Inteligentny dom – zasada działania

Funkcje inteligentnego domu

Automatyka domowa w domu jednorodzinnym to inaczej mówiąc nowoczesne jego zarządzanie, często w pełni niezależne od czynnika ludzkiego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sterować wieloma urządzeniami domowymi budynku, na ogrodzie czy podjeździe. Celem inteligentnego systemu domowego jest to, aby zgrać wszystkie możliwe systemy sterowania. Da to im możliwość komunikowania się ze sobą przy pomocy centrali, co zmniejszy ingerencję człowieka w sterowaniu domem.

Inteligentny dom zwiększa komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Funkcją inteligentnego domu jest przede wszystkim informowanie o stanie domu w danym momencie. Podawana jest aktualna temperatura czy wilgotność powietrza. Inteligentny system domowy ma również za zadanie realizować konkretne działania, które wpływają na stan domu, jak również życie jego mieszkańców. Automatyzacja wielu czynności sprawdzi się bardzo dobrze przykładowo u osób z niepełnosprawnością ruchową.

Kolejne funkcje inteligentnego domu niewymienione wcześniej to włączania czy wyłączanie ogrzewania/wentylacji/klimatyzacji. W zależności od zainstalowanych systemów można zdalnie zarządzać roletami okiennymi, bramą wjazdową, zraszaczami wodnymi w ogrodzie czy wideodomofonem. Centrala, którą zazwyczaj stanowi rozbudowany sterownik, zbiera wszystkie sygnały, synchronizuje je i przetwarza. Automatyka domowa możliwa jest do sterowania poprzez osobiste urządzenia domowe takie jak laptopy, smartfony, tablety czy różnego rodzaju przyciski. Centrala również opiera swoją pracę na połączeniu z Internetem, co umożliwia domownikom sterowanie nią nawet z odległych miejsc.

Automatyka domowa – rodzaje systemów sterowania

Jeśli budynek ma się stać inteligentnym domem, musi być zaopatrzony w różnego rodzaju czujniki. Wśród nich są czujniki temperatury, ruchu, światła, wilgotności i inne. Potrzebne są one do tego, aby przeprowadzić proces automatyzacji sterowania domem.

Najprostsze, a zarazem najpopularniejsze systemy sterowania w domach jednorodzinnych to te odpowiadające za zarządzanie oświetleniem. Jedną z możliwości jest tworzenie tzw. scen świetlnych, czyli ustawianie oświetlenia w wybrany sposób na potrzeby danej sytuacji. Można zmienić natężenie światła w zależności od pory dnia czy włączyć kilka odbiorników jednocześnie. Inną opcją jest bazowanie na czujnikach ruchu i oświetlanie miejsc, gdzie znajdują się ludzie.

Kolejnym systemem sterowania jest ten odpowiadający za wentylację, ogrzewanie czy klimatyzację. Centrala analizując dane o temperaturze czy wilgotności dostosowuje przykładowo ogrzewanie. Ważny jest również system alarmowy, gazowy, monitoringu i sygnalizacji pożarowej, który dba bezpośrednio o bezpieczeństwo mieszkańców i ochrania budynek.

Kobieta sterująca oświetleniem w domu oraz automatyka domowa i inteligentny system domowy
Inteligentny dom, czyli automatyka domowa i inteligentny system domowy

Ważnym rozwiązaniem są także systemy teleinformacyjne oraz te odpowiadające za urządzenia domowe RTV i SAT. W skład tego wchodzi również cała sieć bezprzewodowa WiFi czy różnego rodzaju sieci komputerowe. Funkcjonalne systemy to również system pogodowy czy nawadniania ogrodu. Sterowanie bramą, drzwiami czy oknami jest także możliwe w inteligentnym systemie domowym. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o inteligentnych domach.

Zalety inteligentnego domu

Automatyka domowa ma bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest możliwość obniżenia kosztów mieszkania, czyli rachunki za ogrzewanie czy prąd. Inteligentny system domowy dostosowując parametry ogrzewania czy włączanie i wyłączanie oświetlenia może wpłynąć na optymalne gospodarowanie energią elektryczną czy wykorzystaniem gazu opałowego. Systemy sterowania są łatwe w obsłudze i bez problemu może je obsłużyć dorosły domownik w każdym wieku.

Funkcje inteligentnego domu wpływają pozytywnie na komfort życia mieszkańców z uwagi na automatyzację pewnych czynności domowych. Nie trzeba myśleć, czy ogrzewanie jest włączone podczas otwierania okna lub czy brama garażowa jest zamknięta w trakcie nieobecności domowników. Ułatwieniem może być także zdalne zarządzanie ogrodem i jego systemem nawadniania.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze mierniki elektryczne

Dobry miernik to podstawa przy pracy z prądem. Sprawdź dobrej jakości mierniki w atrakcyjnych cenach.

Inteligentny system domowy – ceny i porady

Automatyzacja w domu jednorodzinnym

Ceny montażu i systemów sterowania w inteligentnym domu nie są niskie. Dlatego też ważne jest, aby inteligentny system domowy został zainstalowany odpowiednio i był dostosowany do konkretnego budynku. DO wyboru są systemy otwarte i zamknięte. Systemy zamknięte składają się z urządzeń tylko i wyłącznie jednego producenta. Odwrotnie jest w systemach otwartych. Warto przemyśleć, który system będzie właściwszy w danym domu jednorodzinnym.

Systemy otwarte mają tą zaletę, że można do nich dopasować wiele różnych urządzeń innych producentów. Również oprogramowanie czy osprzęt może być z wielu firm. Funkcjonalny inteligentny dom zawiera w sobie wiele instalacji, w tym elektryczną, alarmową czy multimedialną. Pierwszym krokiem do wybrania właściwego systemu jest analiza potrzeb domowników.

Systemy sterowania – koszt

Jednym z popularnych inteligentnych systemów domowych jest system KNX. Jest to system otwarty, który jest kompatybilny z produktami ponad 100 producentów. Wcześniej występował on jako system EIB. Oczywiście są również systemy innych producentów. Każdy mniej więcej jest w stanie zaopatrzyć budynek w podobne funkcje inteligentnego domu.

Przyglądając się cenom można zauważyć, że na pewno zakup i montaż instalacji nie jest tanim wydatkiem. W zależności od powierzchni domu ceny mogą się różnić z uwagi na konieczność poprowadzenia większej ilości kabli czy zamontowania więcej czujników. Średniej wielkości budynek zaopatrzony w system inteligentnego domu to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje elektryczne