Gładź szpachlowa bezpyłowa bez szlifowania?

Gładź bezpyłowa ma tę przewagę nad nakładaniem standardowego tynku gipsowego, że nie trzeba poczekać, aż wyschnie. To sprawia, że praca jest o wiele szybsza, a poza tym wszystko obywa się bez szlifowania, na mokro, a to pozwala na uniknięcie powstawania uciążliwego pyłu.

Gips bezpyłowy warto zastosować w zasadzie na każdym etapie wykańczania mieszkania. Zarówno, kiedy robisz to od zera – znacznie przyspiesza prace remontowe, jak i wtedy, gdy tylko robisz drobne przeróbki. Zastosowanie gipsu szpachlowego bezpyłowego jest idealnym rozwiązaniem, jeśli remont ograniczasz tylko do jednego pokoju. Nie musisz martwić się, że wszystkie meble w innych pomieszczeniach zostaną zakurzone. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gładzi szpachlowej.

Jak stosować gładź szpachlową na mokro

Nakładanie gładzi bezpyłowej wygląda nieco inaczej, niż standardowego tynku gipsowego. Aby uzyskać naprawdę gładką powierzchnię, należy dobrze przygotować podłoże. Co najważniejsze – powinno być czyste i suche, ponieważ woda i wszystkie zanieczyszczenia znacznie ograniczają przyczepność gładzi. Produkty niektórych producentów wymagają wcześniejszego zagruntowania powierzchni.

Następnym krokiem jest przygotowanie masy. Gładź gipsowa jest sprzedawana w formie proszku lub gotowa do użycia. W tym pierwszym przypadku należy rozprowadzić ją w wodzie, w tym drugim – dokładnie wymieszać. Co najważniejsze, mieszanie gipsu szpachlowego jakiegokolwiek rodzaju, wykonuje się przy pomocy wiertarki wolnoobrotowej. Dzięki temu masz pewność, że masa będzie gładka, i że nie zostanie nadmiernie zapowietrzona. Gładź szpachlowa gotowa do użycia jest wygodniejsza, jednak bywa także zwyczajnie droższa niż ta, którą rozprowadza się samodzielnie w wodzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gotowej gładzi szpachlowej?

Gładź szpachlowa bezpyłowa nakładana na ścianę na mokro i bez szlifowania, a także rodzaje, producenci oraz zastosowanie gładzi szpachlowej
Gładź szpachlowa bezpyłowa - producenci, ceny, opinie, zastosowanie na mokro

Nakładanie gładzi można robić ręcznie lub za pomocą agregatu. Gładź gipsowa powinna być rozprowadzana pacą, należy ją mocno docisnąć do podłoża. Grubość wszystkich warstw nie powinna przekraczać 3 mm. Najczęściej jedna warstwa wystarcza, by uzyskać gładką i równą ścianę. Już podczas nakładania gładzi, można wyrównywać jej powierzchnię. Następnie warstwę należy namoczyć i delikatnie zatrzeć w miejscach, gdzie jest nierówna.

Gładź i gips bezpyłowy – opinie o producentach

Gładź bezpyłowa to stosunkowo nowy produkt na rynku materiałów budowlanych, dlatego nie ma zbyt wielu producentów, którzy zajmują się jej dystrybucją. Najbardziej popularny jest zapewne Cekol, chociaż takie marki jak Atlas czy Solbet także nie zostają w tyle. Gładzie różnych producentów mogą różnić się delikatnie kolorem, a także sposobem przygotowania czy czasem wiązania. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać gładź szpachlową.

Porównanie gładzi bezpyłowych różnych producentów

Marka (i seria)

Sposób aplikacji

Proporcje z wodą

Wydajność dla 1 mm

Cena

Cekol

Ręcznie lub maszynowo

9 l wody na 20 kg proszku

1,5 kg/m2

30 zł/20 kg

Atlas Rapid

Ręcznie lub maszynowo

Gotowa do użycia

1 kg/m2

35 zł/18 kg

Master Mastermas Premium

Ręcznie lub maszynowo

Gotowa do użycia

1-1,5 kg/m2 w zależności od rodzaju podłoża

20 zł/5 kg

MultiFinish

Produkt przeznaczony do użytku profesjonalnego

11,5 l wody/25 kg proszku

2,5 kg/m2

40 zł/25 kg

ikona podziel się Przekaż dalej