1. Wyłącz bezpieczniki i upewnij się, że w przewodach nie płynie prąd

Przed przystąpieniem do instalacji powinniśmy najpierw wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za dany przewód i dla bezpieczeństwa sprawdzić raz jeszcze miernikiem, czy prąd nie przepływa przy przewodach fazowych. Robimy to poprzez przyłożenie końcówki próbówki do przewodu jednocześnie dotykając palcem drugi jej koniec. Jeżeli lampka wewnątrz próbówki się zaświeci, oznacza to, że w przewodzie jest prąd.

Aby upewnić się, że próbówka działa prawidłowo, sprawdźmy w pierwszej kolejności przewód, co do którego jesteśmy pewni, że płynie w nim prąd. To da nam pewność, że narzędzia działają prawidłowo i przy późniejszym pomiarze prądu we właściwym przewodzie nie spotka nas nieprzyjemna niespodzianka.

Podłączanie lampy na suficie zaczyna się od rozdzielenia i zidentyfikowania przewodów - dwóch fazowych i jednego neutralnego, czyli zerwoego.
Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!

2. Rozdzielamy i identyfikujemy przewody

Po upewnieniu się, że nie zostaniemy porażeni prądem możemy rozpocząć instalację lampy. W każdym mieszkaniu z sufitu wyprowadzone są najczęściej trzy przewody: dwa fazowe i jeden neutralny – tak zwany zerowy. Warto zapamiętać lub zaznaczyć izolacją „zero". Fazowe przewody doprowadza się do włącznika światła, zerowy zaś do skrzynki rozdzielczej. Na początku należy zdjąć około 3 cm izolacji z końcówek każdego z przewodów i rozgiąć je tak, aby się nie dotykały. Następnie powinniśmy ponownie włączyć bezpieczniki.

Próbówką lub miernikiem napięcia dotykamy po kolei do każdego z przewodów (absolutnie nie wolno dotknąć nieizolowanych przewodów dłonią przy włączonym bezpieczniku – grozi to porażeniem prądem!). W tym czasie włącznik światła powinien być włączony. Jeżeli po dotknięciu do przewodu w mierniku zapala się lampka (lub wychyla wskazówka), oznacza to, że jest to jeden z przewodów fazowych, jeżeli się nie zapala - mamy do czynienia z przewodem zerowym. Jeżeli wszystko jest podłączone poprawnie, powinniśmy mieć jeden przewód zerowy i pozostałe fazowe. Po zapamiętaniu kolejności przewodów ponownie wyłączamy bezpieczniki i sprawdzamy dla pewności, czy w przewodach nie płynie prąd.

3. Przygotowanie otworów w suficie

Kolejnym etapem jest przygotowanie miejsca pod montaż naszej lampy. Przykładamy lampę do sufitu i zaznaczamy za pomocą ołówka miejsca, w których będziemy musieli wywiercić otwory. Warto przy tym upewnić się, że w miejscu, w którym chcemy wiercić nie jest poprowadzony przewód. Jego przewiercenie będzie się wiązało z koniecznością kucia sufitu – trzy razy więcej pracy.

Po zaznaczeniu odpowiednich punktów wiercimy otwory i umieszczamy w nich kołki rozporowe. Jeżeli chodzi o rozmiar kołków rozporowych to najczęściej dwa kołki 6x60 mm powinny wystarczyć, choć przy części lam jest miejsce na cztery. Jeżeli masz dużą i ciężką lampę lub bardzo słabe podłoże warto rozważyć trochę większe rozmiary, na przykład 8x80 mm. Warto wtedy też zamocować lampę na minimum 4 kołkach.

Podłączanie lampy sufitowej polega na podłączeniu przewodów do lampy. Należy je podłączyć za pomocą kostki, którą można kupić w markecie. Wstarczy do tego śrubokręt.
Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!

4. Podłączamy przewody do lampy

Z reguły lampy wyposażone są w odpowiednią kostkę do podłączenia przewodów. Jeżeli jej nie ma to zawsze można dokupić odpowiednią w każdym markecie budowlanym. Kostka to niewielki plastikowy element, za pomocą którego łączymy dwa przewody elektryczne. Zazwyczaj należy poluzować małą śrubkę, która jest w kostce, wpuścić pod nią końcówkę przewodu i dokręcić.

Gdzie znaleźć pewnego elektryka?

Szukasz sprawdzonego fachowca, który wykona instalacje elektryczne w Twoim domu? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty od sprawdzonych fachowców.

Sprawdź!

Zwykle producenci oznaczają, w którym miejscu należy podłączyć przewody fazowe, a w którym zerowy (neutralny). Dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją i podłączyć zidentyfikowane przez nas przewody fazowe z ich odpowiednikami w lampie, analogicznie z neutralnym.

Warto pamiętać o tym, że nie można łączyć bezpośrednio przewodów aluminiowego z miedzianym. Między tymi metalami powstaje para elektronów, która niszczy kontakty. Dlatego łączy się je śrubą z nakrętką, a między nimi koniecznie montuje się stalową podkładkę. Dla ułatwienia obecnie w  sklepach budowlanych  są dostępne specjalne elementy połączeniowe, z pomocą których mocuje się przewody przez tulejki śrubami.

Po połączeniu wszystkich przewodów możemy ponownie włączyć bezpiecznik i sprawdzić, czy lampa działa prawidłowo. Jeżeli tak, możemy przejść do kolejnego punktu, jeżeli nie działa, zalecamy sprawdzić:

  • czy poprawnie podłączyliśmy przewody w kostce
  • czy w przewodach płynie prąd
  • czy lampa i żarówki są na pewno sprawne

Uwaga! Upewnijmy się, że przewody utrzymają tymczasowo lampę. Jeżeli jest on stosunkowo ciężki, warto przed „testem” przykręcić go do sufitu.

5. Izolujemy przewody

Jeżeli nasza lampa działa prawidłowo, powinniśmy odpowiednio zaizolować przewody. Do tego należy znów wyłączyć bezpiecznik. Każdy przewód należy szczelnie owinąć osobno taśmą izolacyjną (nie wolno ich łączyć – poskutkuje to natychmiastowym zwarciem). Izolacja będzie dodatkowym zabezpieczeniem na przykład przed wilgocią i potencjalnym zwarciem.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

6. Dokręcamy lampę do ściany

Po zaizolowaniu przewodów nie pozostaje nam nic innego jak tylko przykręcić lampę do sufitu. W tym celu przykładamy lampę do wcześniej wywierconych otworów, chowamy wystające przewody i w każdy przygotowany wcześniej otwór wkręcamy śrubę.

Należy pamiętać, że śruba powinna idealnie pasować do kołka rozporowego. Zbyt szerokiej śruby zwyczajnie nie wkręcimy, zbyt wąska lub zbyt krótka nie będą odpowiednio rozpierać kołka i w efekcie będą dużo słabsze. Zbyt długa śruba będzie zwyczajnie wystawać. Dlatego pamiętajmy, aby zawsze kupować kołki wraz ze śrubami.

Jeżeli dysponujemy jakimiś zaślepkami, możemy je spokojnie założyć i cieszyć się nową lampą w naszym domu!

A jeżeli nie chcemy robić tego samodzielnie?

Dla tych, którzy nie czują się na siłach samodzielnie wykonywać prac elektroinstalatorskich mamy świetną alternatywę - wypełniając ten formularz otrzymacie oferty od lokalnych firm zainteresowanych wykonaniem dla Was wszystkich prac. Sami możecie wybrać, która z nich będzie najbardziej atrakcyjna.

ikona podziel się Przekaż dalej