Gips budowlany i inne rodzaje gipsu

Nie wszystkie materiały budowlane są tak uniwersalne i tak potrzebne jak gipsy. Gips to materiał pochodzenia naturalnego, jest w istocie sproszkowaną skałą. W połączeniu z wodą nabiera wyjątkowych właściwości fizycznych, jest łatwy do rozprowadzenia, ma silne właściwości wiążące, kiedy zasycha, staje się twardy i jest stabilną spoiną. Jest jednak na tyle elastyczny, by można było zastosować go na przykład w szczeliny i na tyle przyczepny, że dobrze sprawdzi się na suficie.

Gips budowlany to podstawowy i najbardziej uniwersalny rodzaj gipsu, z niego wykonuje się tynki gipsowe, może służyć także do spoinowania różnych powierzchni. Obok niego wyróżnia się jednak jeszcze inne rodzaje, które mają bardziej specjalistyczne zastosowanie. Gips szpachlowy jest jednym z najbardziej popularnych z nich. Nie nadaje się do zastosowań ozdobnych, ale jest wartościowym materiałem spoinowym. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o tynku gipsowym?

Gips szpachlowy – zastosowanie

Gips szpachlowy ma bardzo specjalistyczne i wąskie zastosowanie. Tak naprawdę jest to spoiwo wykorzystywane przy montażu i szpachlowaniu płyt gipsowych. Można wykorzystać go do spoinowania płyt karton-gipsowych, a także do łączenia różnych elementów betonowych.

Jest to więc gips do ścian karton-gipsowych. Niektóre rodzaje gipsu szpachlowego mają jednak dodatkowe składniki, które sprawiają, że sprawdza się jako spoina do elementów betonowych. Na jego bazie raczej nie udają się tynki gipsowe, ale warto zwrócić uwagę na to, że można użyć go do zalepiania dziur, otworów i rys na różnego rodzaju powierzchniach.

Rodzaje gipsu szpachlowego

Wyróżnia się trzy rodzaje gipsu szpachlowego. Każdy z nich jest oznaczony inną literką, która powinna zostać podana przez producenta, umieszczona na opakowaniu lub w etykiecie produktu. Najbardziej popularny jest gips do ścian, czyli gips szpachlowy typu F. Jest on przeznaczony do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych, zatem niezbędny do stawiania różnego typu ścianek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gładziach szpachlowych.

Gips szpachlowy typu B jest natomiast przeznaczony do szpachlowania budowlanych elementów betonowych. Znajduje zastosowanie zarówno na budowie indywidualnej, jak i w przemyśle. Gips typu G nadaje się do szpachlowania. Jest to powierzchniowy gips, który można nanieść na budowlane elementy gipsowe. Kupując gips szpachlowy trzeba go dobrać do swoich potrzeb. Każdy z nich ma domieszki innych składników, mają więc różne właściwości.

Cena gipsu szpachlowego różnych producentów

Coraz mniej producentów oferuje gips szpachlowy w formie proszku, który trzeba rozrobić z wodą. Najczęściej sprzedawana jest gotowa masa szpachlowa, ale sam gips także znajduje się jeszcze w ofercie sklepów. Najbardziej popularną marką jest Dolina Nidy, producent, którego głównym zajęciem jest chemia budowlana. Sprawdź także ten artykuł o samodzielnym szpachlowaniu ścian.

Można natrafić także na gipsy szpachlowe innych producentów, także na przykład francuskich. Gipsy znad Sekwany cieszą się także dużym powodzeniem, ponieważ są świetnej jakości. Cena gipsu nie jest wygórowana. Tak naprawdę proszek można kupić już za kilka złotych, a cennik różnych producentów nie jest zbyt zróżnicowany.

Gips szpachlowy na szpachli jako popularny gips budowlany oraz porady jak nakładać gips szpachlowy na ścianę krok po kroku
Gips szpachlowy - rodzaje, najlepsi producenci, opinie, ceny, porady
Porównanie gipsów szpachlowych różnych producentów

Marka

Czas schnięcia warstwy

Zalecana grubość warstw

Do betonu komórkowego

Cena*

Dolina Nidy

6 h

Do 5 mm

TAK

20 zł/20 kg

Franspol Extra

12-48 h

Do 5 mm

NIE

25 zł/20 kg

Knauf Uniflott

2 dni

Do 45 mm

NIE

28 zł/20 kg

*Ceny pochodzą z marketów budowlanych Castorama i Leroy Marlin.

Materiały budowlane na bazie gipsu szpachlowego

Obecnie dość rzadko kupuje się sam gips szpachlowy. W ofercie wielu sklepów, w których jest chemia budowlana, znajdują się gotowe mieszanki i masy. Są one już idealnie wymieszane, mają odpowiednią konsystencję i nadają się natychmiast do zastosowania. Jednakże warto mieć na względzie to, że są nieco droższe.

Pierwsza kategoria produktów tego rodzaju to gładź gipsowa. Znajduje zastosowanie w czasie wykańczania ścian i sufitów. Nadaje się do tworzenia najcieńszej warstwy wykończeniowej, od niej zależy, czy cała ściana będzie gładka. Gładź gipsowa może być sprzedawana w formie suchej mieszanki do rozrobienia z wodą lub gotowej masy. Można ją nakładać ręcznie lub maszynowo.

Szpachla gipsowa to nieco inny materiał. Może być stosowana bezpośrednio na ścianę, na beton lub ściankę karton-gipsową. To pierwszy element, dopiero później można na nią nakładać gładź gipsową. Szpachla także bywa sprzedawana w formie proszku lub w postaci gotowej do zastosowania masy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zabudowie poddasza?

Porównanie gipsowych materiałów budowlanych

Nazwa i marka

Forma

Zastosowanie

Wydajność

Czas schnięcia

Cena*

Cekol Gładź szpachlowa Finish A-45

Gotowa do zastosowania

Wyrównanie powierzchni betonowych, wykończenie ścian i sufitów

1,5 kg/m2

Około 6 h

50 zł za 20 kg

Śmig Masa szpachlowa

Gotowa do zastosowania

Spoinowanie połączeń płyt k-g

5 m2/10 kg

3-4 h

35 zł za 10 kg

Stabill Gładź tynkowa

Proszek

Uzupełnienie nierówności, wyrównanie ścian

1 kg/m2

Około 4 h

36 zł za 20 kg

Basic FX Gładź gipsowa

Proszek

Szpachlowanie podłoży mineralnych

1 kg/m2

6 h

20 zł za 20 kg

Kanuf Super Finish masa szpachlowa

Gotowa do zastosowania

Przygotowanie podłoża do prac wykończeniowych

1,5 kg/m2

12 h

31,5 zł za 5,4 kg

*Ceny pochodzą z marketów budowlanych Castorama i Leroy Merlin.

Jak nakładać gips szpachlowy – wskazówki praktyczne

W przypadku gotowych produktów nie ma takiego problemu, jeśli jednak zdecydowałeś się kupić produkt w formie proszku, konieczne jest odpowiednie przygotowanie gipsu szpachlowego, by dało się go nałożyć na ściany. Jak rozrobić gips? Proporcje powinny być podane na opakowaniu. Zaczyna się od tego, że należy wlać wodę do czystego wiadra. Musi być idealnie umyte, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą przyspieszać wiązanie gipsu. Następnie powoli wsypuje się do niego proszek. Szpachla gipsowa powinna być szybko wymieszana za pomocą niewielkiej kielni.

Musi być dobrze rozmieszana i jednolita, ale warto wiedzieć, że mechaniczne mieszanie przyspiesza twardnienie gipsu. Dlatego nie można z tym przesadzić. Idealnie przygotowany gips szpachlowy jest elastyczny, ma konsystencję zbliżoną do masła. Tak przygotowana szpachla gipsowa jest gotowa do użycia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wymiarach płyt gipsowych?

Jak nakładać gips szpachlowy? Rozprowadza się na przygotowanym i suchym podłożu za pomocą specjalnej metalowej packi. W przypadku sufitu należy to robić od ściany do okna. Warto pamiętać, że gładź szpachlowa czy gips po rozrobieniu wiążą w krótkim czasie. Najczęściej przygotowaną porcję gipsu musisz wykorzystać w ciągu godziny lub półtorej.

Pamiętaj, by wiaderka nie stawiać blisko okna czy grzejnika – od razu zwiąże. Do rozrobionej masy nie można dolewać także wody, ponieważ twardnienie będzie szybsze i rozprowadzenie masy po ścianie się po prostu nie uda.

ikona podziel się Przekaż dalej