Jak podłączyć włącznik schodowy? Schemat montażu, porady
Oświetlenie wszystkim pomieszczeń w domu, korytarza, schodów, tarasu i podjazdu to „oczywista oczywistość”. Montaż instalacji elektrycznej może jednak zapewniać korzystanie z domu w sposób tradycyjny albo wygodny i wręcz komfortowy. Podłączenie każdego źródła światła do kontaktu na ścianie umożliwia zapalenie albo zgaszenie światła z tego właśnie miejsca. Zastosowanie włącznika schodowego daje komfort wykonania tej czynności w dogodnym miejscu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Wyłącznik schodowy w domu jednorodzinnym
Zalety podłączenia instalacji oświetleniowej z wyłącznikami schodowymi
Połączenie w pary włączników schodowych umożliwia sterowanie światłem z dwóch różnych miejsc. Tego rodzaju instalację najlepiej jest planować na poziomie projektowania domu, ponieważ układ elektryczny wymaga dostępu w puszce do większej liczby przewodów. Do zalet można zaliczyć:
- Wygodne zapalanie i gaszenie światła podczas korzystania z dużej powierzchni domu jednorodzinnego. Duża liczba punktów świetlnych - kinkiety, lampy, żyrandole, oświetlenie wejścia i podjazdu – w przypadku indywidualnego przełącznika, wymagałaby dużego nakładu czasu, aby w odpowiednich pomieszczeniach światła najpierw zapalić, a potem zgasić, podchodząc do każdego punktu oddzielnie. Wyłączniki schodowe można umieścić w dogodnych miejscach, grupując je odpowiednio.
- Wygodne sterowanie oświetleniem zewnętrznym domu. Efektowne i praktyczne umieszczenie świateł na tarasie, przy podjeździe albo w ogrodzie dodaje budynkowi uroku. Końcowy efekt, przynajmniej dla gospodarzy domu, byłby jednak mniej spektakularny, gdyby zachodziła konieczność podchodzenie do każdego przełącznika z osobna, na dodatek na zewnątrz bez względu na pogodę.
- Korzystanie ze schodów między kondygnacjami domu. Klatkowy wyłącznik schodowy umożliwia zapalenie światła na schodach na jednej kondygnacji i zgaszenie go na drugiej. Schodzenie po schodach tylko po to, aby zgasić światło, wydaje się mało rozsądne.
- Sterowanie oświetleniem w sypialni i innych pomieszczeniach. Nie tylko wyłącznik klatkowy, ale również podłączenie tego typu w sypialni albo jadalni, może ułatwić domownikom życie. Łatwo można sobie wyobrazić wygodę gaszenia światła w kuchni, przebywając w jadalni, albo w sypialni – bez konieczności wstawania z łóżka.
Jak podłączyć włącznik schodowy - schemat podłączenia
Połączenie gniazda elektrycznego albo źródła światła ze zwykłym wyłącznikiem wymaga obecności w puszce przewodu zasilającego fazowego i neutralnego. Planując montaż włącznika schodowego, trzeba zawczasu przewidzieć nieco inny schemat montażu. Aby obwód elektryczny mógł być zamykany i otwierany z dwóch odległych miejsc, wyłączniki schodowe muszą być połączone dwoma przewodami. Układ połączenia przewodów zapewnia zamknięcie obwodu (albo otwarcie) w jednym łączniku i otwarcie (albo zamknięcie) w drugim.
Przed samodzielnym montażem włącznika schodowego, który, nawiasem mówiąc, nie jest bardziej skomplikowany niż na przykład malowanie łazienki, trzeba zaopatrzyć się w kilka elementów:
- próbnik napięcia, który jest konieczny w samodzielnych pracach elektrycznych;
- puszki, które pozwolą bezpiecznie i pewnie połączyć przewody elektryczne;
- taśma izolacyjna do bezpiecznego zaizolowania przewodów elektrycznych;
- osłona okablowania, jeśli montuje się instalację na przykład na poddaszu, gdzie występują materiały łatwopalne.
Zapalanie i gaszenie światła z dwóch miejsc wymaga montażu dwóch przełączników. Zmiana stanu obwodu elektrycznego na otwarty lub zamknięty odbywa się poprzez przełączenie jednego z nich. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba sterowania światłem z trzech miejsc, na przykład w przypadku klatki schodowej na dwóch poziomach, trzeba obwód rozbudować o dodatkowy wyłącznik krzyżowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o instalacjach elektrycznych w domu.
Jak wybrać włącznik schodowy do domu?
Rodzaje włączników schodowych
Włączniki instalacyjne podobnie jak gniazda mają budowę i sposób montowania zależny od rodzaju instalacji. Są powszechnie dostępne w marketach i wybory należy dokonać, biorąc pod uwagę zastosowanie włącznika, jego parametry oraz cechy zewnętrzne. Poza budową wewnętrzną włączniki schodowe różnią się też wyglądem. Kolor powinien być dostosowany do koloru ścian i tworzyć z nimi harmonijną kompozycję. Włącznik może zlewać się z tłem ścian albo przeciwnie, być ozdobnym akcentem w kontrastowym kolorze.
Ze względu na sposób montażu na ścianie włączniki schodowe dzieli się na podtynkowe i natynkowe. Obudowa natynkowych, w której znajdują się wszystkie elementy włącznika, jest zamocowana na powierzchni ściany. Włącznik podtynkowy klatkowy potrzebuje gniazda w ścianie do ukrycia obudowy. Elementem ozdobnym może być nakładka-przycisk w odpowiednim kolorze.
Ze względu na liczbę obwodów elektrycznych, które mogą obsługiwać, włączniki schodowe można podzielić na pojedyncze i podwójne. Włącznik pojedynczy posiada na obudowie jeden przycisk, który włącza i wyłącza światło w jednym miejscu. Włącznik podwójny umożliwia włączanie/wyłączanie jednego albo dwóch obwodów elektrycznych niezależnie od siebie. Oznacza to, że można zapalić tylko część żarówek żyrandola, albo wszystkie.
Dobry miernik to podstawa przy pracy z prądem. Sprawdź dobrej jakości mierniki w atrakcyjnych cenach.
Nowe rozwiązania budowy włączników schodowych
Producenci osprzętu elektrycznego nie pozostają w tyle za nowoczesną techniką i poza tradycyjnymi włącznikami schodowymi proponują też bardziej funkcjonalne rozwiązania. Włącznik dotykowy, na przykład, posiada pola dotykowe – jedno lub więcej – i umożliwia obsługę kilku obwodów. Dodatkową zaletą może być nowoczesne wzornictwo i kolor.
Włącznik zaopatrzony w czujnik ruchu wykrywa obecność w pobliżu i zapala światło. Rozwiązanie może być przydatne przy schodach, kiedy w nocy trudno znaleźć właściwy przycisk. Podobnym ułatwieniem są włączniki podświetlane.
Włączniki schodowe zyskują na wszechstronności zastosowania, jeśli zostaną zainstalowane wraz z nimi włączniki krzyżowe. Dzięki nim możliwe staje się sterowanie oświetleniem nie tylko z dwóch miejsc, ale również z trzech i więcej. O ile do zapalania i gaszenia światła z dwóch miejsc (typowe schody) wystarczą dwa włączniki schodowe, to cztery miejsca wymagają montażu dwóch włączników schodowych i dwóch krzyżowych. Oczywiście połączenie wszystkich włączników wymaga odpowiedniej liczby przewodów, co należy przewidzieć na etapie projektowania instalacji elektrycznej w domu.
Włączniki schodowe nie tylko na schodach
Główne zastosowanie włącznika schodowego polega na sterowaniu oświetleniem na różnych kondygnacjach mieszkania. Umieszczenie jednego kontaktu na dole albo na górze schodów wiązałoby się z wchodzeniem w jedną stronę po ciemku, ewentualnie ze zbędnym pozostawianiem włączonego oświetlenia na długo. Włączniki schodowe umożliwiają zapalanie i gaszenie światła w dogodnych miejscach.
Wyłącznik schodowy, mimo jednoznacznej nazwy, ma zastosowanie również na długich korytarzach, w dużych pomieszczeniach, a nawet w sypialni do wygodnego gaszenia światła bez wstawania z łóżka. Montaż i podłączenia większej liczby łączników wymagają pewnej wiedzy i doświadczenia. Wyzwania w rodzaju malowanie łazienki albo jak wyregulować drzwi, a nawet jak podłączyć włącznik schodowy, mieszczą się jednak w przedziale możliwości przeciętnego majsterkowicza.
Powiązane artykuły
-
Schemat instalacji elektrycznej - 8 błędów, których nie warto popełnić
-
Ile kosztują pomiary elektryczne? Cennik usług elektrycznych 2023 w różnych regionach Polski
-
Znaczenie kolorów kabli elektrycznych - co oznaczają kolory przewodów w gniazdku, lampie, czy innych urządzeniach?
-
Jak zmienić dostawcę prądu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego - co warto przewidzieć na etapie budowy?
-
Jak zamontować gniazdko elektryczne w 10 krokach - porady dla złotej rączki
-
Jak sprawdzić zużycie prądu, by zmieścić się w rządowym limicie 2000 kWH?
-
Gniazdka elektryczne - rodzaje, montaż, gniazdka natynkowe i puszkowe
-
Skrzynka elektryczna - co zawiera domowa rozdzielnica elektryczna, jak ją zamontować?
-
Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy - ceny, zasada działania, schemat podłączenia
-
Łącznik krzyżowy krok po kroku – rodzaje, ceny, schemat podłączenia
-
Co oznaczają symbole elektryczne na schematach - wyjaśniamy oznaczenia
-
Przekaźnik bistabilny – zasada działania, schemat, rodzaje, ceny
-
Przekaźnik bistabilny - zastosowanie, cena, zasada działania, montaż
-
Rozdzielnica budowlana - ceny, rodzaje, opinie, którą wybrać?
-
Prawidłowa moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego - tabela i wyjaśnienia
-
Co to jest wyłącznik silnikowy? Rodzaje, dobór, zasady działania
-
Jak zrobić uziemienie w starej instalacji? Praktyczny poradnik
-
Szafa elektryczna - zastosowanie, rodzaje, wiodący producenci, ceny, porady przy zakupie
-
Na jakiej wysokości umieścić gniazdka elektryczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w domowej instalacji elektrycznej
-
Automatyka domowa - rodzaje systemów, ceny, opinie, porady
-
Przełącznik bistabilny – rodzaje, schemat działania, ceny, opinie
-
Jak zrobić uziemienie i kiedy jest konieczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - koszt, poprawki i standardowe schematy
-
Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!
-
Układanie instalacji elektrycznej - na co zwrócić szczególną uwagę?
-
Jaki generator prądu elektrycznego wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Przewiercony przewód elektryczny w ścianie - jak go naprawić?
-
Jak działa elektroniczny licznik energii? Wyjaśniamy krok po kroku