Co to jest elektroniczny licznik energii elektrycznej

Rodzaje liczników energii elektrycznej instalowanych w domu i w firmie

Licznik prądu służy do liczenia zużytej energii elektrycznej w domu i w firmie, dzięki czemu dostawca prądu rozlicza się z klientem.

Dotychczas stosowane były następujące rodzaje liczników:

  • liczniki indukcyjne,
  • liczniki elektroniczne,
  • inteligentne liczniki elektroniczne.

W XX wieku powstały indukcyjne liczniki prądu, które działały na zasadzie obracającej się tarczy, która odmierzała zużyte kilowatogodziny. Licznik indukcyjny został zastąpiony przez elektroniczny licznik energii, który jest urządzeniem bardziej precyzyjnym. Posiada on na obudowie ciekłokrystaliczny wyświetlacz, który informuje o wykorzystanej energii elektrycznej.

Nowe liczniki energii instalowane obecnie to inteligentne elektroniczne liczniki prądu, które są w stanie zdalnie komunikować się z dostawcą energii. Inteligentny, elektroniczny licznik energii zapobiega kradzieży energii elektrycznej. Umożliwia on dostawcy oszczędności związane ze zdalnym odczytem licznika, jak również ułatwia płatność za faktycznie zużytą energię i nie stosowania systemu prognoz. Licznik taki pozwala również na szybsze diagnozowanie usterek. Elektroniczne liczniki prądu były instalowane w Polsce dopiero po 2000 roku. Natomiast zgodnie z dyrektywą unijną stopniowo wymienia się te liczniki na inteligentne.

Jak działa cyfrowy licznik prądu

Elektroniczny licznik prądu działa na zasadzie układu elektronicznego, który pod wpływem przepływającego prądu i przyłożonego napięcia, generuje impulsy.Pobór energii sygnalizowany jest miganiem diody LED. Licznik cyfrowy umożliwia zdalne odczytanie licznika przez sprzedawcę prądu.

W domach zwykle instalowane są liczniki 1-fazowe. Natomiast liczniki 3-fazowe instalowane są w domach i firmach, gdzie klient zamówił wyższą moc zasilania.

Jak sprawdzić ile energii zużywa dane urządzenie

Jak sprawdzić czy licznik energii działa prawidłowo

Cyfrowy licznik prądu, jak każde urządzenie, może się zepsuć. Jeśli podejrzewamy, że licznik nie działa prawidłowo, możemy sprawdzić go na zasadzie obserwacji. Nie możemy samodzielnie dokonywać napraw lub zmian w tym urządzeniu, dlatego też pozostaje obserwacja.

Najlepiej zacząć od wyłączenia wszystkich urządzeń w domu i sprawdzić, czy licznik się zatrzymał. W liczniku elektronicznym dioda powinna przestać migać. Metoda ta da nam jednak tylko orientacyjny pogląd. Jeśli podejrzewamy, że licznik nie pracuje prawidłowo możemy zwrócić się do sprzedawcy energii o kontrolę techniczną. Warto jednak sprawdzić, czy wykonanie tej kontroli jest niezbędne, gdyż koszt jej zwykle ponosi klient. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat instalacji elektrycznych.

Jak sprawdzić ile energii wykorzystują dane urządzenia w domu

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że szukamy możliwości sprawdzenia ile prądu pobierają poszczególne urządzenia w domu. Aby to sprawdzić możemy posłużyć się prostym urządzeniem, jakim jest watomierz. Urządzenie to podłączamy do gniazdka elektrycznego, a następnie podłączamy do niego urządzenie. Przed pierwszym użyciem miernika należy go skonfigurować zgodnie z instrukcją obsługi. Na wyświetlaczu urządzenia wyświetli się ilość energii pobranej przez urządzenie oraz jego koszt.

Jeśli chcemy sprawdzić ile energii pobiera dane urządzenie i jaki jest koszt jego eksploatacji, możemy również posłużyć się etykietą energetyczną danego urządzenia, która zawiera informacje o ilości pobieranego prądu. Aby dowiedzieć się jakie koszty generuje dane urządzenie wystarczy pomnożyć ilość kWh zużywanych przez urządzenie przez aktualną stawkę za kilowatogodzinę.

ikona podziel się Przekaż dalej