Gładź gipsowa - rodzaje, ceny, sposoby kładzenia szpachli gipsowej
Gładź gipsowa jest materiałem, dzięki któremu uzyskanie gładkich ścian i sufitów jest zdecydowanie prostsze. Przedstawiamy sposoby kładzenia szpachli gipsowej i cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za tego typu materiał.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gładź gipsowa - rodzaje
Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów gładzi gipsowych. Jednym z nich są gładzie zwykłe występujące w postaci suchej mieszanki. Po połączeniu z odpowiednią ilością wody stają się masą gęstoplastyczną, którą należy wykorzystać w ciągu godziny. W sprzedaży dostępne są gładzie, które nakłada się za pomocą jednej lub kilku warstw. Niektóre z nich można również wygładzić na mokro, bez szlifowania, co eliminuje pylenie, które niesie ze sobą konieczność żmudnego sprzątania.
Z kolei produkowane z gipsu alabastrowego gładzie białe umożliwiają uzyskanie wyjątkowej białej barwy gładzi, dzięki której użytkownik zużyje mniej farby podczas malowania ścian na śnieżnobiały kolor lub inny jasny odcień. Wystarczające bowiem będzie naniesienie jednej warstwy gładzi białej, aby nie przebijała barwy podłoża.
Gipsowe masy szpachlowe to zaprawy przeznaczone do wykończenia spoin powstałych między płytkami g-k i wyrównania ścian. Dzięki nim możemy ujednolicić nierówności o głębokości nawet 5 mm. Tradycyjne masy szpachlowe opatrzone są nieco mniejszą ceną niż gładzie, jednak wzbogacone mikrowłóknami mogą nas już kosztować dwa lub trzy razy więcej. Więcej informacji na temat gładzi szpachlowej, w tym porady, jak samodzielnie ją położyć, znajdziesz w tym artykule.
Układanie gładzi gipsowej
Mimo, że do ułożenia gładzi nie potrzeba szczególnej wiedzy technicznej, to istotne będzie odpowiednie doświadczenie w tym kierunku, bowiem czynność ta wymaga wprawy i dokładności. Jeśli więc pierwszy raz masz do czynienia z tynkowaniem, mozolne wyrównanie masy może okazać się trudnym wyzwaniem.
Na początku niezbędne jest przygotowanie podłoża, które powinno być stabilne, suche i czyste. Gładź gipsowa nałożona na kruche podłoże będzie jedynie stratą pieniędzy. Ze ściany powinny być usunięte wszelkie przedmioty, podobnie jak tapety i farby. Wystające elementy stalowe trzeba odpowiednio zabezpieczyć, na przykład farbą antykorozyjną. Oczyszczone podłoże należy pokryć polimerowym preparatem gruntującym w celu zmniejszenia jego chłonności i zwiększenia przyczepności. Jeśli pominiemy ten zabieg, ściany będą wchłaniać wodę z naniesionej masy. W rezultacie, po wyschnięciu, na gładzi widoczne będą liczne pęknięcia.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie masy gipsowej. Szpachla gipsowa powinna być połączona z wodą, po czym rozrobiona za pomocą wiertarki z mieszadłem. Należy pamiętać, że każdą porcję zaprawy należy przygotować w czystym wiaderku. Odpowiednio wyrobiona masa musi mieć konsystencję podobną do masła w temperaturze pokojowej.
Szpachla gipsowa - jak ją nanosić?
Nanoszenie gładzi gipsowej powinniśmy rozpocząć od sufitów. Istotne, aby temperatura w pomieszczeniu nie była niższa niż 5°C. W większości przypadków, szpachla gipsowa aplikowana jest jednowarstwowo, dzięki czemu możemy zniwelować wszelkie nierówności.
Warto mieć na uwadze, że narożniki wnęk okiennych i drzwiowych należy wzmocnić za pomocą kątowników aluminiowych. Następnie nakładamy masę gipsową na ściany. Zazwyczaj tynkarz nanosi tylko jedną warstwę. Czasem jednak konieczna może okazać się aplikacja kilku warstw. Wówczas każda kolejna warstwa powinna być cieńsza od poprzedniej.
Jeśli temperatura powietrza w otoczeniu nie będzie większa niż 20 °C, a wilgotność utrzymywała się na poziomie 60%, gładź gipsowa będzie schła milimetr na dobę. Po całkowitym wyschnięciu, możemy ją przeszlifować używając do tego pacy z siatką ścierną numer 100 i 180 lub specjalnej szlifierki. Po wyrównaniu ścian, możemy przystąpić do ich wykończenia.
Naniesienie gładzi gipsowej może nas kosztować 10-20zł/m2. Jeśli uwzględnimy dodatkowo koszty związane z zakupem materiału, ostateczna cena będzie oscylować na granicy 35 zł/m2.