Gips budowlany – co to jest i do czego służy

Gips to jeden z naturalnie występujących w przyrodzie materiałów. Jest to kamień gipsowy, który stosuje się przemielony na drobną mąkę, ponieważ wykazuje niezwykłe właściwości chemiczne – jest trwały, po rozrobieniu z wodą szybko wiąże, jest także dość dobrze urabialny. Można także spotkać się z gipsami syntetycznymi, które pojawiają się jako składnik uboczny niektórych przemysłowych reakcji chemicznych. Jego właściwości są takie same.

Gips budowlany jest wykorzystywany do wypełniania bruzd i pęknięć, może służyć do wypełniania gniazd elektrycznych, mocuje się za jego pomocą listwy i inne tego rodzaju elementy. Jest niezbędny podczas każdego, nawet drobnego remontu. Gips bardzo łatwo łączy się z różnymi substancjami, które dodaje się do niego, by poprawić jego plastyczność lub wytrzymałość. Dlatego można kupić gips na przykład z dodatkiem plastyfikatorów, środków adhezyjnych, regulatorów czasu twardnienia czy czasu schnięcia. Każdy z nich będzie miał inne zastosowanie. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o tynku gipsowym?

Rodzaje gipsu budowlanego

Pod nazwą gips budowlany kryje się bardzo wiele różnych produktów. Najczęściej używany jest tak zwany gips szpachlowy, który stosuje się na powierzchni ścian. Gips szpachlowy służy między innymi do wypełniania bruzd, pęknięć, otworów po kołkach czy karniszach.

Drugim rodzajem jest gips spoinowy, który stosuje się do łączenia płyt betonowych lub karton-gipsowych. Warto zwrócić uwagę także na tynki gipsowe, czyli tak naprawdę gips tynkowy. Wyrównuje się nim nierówności na powierzchni ścian. Bardzo często używa się go przed malowaniem. Gips sztukateryjny służy do tworzenia sztukaterii i innych konstrukcji ozdobnych, a gips marmurkowy to gips specjalnego przeznaczenia. Jest bardzo ozdobny.

Istnieje także osobna kategoria gipsów w zależności od sposobu nakładania. W ten sposób można wyróżnić gips do tynków gotowych, do tynków przyczepnych (wykorzystywany głównie przy wygładzaniu sufitów) i do aplikowania maszynowego. Ze względu na czas wiązania wyróżnia się gips szybkoschnący i standardowy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gładziach szpachlowych.

Opinie o producentach i cennik

Gips budowlany pojawia się w ofercie bardzo wielu producentów materiałów budowlanych. Zdecydowanie najbardziej popularnym z nich jest tak zwana Nida, czyli produkt marki Dolina Nidy. Oferuje ona różnego rodzaju gips budowlany o uniwersalnym zastosowaniu.

Jednak dobre opinie zbiera nie tylko „Nida”. Na uwagę zasługują także produkty gipsowe marki Stabill, a także gips szpachlowy Gipsar. W wielu marketach budowlanych można znaleźć także gips francuskiej Grupy FransPol. Cennik we wszystkich przypadkach jest mniej więcej podobny – 20 kg suchego gipsu kosztuje od 20 do 30 zł.

Gips budowlany podczas użycia, czyli gips szpachlowy, gładź gipsowa i tynki gipsowe na budowę wraz z cenami
Gips budowlany - rodzaje, ceny, wiodące marki, opinie, porady
Cennik gipsów budowlanych różnych marek

Marka

Czas wiązania

Wydajność

Cena

FransPol

12-48 h

1 kg/m2

22 zł/20 kg

Stabill

24 h

1,2 kg/m2

Ok 25 zł/20 kg

Gipsar

Około 1 dnia

1 kg/m2

28,50 zł/20 kg

Dolina Nidy

60 minut do gotowości do pracy

1 kg/m2

21 zł/20 kg

Gładź gipsowa i inne gotowe produkty na bazie gipsu

Dzięki zastosowaniu dodatkowych składników, które zmieniają właściwości chemiczne gipsu, można od razu kupić gotowe produkty, które nadają się do zadań specjalnych. Najczęściej stosowane produkty z tej kategorii to rynki gipsowe i gładź gipsowa. Można je kupić w dwóch formach – proszku do rozrobienia z wodą lub gotowej substancji, którą trzeba zużyć w ciągu kilkunastu godzin od otwarcia. Sprawdź także ten artykuł o samodzielnym szpachlowaniu ścian.

Gładź gipsowa służy przede wszystkim do wykończenia otynkowanych ścian. Jest bardzo drobna, dlatego sprawia, że ściana staje się przyjemna w dotyku i traci swoją chropowatą powierzchnię. To sprawia, że od razu lepiej wygląda pod farbą. Taką ścianę można także tapetować. Tynki gipsowe lub inaczej gipsy tynkarskie także służą do wyrównania ścian. Nakłada się je bardzo cienkimi warstwami, zarówno na ściany, jak i na sufity. Co ważne, tynki gipsowe nadają się do zastosowania na wykończone wcześniej ściany.

Gotowa gładź szpachlowa bezpyłowa czy tynki gipsowe są już nieco droższe niż standardowy tynk. Jednak warto się nad nimi zastanowić, ponieważ są gotowe do użycia, nie wymagają dokupienia dodatkowych składników ani rozrabiania z wodą. Przedstawiamy ceny niektórych produktów gipsowych od najbardziej znanych producentów.

Porównanie gładzi różnych marek

Marka i nazwa

Forma

Czas schnięcia

Cena

Cekol, Biała gładź szpachlowa

Gotowa do użycia

6 h

30 zł za 8 kg

Tourpet Gładź ExtraFinish

Do rozprowadzenia w wodzie

8 h

16 zł za 1 kg

Śnieżka Acryl-Putz Gładź tynkowa

Gotowa do użycia

4 h

15 zł za 5 kg

Basic FX Zaprawa klejowa gipsowa

Do rozprowadzenia w wodzie

24 h

16 zł za 20 kg

Cekol Zaprawa wyrównująca elastyczna

Do rozprowadzenia w wodzie

2 h

11 zł za 5 kg

Gips budowlany to jeden z najbardziej powszechnie stosowanych materiałów na całym świecie. Ciągle jest ceniony za swoją wydajność i trwałość i do tej pory nie powstała żadna równie wytrzymała i niedroga alternatywa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zabudowie poddasza?

ikona podziel się Przekaż dalej