Jak położyć gładź gipsową krok po kroku? Praktyczny przewodnik
Chcąc malować ściany, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie ich powierzchni. Wszelkie ubytki, odpryski oraz nierówności nie będą wyglądać zbyt estetycznie nawet pod najładniejszym kolorem. Dodatkowo brak zabezpieczenia tynków może doprowadzać do ich łatwiejszego uszkodzenia. Dlatego warto dowiedzieć się, jak położyć gładź, a także czy gipsowa jest jedyną możliwością wyboru.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co wybrać – gładź szpachlową czy gipsową?
Wybierając materiał wykończeniowy na ściany oraz na sufit, zazwyczaj decydujemy się na gładź gipsową. Oczywiście nie jest to jedyny materiał do wyboru. Wręcz często jest on mylony z gładzią szpachlową. Jeżeli chcemy przykryć ściany bardzo cienką warstwą gładzi, wtedy warto zdecydować się na gładź gipsową. Maksymalna grubość tej warstwy wynosi 2 mm. Dlatego szpachlowanie ścian będzie miało sens na powierzchniach o niedużych nierównościach.
Jeżeli chcemy mocno skorygować powierzchnie ścian, a nawet ich kąt nachylenia, to lepiej jest się zdecydować na gładź szpachlową. Pojedyncza warstwa może osiągać grubość nawet 6 mm. Często gładź szpachlową, w celu uzyskania oczekiwanego rezultatu kładzie się w kilku warstwach. Dlatego wybór pomiędzy gładzią gipsową a szpachlową, powinien być jasny po stanie technicznym powierzchni przeznaczonych do szpachlowania.
Inne rodzaje gładzi - porady
Dobrze jest przyjrzeć się jeszcze innym rodzajom gładzi. Dzięki temu będzie nam łatwiej ocenić, jak powinno przebiegać szpachlowanie ścian, a także na jaki efekt końcowy możemy liczyć, decydując się na konkretny produkt. Tak naprawdę gładzie nie ograniczają się wyłącznie do gipsowych. Pozostałe typy różnią się składem, konsystencją, a także widocznym na ścianie kolorem.
Wśród pozostałych typów gładzi wymienimy również:
- Gładzie wapienne – najrzadziej wybierany typ gładzi. Mając na uwadze, gdzie i jak położyć gładź, to typ wapiennych sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności. Dodatkowo warto nakładać gładzie wapienne w budynkach, w których istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia grzyba, ponieważ produkty są odporne na korozję biologiczną.
- Gładzie cementowe – również kładzenie gładzi tego typu warto zarezerwować dla pomieszczeń o wyższym poziomie wilgotności. Ponadto porady specjalistów sugerują, aby produkt kłaść na ściany oraz na sufit w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na swój biały kolor są często mylone z gładzią gipsową. Jednak wyróżniają się po wysuszeniu zdecydowanie twardszą powierzchnią. Odpowiadając na pytanie, jak położyć gładź cementową, nie uzyskamy odmiennej odpowiedzi w porównaniu do gładzi gipsowej. Jednak należy pamiętać o tym, że w przypadku gładzi cementowej szlifowanie powierzchni jest bardziej czasochłonne.
- Gładzie polimerowe – sprawdzają się przy niewielkich nierównościach. Dlatego zaleca się je raczej w celu kosmetyki gładkich ścian lub dla poprawienia efektu płyt kartonowo-gipsowych. Kładzenie gładzi polimerowych zapewni warstwę o grubości do 2 mm. Wybierając ten produkt na ściany oraz na sufit możemy spodziewać się elastycznej masy, w której znajduje się domieszka żywicy. Dlatego nie ma żadnego problemu z przyczepnością gładzi do szpachlowanych powierzchni. Jeśli szukasz firmy, która położy gładzie, wypełnij ten krótki formularz i wybierz wykonawcę z przedstawionych ofert.
Jak kłaść gładź gipsową?
Obecnie istnieją dwa typy rozwiązań, które podpowiadają nam jak kłaść gładź gipsową. Jest to metoda na mokro oraz przy użyciu gotowej masy. Pierwsza z nich jednak jest popularniejsza, chociaż bardziej pracochłonna. Jak położyć gładź na mokro? Porady krok po kroku znajdują się poniżej.
Pierwszym krokiem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie podłoża. Wszelkie zabrudzenia, a także niezawiązane do końca wcześniejsze materiały wykończeniowe, doprowadzą do słabej przyczepności gładzi. Dobrym pomysłem jest uzupełnienie największych ubytków przy pomocy specjalnych mas naprawczych. Jeżeli spodziewamy się, że kładąc na ściany lub na sufit preparat nie zwiąże się zbyt mocno, należy prace wykończeniowe uprzedzić zagruntowaniem całej powierzchni.
Na opakowaniach gładzi gipsowych znajdziemy dokładne instrukcje, w jaki sposób powinno się przygotować masę. Do suchej mieszanki wlewamy odpowiednie proporcje wody. Specjaliści sugerują porady o bardzo powolnym mieszaniu gładzi, w celu uniknięcia powstania pęcherzyków powietrza. Dlatego nie zaleca się stosowania wiertarki do mieszania. Całość mieszamy tak długo, aż uzyskamy jednolitą konsystencję pozbawioną jakichkolwiek grudek.
Teraz odpowiemy konkretnie na pytanie, jak kłaść gładź gipsową na mokro. Kładzenie gładzi rozpoczynamy od optymalnego przyklejenia metalowych narożników. Nie jest to konieczne, ale stanowczo poprawia walory wizualne szpachlowanej powierzchni. Do nakładania gładzi wykorzystujemy pacę metalową. Kolistymi ruchami nakładamy kolejne porcje szpachli, by następnie ją dokładnie rozcierać tworząc równą i maksymalnie 2-milimetrową warstwę.
Nie czekamy na całkowite wyschnięcie pierwszej warstwy, aby nakładać gładzie w kolejnej turze. Szpachlowanie ścian za drugim razem wykonujemy identycznie jak przy początkowych pracach. Tym razem jednak po nałożeniu gładzi gipsowej, czekamy do jej całkowitego wyschnięcia. Dopiero wtedy przechodzimy do szlifowania powierzchni. W tym celu używamy zwykłego papieru ściernego. Jeżeli jednak dysponujemy pacą wykonaną ze stali nierdzewnej, to szlifowanie możemy przeprowadzić zanim druga warstwa gładzi całkowicie wyschnie. Zaletą tego rozwiązania jest uniknięcie pyłu i niepotrzebnego zabrudzenia.
Drugim rozwiązaniem na to, jak kłaść gładź gipsową, jest zdecydowanie się na zakup gotowej masy. Kładzenie gładzi może odbywać się zarówno ręcznie, jak i również maszynowo. Czasami szpachlowanie ścian wymaga wcześniejszego rozcieńczenia masy z niewielką ilością wody. Wtedy kładzenie gładzi będzie o wiele łatwiejsze. Należy pamiętać o tym, by nakładać gładzie w określonych na etykiecie warunkach. To znaczy, temperatura nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza.
Jeżeli chcemy nakładać gładzie wałkiem, to najlepiej jest się zdecydować na gładź polimerową. Zarówno gładź szpachlową oraz gipsową nie będziemy w stanie nanieść na ściany przy pomocy tego narzędzia. Nakładanie gładzi wałkiem znacznie przyspiesza wszystkie prace wykończeniowe. Dodatkowo jest mniej męczące oraz wygodniejsze, szczególnie przy kładzeniu gładzi na sufitach. Nie musimy się martwić, że operowaniem wałkiem taką masą przyczyni się do chlapania. Gładź jest na tyle gęsta, iż świetnie rozprowadza się po wyznaczonych powierzchniach. Warto dodać, iż nakładanie gładzi wałkiem przypomina efekt maszynowego układania masy.