Niezbędne narzędzia i materiały

Zanim rozpoczniemy montaż gniazdka powinniśmy się upewnić, że dysponujemy właściwym zestawem narzędzi. Będzie nam potrzebna wiertarka wyposażona w opcję kucia, paca, młotek, kombinerki, śrubokręt, miernik, nóż, a także poziomica i ołówek.

Oprócz narzędzi potrzebny nam będzie również kabel (najczęściej stosowanym jest kabel 3 *2,5 YDY), podkład do gruntowania, bandaż zbrojący, gips i uchwyty opaskowe.

Montaż gniazdka elektrycznego – krok po kroku

Jeżeli mamy już komplet niezbędnych narzędzi i materiałów, możemy przystąpić do montażu gniazdka.

Krok 1

Zaczynamy od wyboru miejsca, w którym chcemy zamontować gniazdko. Następnie przy pomocy wiertarki wykuwamy w tym miejscu dziurę pod puszkę elektryczną.

Krok 2

Gdzie znaleźć pewnego elektryka?

Szukasz sprawdzonego fachowca, który wykona instalacje elektryczne w Twoim domu? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty od sprawdzonych fachowców.

Sprawdź!

Na ścianie zaznaczamy pionowo lub poziomo linię przebiegu kabli. Pamiętajmy, aby nigdy nie kłaść kabli po linii skośnej. Dzięki temu po kilku latach wiercąc w ścianie kolejny otwór nie przewiercimy przypadkowo przewodu. Będziemy bowiem pamiętać, że zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami bezpośrednio nad gniazdkiem elektrycznym możemy spodziewać się przewodu.

Krok 3

Wzdłuż zaznaczonej linii wykuwamy tzw. bruzdę, w której umieścimy kable. Bruzda powinna mieć szerokość i głębokość około 1.5 cm. Podczas kucia w pobliżu gniazdka, z którego poprowadzimy kable, musimy zakończyć czynność kilkanaście centymetrów przed tym gniazdkiem.

Następnie wyłączamy napięcie prądu poprzez wykręcenie bezpieczników lub odłączenie nadmiarowoprądowego bądź różnicowoprądowego zabezpieczenia. Powinniśmy też sprawdzić czy prąd rzeczywiście jest odłączony. Możemy do tego użyć miernika lub próbnika napięcia. Resztę bruzdy wykuwamy ręcznie.

Krok 4

W bruździe wiercimy otwory na uchwyty montażowe w odległości 50 cm. Możemy to zrobić za pomocą wiertarki z alternatywnym źródłem zasilania (np. baterie) albo jeszcze przed wyłączeniem prądu używając  do tego wiertarki zwykłej. Później gruntujemy całą bruzdę za pomocą podkładu.

Montaż gniazdka należy zacząć od przgotowania kabli, czyli odmierzenia ich długości i ściągnięcia izolacji na długości kilku centymetrów.
Jak zamontować gniazdko elektryczne w 10 krokach - porady dla złotej rączki

Krok 5

Odmierzamy odpowiednią długość kabla, dodając kilka centymetrów więcej po obu stronach. Ułatwi to montaż gniazdka. Korzystając z noża rozcinamy koniec kabla, a z odkrytych żył ściągamy koniec izolacji na długości 2-3 cm. Podczas tej czynności posługujemy się kombinerkami.

Krok 6

Zakładanie kabla rozpoczynamy od puszki elektrycznej. Jeżeli dysponujemy wmontowaną już w ścianę starą puszką, wówczas od razu wkładamy do niej kabel. W nowej puszce musimy najpierw wykonać otwory, przez które zostanie puszczony kabel.

Następnie prowadzimy go bruzdą i przytwierdzamy do ściany za pomocą uchwytów montażowych, które nakładamy na kabel. Potem wbijamy uchwyty młotkiem we wcześniej wywiercone otwory.

Krok 7

Drugi koniec kabla montujemy do gniazdka, z którego poprowadzimy przepływ prądu. Jeżeli chcemy usunąć to gniazdko, możemy zastosować kostki łączeniowe. Trafimy tam też na stare okablowanie. Musimy je odciąć od nowych kabli. Żeby to zrobić wystarczy założyć na końcówki starych kabli listwę zaciskową.

Nowe przewody łączymy w kostce, sprawdzajc, czy te same kolory są ze sobą połączone. Kable w tej samej barwie powinny się znajdować naprzeciwko siebie.
Jak zamontować gniazdko elektryczne w 10 krokach - porady dla złotej rączki

Wszystkie nowe przewody łączymy w kostce, w taki sposób, aby te same kolory znajdowały się naprzeciw siebie. Najczęściej są to barwy; żółta, czarna i niebieska. Gotową kostkę umieszczamy w puszce, którą uszczelniamy denkiem.

Do powyższych czynności absolutnie niezbędne jest wyłączenie prądu w danym gniazdku!

Krok 8

Jeżeli całe okablowanie jest już zamontowane, wówczas zakrywamy bruzdę gipsem, czyli szpachlujemy. W naniesiony gips wtapiamy bandaż chroniący przed pęknięciami i równamy powierzchnię przy pomocy pacy.

Krok 9

Czas na zamontowanie puszki w nowym miejscu na gniazdko. Wykorzystujemy do tego gips, którym zalepiamy wszystkie szczeliny pomiędzy puszką a ścianą.

Krok 10

Ostatnią czynnością jest montaż nowego gniazdka. Rozpoczynamy od podpięcia kabli. Kabel żółty pełni tu rolę uziemienia i trzeba go podpiąć do bolca uziemiającego. Z kolei dwa pozostałe montujemy do wtyków. Na koniec, przy pomocy śrubokręta przykręcamy osłonę na gniazdko.

Montaż gniazdka elektrycznego jest łatwym procesem nie wymagającym specjalnych zdolności. Jeżeli będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i wykażemy się zdrowym rozsądkiem, zagwarantuje to nam bezwypadkową pracę i satysfakcję z samodzielnego zamontowania gniazdka.

ikona podziel się Przekaż dalej