Elementy suchej zabudowy – zalety i montaż

Montaż płyt gipsowych jest bardzo prosty. Łatwe i szybkie przeróbki w domu może zrobić każdy, nawet laik, który nigdy nie miał do czynienia z płytami gipsowymi. A jednak warto wiedzieć, że w tym wypadku koniecznie potrzebna jest precyzja i cierpliwość. Inaczej bardzo szybko na powierzchni ścian pojawią się ślady, kiedy spoiwa zaczną pękać lub się powoli wykruszać.

Ścianki z płyt g-k bardzo dobrze się sprawdzają. Stosuje się je do wznoszenia niewielkich ścianek działowych, a także zabudowywania i obudowywania różnych elementów. We wszystkich przypadkach montaż nie powinien nastręczać większych problemów – potrzebujesz tylko odpowiednich profili aluminiowych do płyt kartonowo-gipsowych. Dużo trudniejsze jest tak naprawdę ich spoinowanie i szpachlowanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wymiarach płyt gipsowych?

Rodzaje masy szpachlowej do spoinowania

Na rynku znajdziesz bardzo wiele rodzajów masy szpachlowej, stosowanej do spoinowania płyt g-k. Przede wszystkim masy szpachlowe są sprzedawane w formie proszku przeznaczonego do rozrabiania z wodą, które trzeba samodzielnie rozprowadzić i uzyskać odpowiednią konsystencję. Może być to trudne w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w tym temacie, dlatego też lepiej sprawdzają się masy gotowe do użycia (na przykład marki Acryl-Putz, Cekol czy Knauf).

Zastosowanie gotowej gładzi szpachlowej to świetne i bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba się martwić konsystencją, wszystko jest już przygotowane. Należy tylko pamiętać, że gładź szybko wiąże i po otwarciu wiaderka należy wykorzystać wszystko w przeciągu 1,5-2 g. W składzie gładzi szpachlowej często znajdują się dodatkowe komponenty mineralne lub syntetyczne (Acryl-Putz, Knauf) Ich zadaniem może być zwiększenie elastyczności czy na przykład dodatkowe zazbrojenie.

Spoinowanie regipsów z taśmą lub bez taśmy

Szpachlowanie spoin płyt kartonowo-gipsowych można przeprowadzić na dwa sposoby – z taśmą lub bez taśmy. Ten drugi sposób spoinowania płyt jest możliwy tylko wtedy, jeśli użyjesz gotowych mas szpachlowych z dodatkiem włókien. Zadaniem taśm jest wzmocnienie spoinowania, ale uwaga: jeśli płyty zostały źle zamontowane lub stelaż był krzywy, nie spełnią swojego zadania. Sprawdź także ten artykuł o stelażach pod płyty gipsowe.

Wyróżnia się kilka rodzajów taśm do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych. Bardzo popularna jest taśma papierowa, jednak zwiększa ona ryzyko w czasie pożaru, dlatego ścianki z tą taśmą nie zawsze spełniają wymogi PPOŻ. Dlatego częściej używa się siateczkowe lub flizelinowe taśmy z włókna szklanego (bardzo drobnego). Są odporne na wilgoć i ogień. Niestety taśmy siateczkowe są mało elastyczne, a flizelinowe trudne w montażu.

Szpachlowanie płyt gipsowych lub płyt g-k oraz gipsowanie i kładzenie gładzi szpachlowej krok po kroku oraz ceny szpachli
Szpachlowanie płyt gipsowych krok po kroku - poradnik praktyczny

Szpachlowanie płyt gipsowych krok po kroku

Spoinowanie regipsów to pierwszy krok w czasie stawiania ścianki. W ten sam sposób przebiega łączenie na suficie podwieszanym.

Krok 1: Najpierw należy frezować krawędzie regipsów. Są one lekko zaokrąglone, a taka powierzchnia jest mało przyczepna, więc nie będzie się dobrze wiązać. Następnie należy pamiętać o zagruntowaniu płyt g-k, ponieważ mogą się bardzo pylić, a dodatek pyłu do masy szpachlowej nie wpływa zbyt dobrze na jej trwałość i szybkość wiązania.

Krok 2: Możemy przystąpić do szpachlowania regipsów. Następnym krokiem jest nałożenie odpowiedniej ilości gładzi lub masy szpachlowej na szczeliny. Robi się to małą pacą, poprzecznymi ruchami, miejsce przy miejscu. Działanie wymaga precyzji, ponieważ ważne jest, by warstwa zewnętrzna była naprawdę cieniutka. W ten sam sposób wykonuje się łączenie na suficie podwieszanym. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o suchej zabudowie.

Krok 3: Kolejnym punktem jest zazbrojenie styków taśmą. Należy ją docisnąć dłonią do podłoża, na tyle mocno, by „wycisnąć” spod niej nadmiar masy szpachlowej.

Krok 4: Powtórne szpachlowanie regipsów, czyli nałożenie kolejnej warstwy gipsu. Należy nią zamaskować wtłoczoną wcześniej taśmę. Nadmiar masy należy ściągnąć szpachlą i zrobić to bardzo ostrożnie. Łącznie nie powinno być zbyt grube ani zbyt widoczne.

Krok 5: Spoinowanie narożników wewnętrznych i zewnętrznych wykonuje się po zaspoinowaniu całych ścian. Należy postępować identycznie – nałożyć warstwę masy szpachlowej, następnie docisnąć siatkę i nałożyć drugą warstwę. Na narożniki zewnętrzne należy nałożyć aluminiowy profil – narożnik. Kąty należy posprawdzać poziomicą. Przyda się także specjalna szpachelka do narożników.

Krok 6: Kolejnym elementem jest szpachlowanie płyt gipsowych. Nie jest to jednak konieczne. Jeśli wszystkie połączenia będą równe i gładkie, gipsowanie płyt k-g nie jest konieczne.

Krok 7: Szlifowanie połączeń jest ostatnim elementem. Jeśli pokryłeś tylko spoiny, wystarczy gąbka szlifowa, którą można usunąć nadmiar masy szpachlowej lub gipsu, sprawiając, że ściana będzie gładka, a nierówności nie będą się wybijać pod farbą. Sprawdź także ten artykuł o płytach kartonowo-gipsowych.

ikona podziel się Przekaż dalej