe (jeśli umowa o najem jest na określony czas).

ikona podziel się Przekaż dalej