Nakładanie gładzi gipsowej – porady praktyczne

Jeszcze do niedawna gładź gipsowa nakładana była przy pomocy pacy i kielni. Była to żmudna i długotrwała praca, a jej efekty nie zawsze zadowalające. Nakładanie gładzi gipsowej/szpachlowej przy pomocy specjalnego wałka znacznie ułatwia sprawę i przyspiesza remont. Gładź szpachlową przy pomocy wałka można kłaść na dużych powierzchniach w krótkim czasie. To jest znaczące udogodnienie dla każdego, a narzędzia do tego potrzebne nie kosztują zbyt wiele.

Podczas nakładania gładzi przy użyciu wałka nie potrzeba żadnego innego sprzętu, a także nie ma konieczności wykonywania poprawek. Dostępne na rynku wałki do gładzi charakteryzują się wysoką jakością i funkcjonalnością. Aby jednak praca z gładzią gipsową była komfortowa, trzeba się zastanowić, jaki wałek do gładzi wybrać. Gładź gipsowa nakładana przy pomocy specjalnego wałka wymaga później wyrównania szpachlą wszelkie niedoskonałości. Po wyschnięciu ponownie należy przejechać powierzchnię papierem ściernym. Takie narzędzia jak przykładowo wałek do gładzi ograniczają jednak konieczność wykonywania dodatkowych robót po nałożeniu masy.

Jaki wałek do gładzi wybrać?

Dobry wałek do gładzi powinien być praktyczny i komfortowy w użytkowaniu. Nie należy zapominać o rączkach z kijem teleskopowym, które to ułatwiają nakładanie gładzi w trudno dostępne i wysoko położone miejsca. Takie kije można dokupić dodatkowo lub w zestawie z wałkiem. Jest to duże ułatwienie w późniejszej pracy z gładzią.

Aby kłaść gładź efektywnie i skutecznie, dobrej jakości wałek powinien cechować się dużą chłonnością. Dlaczego? W celu minimalizacji nakładania kolejnych porcji produktu, co przyspieszy prace. Istotnym szczegółem będzie także to, czy wałek pozostawia gładź na ścianie, czy może jednak zbiera ją ponownie przy kolejnym przejechaniu po powierzchni. Skuteczność nakładania gładzi przy pomocy wałka będzie zależeć od tego, jakie długości posiada on włosie. Wszystkie te cechy wałka do gładzi są niezwykle ważne, aby praca nie była zbyt uciążliwa i męcząca.

Wałek do gładzi bezapelacyjnie powinien być komfortowy w użyciu, zwłaszcza jeśli do pomalowania jest duża powierzchnia w pomieszczeniu. Priorytetem jest ergonomia pracy. Począwszy na rączce, a skończywszy na jakości i długości włosia, wszystko powinno być wykonane z należytą starannością. Co jednak może się wiązać z tym, że za wałek do gładzi wysokiej jakości będzie trzeba zapłacić odpowiednią cenę. Sprawdź także ten artykuł na temat samodzielnego szpachlowania ścian.

Przegląd oferty producentów wraz z cenami

Gładź gipsową można kłaść zarówno wałkiem o szerokości 80 mm, jak i takim o szerokości ponad 200 mm. Wybór odpowiedniego rozmiaru zależy od przeznaczenia, remontowanej powierzchni czy możliwości fachowca. Wałek do gładzi można kupić w zestawie z trzonkiem i kijem teleskopowym, ale może być także sprzedawany osobno. Jeśli ktoś posiada już trzonek i kij, to z pewnością wybierze opcję zakupu samego wałka do gładzi. Zazwyczaj posiadają one uniwersalny otwór na trzonek o szerokości  8 mm.

Jak już zostało powyżej wspomniane, wałki do gładzi mogą różnić się od siebie jakością wykonania. Zatem ceny będą proporcjonalne do jakości produktu. Za wysokiej jakości produkt trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż za gorszy odpowiednik. Niemniej jednak taki wałek do gładzi z wyższej półki będzie służył dużo dłużej, co ostatecznie finansowo wyjdzie podobnie jak zakup kilku tańszych wałków.

Zestawienie popularnych modeli wałków do gładzi wraz z cenami

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Wałek do mas szpachlowych Pro 250 mm Jeger

54,99 zł

Wałek z rączką Hardy do mas szpachlowych 250 mm

49,98 zł

Wałek do nakładania gładzi L`outil Parfait 220 mm

64,90 zł

Wałek do gładzi Atlas Rollo Finish 230 mm

69,90 zł

Wałek do nakładania gładzi Kubala 220 mm

62,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej