Gdzie planujesz prowadzić prace?

Dostosujemy kosztorys do średnich cen robocizny w Twoim województwie

Planując kompleksową aranżację ogrodu, trzeba liczyć się z niemałymi wydatkami. Do zakupienia są rośliny, meble ogrodowe, często także altanka i grill oraz pozostałe atrakcje. Z odsieczą przy planowaniu wydatków przychodzi prosty w obsłudze kalkulator. Z nim łatwo porównasz koszt aranżacji ogrodu w różnych wariantach cenowych. Jaka będzie cena aranżacji ogrodu w trzech opcjach?

Koszt aranżacji ogrodu - rośliny

Trudno wyobrazić sobie ogród bez choćby kilku drzewek i krzewów, a już przede wszystkim bez trawy. Kalkulator kosztów aranżacji ogrodu ułatwi oszacowanie budżetu na ten cel. Na potrzeby artykułu wybraliśmy województwo łódzkie, więc cena aranżacji ogrodu może się nieco różnić w zależności od rejonu kraju.

Kalkulator informuje, że z kilograma nasion trawy można obsiać od 30 do 40 m kwadratowych powierzchni. Przy założeniu, że do obsiania mamy średniej wielkości działkę o powierzchni 300 m kwadratowych, koszt nasion wyniesie 102 zł przy niskiej cenie, 152,57 zł przy średniej i 256 zł przy wysokiej cenie. Stawka za robociznę to od blisko 1800 zł do 4500 zł, więc czynność tę korzystniej wykonać samodzielnie.

Cztery drzewka owocowe to odpowiednio 56, 80 lub 116 zł. Za osiem krzewów iglastych zapłacimy 80, 232 lub 720 zł, a cztery inne drzewka liściaste ozdobne będą kosztowały odpowiednio 32, 88 i 280 zł. Z taką liczbą roślin można już w ciekawy sposób zaaranżować podwórko.

Łączny koszt, jak do tej pory, wynosi nas 270 zł za najtańszą opcję, 552 zł przy założeniu średnich cen i 1372 zł za ogród w wersji premium. Kolejny krok to wybór zabudowy do ogrodu.

Cena aranżacji ogrodu - taras, meble ogrodowe i altanka

Przy założeniu na potrzeby tego projektu, że interesuje nas także budowa tarasu o powierzchni 20 m kwadratowych, jej koszty przedstawiają się następująco:

 • koszty materiałów na fundamenty i konstrukcję nośną: 206, 230 lub 252 zł,
 • koszty deski sosnowej na pokrycie nawierzchni tarasu: 1355, 1505 lub 1656 zł,
 • robocizna: 3346, 4844 lub 8704 zł.

W sumie 4907 zł kosztuje najtańsza opcja, 6570 zł to stawka za średnią cenę i 10612 za najdroższy wariant cenowy.

Cena aranżacji ogrodu idzie mocno w górę, ale nie należy zapominać, że na tarasie muszą stanąć meble ogrodowe, gdyż w przeciwnym razie będzie on zupełnie bezużyteczny. Tutaj również przewidziane są trzy opcje cenowe. Najtańszy zestaw mebli ogrodowych (dwa krzesła i mały stolik z tworzywa sztucznego) kupimy już za 100 zł. Zestaw z czterema krzesłami i stolikiem z rattanu lub technorattanu to koszt 650 zł. Wersja premium, czyli duży stół i sześć krzeseł albo zestaw wypoczynkowy z kanapą i fotelami z wysokiej jakości materiałów kosztuje 2000 zł.

Czas przyjrzeć się kosztom altanki ogrodowej. Jeśli nie zdecydujemy się wykonać jej samodzielnie, najtańsza opcja to zwykły namiot za 100 zł. Średnia półka przewiduje dobrej jakości drewnianą altankę z meblami i drewnianą podłogą o przekątnej od 3 do 3,5 metra za 3500 zł (wraz z montażem). Opcja premium - duża altanka 3x6 metra z wysokiej jakości drewna to koszt 8000 zł.

Łączny koszt aranżacji ogrodu w tym punkcie (taras, meble i altanka) wynosi odpowiednio: 5107, 10720 lub 20612 zł za opcję premium.

Urządzenie ogrodu - jaki grill wybrać? A może wędzarnia ogrodowa?

Trudno wyobrazić sobie letnie spędzanie czasu w ogrodzie bez grillowania. Także przy wyborze grilla do wyboru są trzy warianty cenowe. Najtańszy i najprostszy grill ogrodowy to wydatek rzędu 14 zł. Dobrej jakości, przenośny grill węglowy, wyposażony w pojedyncze półki na przyprawy kosztuje 279 zł.

Do wariantu premium należy sporo dopłacić, gdyż grill gazowy z rusztem minimum 45x45 cm, ze zwykle trzema osobno regulowanymi palnikami będzie kosztował 2500 zł. Jego niewątpliwą zaletą jest wyposażenie w kółka, więc przenoszenie z miejsca na miejsce nie stanowi problemu. Jeśli jednak nie zależy nam na mobilności, ciekawym rozwiązaniem jest także grill murowany. Jego koszty - niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kupienie gotowego grilla czy też samodzielne wybudowanie od podstaw - są bliskie wariantowi premium. Grill ogrodowy murowany to wydatek minimum kilkuset złotych do nawet znacznie powyżej 2000 zł. Wszystko zależy od wielkości, użytych materiałów budowlanych oraz rodzaju wkładu i innych elementów wyposażenia.

Koszt zakupu wędzarni ogrodowej jest zbliżony do kosztów grilla murowanego. Nic jednak nie może się równać ze smakiem domowych wędlin, więc prawdziwi koneserzy nie odmówią sobie tego elementu w ogrodzie. Niewielka wędzarnia kosztuje już około 380 zł, ale za dużą wędzarnię gazową przyjdzie nam zapłacić prawie dziesięciokrotnie więcej, bo około 3300 zł. Projekt zrealizowany przez profesjonalną firmę może natomiast kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Najtańszym rozwiązaniem w tym wypadku jest samodzielna budowa wędzarni z beczki drewnianej lub metalowej. Budowa wędzarni ogrodowej może być również wykonana samodzielnie - sprawdźcie jak!

Skoro znamy już ceny poszczególnych elementów, czas na podsumowanie. W kalkulatorze kosztów aranżacji ogrodu udało nam się pozyskać trzy warianty cenowe. Reasumując, ogród z podstawowymi roślinami, trawnikiem, tarasem, meblami ogrodowymi, altanką i grillem w najtańszej opcji będzie kosztował 5391 zł. Korzystanie z produktów i usług ze średniej półki pozwoli na wydatek rzędu 11551 zł. Najwyższej jakości aranżacja ogrodu winduje tę stawkę do niebagatelnej kwoty 24484 zł.

Aranżacja ogrodu to nie tylko wymyślna architektura, pozwalająca na przyjemne spędzanie czasu. To także, a raczej przede wszystkim, upiększające otoczenie drzewka, krzewy i kwiaty. Jakie rośliny do ogrodów warto wybrać, by przez cały czas cieszyły oko i wzbudzały zachwyt?

Najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodów

Nie da się ukryć, że na pytanie o najpiękniejsze krzewy i drzewa do ogrodu, pierwsza na myśl przychodzi magnolia. Krótko po posadzeniu przybiera formę krzewu, ale w miarę rozrastania przeistacza się w często dość duże drzewo. W okres kwitnienia wchodzi wiosną, wydając piękne, duże, różowo-białe kwiaty, które wprost zachwycają wyglądem. Nic więc dziwnego, że to jedna z najpopularniejszych roślin do ogrodów. Jednocześnie, wbrew pozorom, jest dość wytrzymała, więc nie sprawia większych trudności w uprawie.

Na uwagę zasługują także odmiany judaszowca, z judaszowcem kanadyjskim na czele. To niewielkich rozmiarów drzewo kwitnie w zjawiskowy sposób pod koniec kwietnia lub na początku maja, jeszcze przed rozwojem liści. Wydaje kwiaty o motylkowatym kształcie w intensywnie różowym kolorze. Drzewo to charakteryzuje niesamowite zjawisko kauliflorii. Polega ono na tym, że zebrane w pączki kwiaty wyrastają także na starych pędach, gałęziach, a nawet na pniu. Tworzą wyjątkowe zjawisko w ogrodzie.

Wśród najpiękniejszych drzew i krzewów do ogrodu, warto wymienić także berberys. Jest to niewielki, ciernisty krzew. W zależności od odmiany wybarwia się na żółto, a wręcz cytrynowo (berberys Thunberga) albo intensywnie czerwono (berberys czerwony). Dobrze sprawdza się na tle ozdobnych traw lub żywopłotów. Stwarza możliwość piętrowego rozmieszczania roślin.

W ogrodzie nie można pominąć także drzew i krzewów iglastych. Odpowiednio posadzone, wzdłuż płotu, pozwolą na odgrodzenie się przed wzrokiem sąsiadów i zachowanie prywatności na podwórku. Ponadto stanowią naturalną ochronę przed wiatrem. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że przez cały rok pozostają zielone, więc nadają świeży i piękny wygląd ogrodowi także poza okresem kwitnienia innych roślin. Do najpopularniejszych iglaków należy świerk, sosna, jałowiec, jodła, cedr, a także tuje o bardzo ciekawym pokroju.

Drzewka owocowe też mają swój urok

Wybór drzewek do ogrodów nie sprowadza się do decyzji: owoce czy piękny wygląd. Na szczęście jak najbardziej jedno idzie w parze z drugim. Drzewa owocowe również kwitną zjawiskowo i stanowią piękną ozdobę ogrodu. Także w okresie owocowania nadają mu niepowtarzalnego uroku i aromatu. Jakie drzewa owocowe warto wybrać?

Jeśli nie interesują nas typowo owocowe odmiany, ciekawym wyborem są jabłonie ozdobne. Kwitną w zjawiskowy sposób, obsypując się licznymi kwiatami i rozwijającymi się liśćmi. Owoce wydają późnym latem, ale nie są to standardowej wielkości jabłka, jakie znamy z sadów. Małe jabłuszka wybarwiają się na kolor żółty, pomarańczowy i czerwony. Nie stanowią tylko waloru dekoracyjnego, gdyż dobrze nadają się na przetwory - do kandyzowania czy na konfitury.

Na uwagę zasługują także ozdobne odmiany wiśni piłkowanej. Jak nietrudno się domyślić, są wręcz nieodzownym elementem ogrodu w stylu japońskim. Kwitną zjawiskowo, wydając zebrane w pęczki, różowo-białe kwiaty, rozwijające się równocześnie z liśćmi. Te także niosą ze sobą duży walor dekoracyjny, gdyż wybarwiają się na odcienie brązu i czerwieni, a dopiero później przybierają kolor zielony.

W ogrodzie warto także wytyczyć miejsce dla standardowych odmian drzewek owocowych, jak jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, a także morele i brzoskwinie. Popularne papierówki czy gruszki klapsy, choć nie są typowo ozdobne, także mają swój urok w czasie kwitnienia. Ponadto warto je uprawiać dla smakowitych owoców.

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać?

Wybierając kwiaty do ogrodu, warto sugerować się ich okresem kwitnienia. Dzięki temu, że zdecydujemy się na rośliny, które wchodzą w niego w różnym momencie, na każdym etapie będziemy mogli cieszyć się pięknym i kolorowym ogrodem.

Na pierwszy rzut najlepiej nadają się rośliny cebulowe, takie jak zwiastujące wiosnę żonkile, tulipany czy hiacynty. Posadzone lub posiane jesienią wydadzą kwiaty już wczesną wiosną, ozdabiając pięknie ogród. Warto także uprawiać je na kwiaty cięte i ustawiać w domu w wazonach.

Następne w kolejności, jeśli chodzi o okres kwitnienia, są popularne bratki, których wprost nie może zabraknąć w ogrodzie. Podobnie jak wydających kwiaty w tym samym czasie fiołków. Chwilę po nich (na przełomie maja i czerwca oraz w samym czerwcu) ogrodowi uroku dodadzą irysy, konwalie i przepiękne, różowe piwonie. Te ostatnie, ze względu na szczególne walory dekoracyjne, są bardzo popularne.

Lato to czas dla przeróżnych odmian lilii, których kwiaty przybierają kolory biały, biało-różowy, brzoskwiniowy, intensywnie pomarańczowy, kremowy czy żółty. W tym samym czasie kwitnie także groszek pachnący o delikatnych, fikuśnych i kolorowych kwiatach. Nie należy zapominać także o często obecnych w ogrodach nasturcjach, goździkach, malwach czy mieczykach. U schyłku lata czy wręcz na początku jesieni ogród ubogacą kwitnące astry i przypominające stokrotki złocienie.

Ogród bywa nazywany dodatkowym pomieszczeniem w domu. Nic dziwnego, gdyż może stanowić naprawdę przyjazne miejsce do spędzania czasu. Pod warunkiem jednak, że zostanie odpowiednio zaaranżowane. W tym zadaniu z całą pewnością pomocny będzie kalkulator kosztów aranżacji ogrodu. Narzędzie posłuży do określenia wybranych przez nas rodzajów inwestycji oraz do oszacowania ich kosztów. Sprawdź, jak działa ten kalkulator. 

Wyposażenie ogrodu - możliwe warianty cenowe

W kalkulatorze kosztów aranżacji ogrodu znaleźć można trzy warianty cenowe. Nie określa się ich z góry dla całości projektu, a dla jego poszczególnych elementów z osobna. Daje to możliwość poczynienia oszczędności na wybranych materiałach czy pracach. Na przykład: wybierając tanią trawę z rolki, w kolejnym kroku masz możliwości wyboru wysokiej ceny systemu nawadniania. I tak jest z każdym elementem, co znacznie ułatwia robienie oszczędności. Jakie warianty cenowe przewiduje kalkulator? Oto one, wraz z omówieniem:

 • niska cena - to zdecydowanie najtańsza opcja z dostępnych zarówno, jeśli chodzi o materiały oraz produkty, jak i o wykonawstwo. Najważniejsze jest kryterium ceny, a jakość schodzi na dalszy plan. To opcja idealna dla maksymalnie oszczędnych,
 • średnia cena - stanowi próbę wyważenia pomiędzy jakością a ceną. Preferowane materiały i produkty to rzeczy najczęściej wybierane przez klientów, natomiast stawki za wykonawstwo to średnia z danego rynku. Ten wariant łączy w sobie dobrą cenę za satysfakcjonujące materiały, produkty i usługi,
 • wysoka cena - w tym wariancie cena nie gra roli, a pod uwagę brane są wyłącznie produkty i usługi w jakości premium. Wykonawcami są firmy i usługodawcy najbardziej znani i cenieni na danym rynku, a materiały i produkty pochodzą z najwyższej półki.

Możliwość wyboru wariantu cenowego przy wyposażeniu ogrodu sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie na miarę swoich możliwości finansowych. Jeśli istniałoby ryzyko, że ogólna wycena (która przez cały czas jest widoczna na ekranie komputera) niebezpiecznie winduje w górę, w każdym momencie masz możliwość wprowadzenia modyfikacji. Wracasz do danego kroku i ustawiasz nowy wariant cenowy. Pozwala to na skuteczne zapanowanie nad wydatkami. Jak dokładnie działa kalkulator kosztów aranżacji ogrodu?

Krok I - podaj województwo, w którym będą prowadzone prace

Ogrody w różnych rejonach kraju mają inną wycenę, dlatego niezbędne dla prawidłowego oszacowania kosztów aranżacji ogrodu jest podanie województwa, w którym ma mieć miejsce inwestycja. Jedynym miastem, które zostało dodatkowo wyszczególnione, jest Warszawa. Tam rynek rządzi się nieco innymi prawami, dlatego jeśli twój ogród mieści się w stolicy, koniecznie pamiętaj, by wybrać tę opcję.

W zależności od rejonu kraju zróżnicowane są nie tylko ceny materiałów i produktów, ale przede wszystkim koszty prac wykonawczych. Na szczęście niektóre z nich można pominąć i przeprowadzić samodzielnie.

Krok II - wybierz rośliny do ogrodu

Pierwsza zakładka kalkulatora przewiduje wybór roślin do ogrodu. To także moment na określenie rodzaju trawnika. Do wyboru są nasiona trawy do posiania wraz z robocizną (jeśli zdecydujesz się zrobić to samodzielnie, krok ten można pominąć) lub trawa z rolki w opcji z kosztami transportu i położenia lub bez. To także miejsce na wybór ewentualnego systemu nawadniania.

W dalszej kolejności wybierasz liczbę drzew (spośród owocowych, iglastych i liściastych nieowocowych) oraz krzewy (również liściaste i iglaste). Na każdym etapie w kalkulatorze istnieje opcja dodania innych kosztów, które chcesz uwzględnić, a których narzędzie nie przewiduje.

Krok III - budowa w ogrodzie

Ten krok przewiduje różne formy budowy w ogrodzie, ale nie chodzi jeszcze o wyposażenie ogrodu. O nim będzie mowa za chwilę. Zakładka Budowa w ogrodzie przewiduje:

 • taras - materiały na fundamenty i konstrukcję nośną oraz na wykończenie powierzchni tarasu (deska sosnowa lub konglomerat), a także stopnie na taras,
 • ogrodzenie frontowe - ozdobne stalowe ze słupkami z bloczków betonowych lub z klinkieru,
 • bramy i furtki - brama rozwierana/przesuwna z ewentualnym napędem,
 • ogrodzenie z siatki,
 • podjazd do garażu i ścieżki - z nawierzchni utwardzanej,
 • basen ogrodowy - przenośny lub poliestrowy do wkopania w ziemię,
 • szambo - betonowe lub plastikowe,
 • inny koszt.

Dla przypomnienia, oczywiście także na tym etapie istnieje możliwość wyboru preferowanego wariantu cenowego dla każdego materiału i kosztów wykonania z osobna.

Krok IV - wyposażenie ogrodu

Ostatni krok to wspomniane już wyposażenie ogrodu w takie elementy, jak meble ogrodowe oraz grill i inne. Spośród mebli ogrodowych do wyboru jest: ławka ogrodowa, gotowy zestaw mebli ogrodowych, altanka ogrodowa oraz huśtawka. W tym kroku możesz wybrać również wariant cenowy grilla ogrodowego, począwszy od zwykłego przenośnego, poprzez dobrej jakości grill węglowy, aż po grill gazowy z wyższej półki. To także miejsce do oszacowania kosztów instalacji kamer zewnętrznych IP oraz ewentualnie samodzielnego wprowadzenia innych rozwiązań.

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij