Czym jest sztablatura i jakie jej rodzaje wyróżniamy?

Sztablatura to tynk szlachetny stosowany w eleganckich wnętrzach, gdzie wymagany jest najwyższy standard wykończenia. Ten ekskluzywny tynk wykonuje się z gipsu lub gipsu z domieszką wapna. Składa się on z dwóch warstw. Po wyschnięciu zewnętrznej warstwy szlifuje się ją drobnoziarnistym papierem ściernym albo siateczką ścierną lub wygładza na mokro do połysku metalową pacą. Uzyskuje się dzięki temu wykończenie znacznie gładsze niż gładź, bez widocznych porów.  Z tego powodu sztablaturę stosuje się w miejscach, gdzie sama gładkość ścian ma stanowić główną ozdobę.

Sztablatury podobnie jak gładzi nie kładzie się w wilgotnych pomieszczeniach w rodzaju kuchni czy łazienki. Również pomieszczenia jak klatka schodowa czy korytarz nie są odpowiednie, gdyż łatwo mogłoby dojść do uszkodzenia. Warstwy sztablatury są bardzo cienkie i obie mierzą około 2 mm. Wymaga to wielkiej wprawy i precyzji. W zamian otrzymuje się idealnie gładką, przypominająca wyglądem kość słoniową ścianę.

Ze względu na zastosowane materiały wyróżniamy dwa rodzaje sztablatury:

  • Tynk wykonany z gipsu. Najczęściej stosuje się gips modelowy lub alabastrowy. Uzyskuje się efekt szlachetnej, matowej ściany.
  • Tynk wykonany z gipsu z wapnem. Zaprawę wykonuje się z gipsu i mleczka wapiennego. Uzyskuje się efekt delikatnego połysku.

W zależności od techniki wykonania dzielimy sztablaturę ścian na:

  • Wygładzaną na sucho
  • Wygładzaną na mokro

Jeśli nie zainteresowała cię sztablatura i wciąż szukasz ciekawych pomysłów, sprawdź także zebrane w tym miejscu sposoby na wykończenie ścian.

Sztablatura gipsowa – sposób wykonania

Sztablaturę ścian zawsze wykonuje się w suchych wnętrzach na odpowiednio przygotowane podłoże. Kładzie się ją na położony wcześniej tynk cementowy, cementowo-wapienny lub gipsowo-wapienny. Musi on być suchy i idealnie równy. Pacą stalową nakłada się równomierną warstwę grubości około 1 do 2 mm. Starannie się ją wyrównuje. Następnie nakłada się drugą warstwę. Pracę przerywa się aż do całkowitego wyschnięcia wierzchniej warstwy. Po jej wyschnięciu i stwardnieniu, można przystąpić do szlifowania. Wykonuje się to specjalną siateczką ścierną lub papierem ściernym. Jeżeli warstwy wykonane są z czystego gipsu, wtedy po zatarciu i wyschnięciu należy scyklinować ją na gładko aż do zamknięcia porów. Następnie wyszpachlować zaczynem gipsowymi i zacierać metalową pacą aż do uzyskania gładkości.

Również sztablaturę gipsowo- wapienną można wygładzać na mokro pacą stalową. Scyklinowanie i wygładzanie prowadzi się aż do uzyskania szczelnej, bez porów i gładkiej powierzchni. Zacieranie pacą zaczynu gipsowego z wodą wapienną aż do uzyskania gładkiej powłoki powoduje efekt wybłyszczenia powierzchni. W sklepach dostępne są gotowe zaprawy do wykonywania sztablatury. Ich nakładanie wymaga przestrzegania zaleceń producenta. Mogą one się różnić sposobem nakładania i szlifowania.

Sztablatura ścian - ceny i opinie

Sztablatura ścian rzadko kładziona jest w mieszkaniach prywatnych, ponieważ na rynku istnieją tańsze zamienniki, których wykonanie jest znacznie prostsze. Cena materiału jest znacznie wyższa niż tradycyjnych tynków gipsowych lub cementowo wapiennych. Cena 1m2 tradycyjnego tynku oscyluje w granicach 20 do 30 zł, a gładzi gipsowej 15 do 20 zł. Cena 1m2 sztablatury to około 50 zł. Ściany malowane we wzory, zdobione zawieszonymi obrazami lub zastawione meblami nie oddawałyby urody tego szlachetnego tynku. Byłaby to niepotrzebny wydatek. W takim przypadku lepiej zdecydować się na zwykłą gładź gipsową, której ceny są znacznie korzystniejsze.

Sztablatura gipsowa coraz częściej wybierana jest przez użytkowników do ekspozycji idealnie gładkiej ściany. Jednak nie jest powszechnie stosowana, ze względu na wysoki koszt wykonania. Klienci chętniej wybierają rozwiązania, których ceny są niższe. Dostępność wielu różnego rodzaju gładzi, które dają dobre efekty wykończeniowe, powoduje, że sztablatura rzadko gości w mieszkaniach prywatnych. Tym bardziej, że położenie tego rodzaju tynku wymaga dużych umiejętności i wprawy.

Zdaniem ekspertów sztablatura gipsowa to idealne rozwiązanie do reprezentacyjnych wnętrz, w których duża powierzchnia ścian nie jest przesłonięta nadmiarem ozdób. Nie zalecają tego rozwiązania do kuchni i łazienki. Możliwe jest ich położenie w tych pomieszczeniach pod warunkiem sprawnej wentylacji. Krótkotrwałe zwiększenie wilgotności nie wpłynie na trwałość sztablatury. W holach i korytarzach cienkie warstwy tynku byłyby narażone na uszkodzenia mechaniczne. Zwracają też uwagę na to, że gips źle znosi wilgoć, a wszystkie elementy metalowe stykające się z zaprawą byłby narażone na korozję.

Wysokie ceny za metr sztablatury ścian sprawia, że wiele osób z niej rezygnuje, wybierając inne rodzaje tynku. Jednak ich zastosowanie nie da tak doskonałego efektu wygładzenia ścian. Jest to wykończenie znacznie gładsze niż gładź. Dlatego warto rozważyć pokrycie wyeksponowanych ścian sztablaturą.

ikona podziel się Przekaż dalej