Jak zamontować gniazdko elektryczne w 10 krokach - porady dla złotej rączki
Podłączenie gniazdka elektrycznego jest jedną z najprostszych czynności podczas zakładania instalacji elektrycznej. Śmiało możemy zamontować je samemu, oszczędzając przy tym na wydatkach związanych z korzystaniem z usług fachowca. Musimy tylko pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i zaopatrzeniu się w odpowiednie narzędzia.
Jeżeli chciałbyś się dowiedzieć, ile może kosztować położenie instalacji elektrycznej w Twoim domu lub mieszkaniu, zapraszamy do odwiedzenia naszego specjalnego kalkulatora kosztów budowy.

Niezbędne narzędzia i materiały
Zanim rozpoczniemy montaż gniazdka powinniśmy się upewnić, że dysponujemy właściwym zestawem narzędzi. Będzie nam potrzebna wiertarka wyposażona w opcję kucia, paca, młotek, kombinerki, śrubokręt, miernik, nóż, a także poziomica i ołówek.
Oprócz narzędzi potrzebny nam będzie również kabel (najczęściej stosowanym jest kabel 3 *2,5 YDY), podkład do gruntowania, bandaż zbrojący, gips i uchwyty opaskowe.
Montaż gniazdka elektrycznego – krok po kroku
Jeżeli mamy już komplet niezbędnych narzędzi i materiałów, możemy przystąpić do montażu gniazdka.
Krok 1
Zaczynamy od wyboru miejsca, w którym chcemy zamontować gniazdko. Następnie przy pomocy wiertarki wykuwamy w tym miejscu dziurę pod puszkę elektryczną.
Krok 2
Na ścianie zaznaczamy pionowo lub poziomo linię przebiegu kabli. Pamiętajmy, aby nigdy nie kłaść kabli po linii skośnej. Dzięki temu po kilku latach wiercąc w ścianie kolejny otwór nie przewiercimy przypadkowo przewodu. Będziemy bowiem pamiętać, że zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami bezpośrednio nad gniazdkiem elektrycznym możemy spodziewać się przewodu.
Krok 3
Wzdłuż zaznaczonej linii wykuwamy tzw. bruzdę, w której umieścimy kable. Bruzda powinna mieć szerokość i głębokość około 1.5 cm. Podczas kucia w pobliżu gniazdka, z którego poprowadzimy kable, musimy zakończyć czynność kilkanaście centymetrów przed tym gniazdkiem.
Następnie wyłączamy napięcie prądu poprzez wykręcenie bezpieczników lub odłączenie nadmiarowoprądowego bądź różnicowoprądowego zabezpieczenia. Powinniśmy też sprawdzić czy prąd rzeczywiście jest odłączony. Możemy do tego użyć miernika lub próbnika napięcia. Resztę bruzdy wykuwamy ręcznie.
Krok 4
W bruździe wiercimy otwory na uchwyty montażowe w odległości 50 cm. Możemy to zrobić za pomocą wiertarki z alternatywnym źródłem zasilania (np. baterie) albo jeszcze przed wyłączeniem prądu używając do tego wiertarki zwykłej. Później gruntujemy całą bruzdę za pomocą podkładu.

Krok 5
Odmierzamy odpowiednią długość kabla, dodając kilka centymetrów więcej po obu stronach. Ułatwi to montaż gniazdka. Korzystając z noża rozcinamy koniec kabla, a z odkrytych żył ściągamy koniec izolacji na długości 2-3 cm. Podczas tej czynności posługujemy się kombinerkami.
Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!
Krok 6
Zakładanie kabla rozpoczynamy od puszki elektrycznej. Jeżeli dysponujemy wmontowaną już w ścianę starą puszką, wówczas od razu wkładamy do niej kabel. W nowej puszce musimy najpierw wykonać otwory, przez które zostanie puszczony kabel.
Następnie prowadzimy go bruzdą i przytwierdzamy do ściany za pomocą uchwytów montażowych, które nakładamy na kabel. Potem wbijamy uchwyty młotkiem we wcześniej wywiercone otwory.
Krok 7
Drugi koniec kabla montujemy do gniazdka, z którego poprowadzimy przepływ prądu. Jeżeli chcemy usunąć to gniazdko, możemy zastosować kostki łączeniowe. Trafimy tam też na stare okablowanie. Musimy je odciąć od nowych kabli. Żeby to zrobić wystarczy założyć na końcówki starych kabli listwę zaciskową.

Wszystkie nowe przewody łączymy w kostce, w taki sposób, aby te same kolory znajdowały się naprzeciw siebie. Najczęściej są to barwy; żółta, czarna i niebieska. Gotową kostkę umieszczamy w puszce, którą uszczelniamy denkiem.
Do powyższych czynności absolutnie niezbędne jest wyłączenie prądu w danym gniazdku!
Dobry miernik to podstawa przy pracy z prądem. Sprawdź dobrej jakości mierniki w atrakcyjnych cenach.
Krok 8
Jeżeli całe okablowanie jest już zamontowane, wówczas zakrywamy bruzdę gipsem, czyli szpachlujemy. W naniesiony gips wtapiamy bandaż chroniący przed pęknięciami i równamy powierzchnię przy pomocy pacy.
Krok 9
Czas na zamontowanie puszki w nowym miejscu na gniazdko. Wykorzystujemy do tego gips, którym zalepiamy wszystkie szczeliny pomiędzy puszką a ścianą.
Krok 10
Ostatnią czynnością jest montaż nowego gniazdka. Rozpoczynamy od podpięcia kabli. Kabel żółty pełni tu rolę uziemienia i trzeba go podpiąć do bolca uziemiającego. Z kolei dwa pozostałe montujemy do wtyków. Na koniec, przy pomocy śrubokręta przykręcamy osłonę na gniazdko.
Montaż gniazdka elektrycznego jest łatwym procesem nie wymagającym specjalnych zdolności. Jeżeli będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i wykażemy się zdrowym rozsądkiem, zagwarantuje to nam bezwypadkową pracę i satysfakcję z samodzielnego zamontowania gniazdka.
Powiązane artykuły
-
Schemat instalacji elektrycznej - 8 błędów, których nie warto popełnić
-
Ile kosztują pomiary elektryczne? Cennik usług elektrycznych 2023 w różnych regionach Polski
-
Znaczenie kolorów kabli elektrycznych - co oznaczają kolory przewodów w gniazdku, lampie, czy innych urządzeniach?
-
Jak zmienić dostawcę prądu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego - co warto przewidzieć na etapie budowy?
-
Jak sprawdzić zużycie prądu, by zmieścić się w rządowym limicie 2000 kWH?
-
Gniazdka elektryczne - rodzaje, montaż, gniazdka natynkowe i puszkowe
-
Skrzynka elektryczna - co zawiera domowa rozdzielnica elektryczna, jak ją zamontować?
-
Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy - ceny, zasada działania, schemat podłączenia
-
Łącznik krzyżowy krok po kroku – rodzaje, ceny, schemat podłączenia
-
Co oznaczają symbole elektryczne na schematach - wyjaśniamy oznaczenia
-
Jak podłączyć włącznik schodowy? Schemat montażu, porady
-
Przekaźnik bistabilny – zasada działania, schemat, rodzaje, ceny
-
Przekaźnik bistabilny - zastosowanie, cena, zasada działania, montaż
-
Rozdzielnica budowlana - ceny, rodzaje, opinie, którą wybrać?
-
Prawidłowa moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego - tabela i wyjaśnienia
-
Co to jest wyłącznik silnikowy? Rodzaje, dobór, zasady działania
-
Jak zrobić uziemienie w starej instalacji? Praktyczny poradnik
-
Szafa elektryczna - zastosowanie, rodzaje, wiodący producenci, ceny, porady przy zakupie
-
Na jakiej wysokości umieścić gniazdka elektryczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w domowej instalacji elektrycznej
-
Automatyka domowa - rodzaje systemów, ceny, opinie, porady
-
Przełącznik bistabilny – rodzaje, schemat działania, ceny, opinie
-
Jak zrobić uziemienie i kiedy jest konieczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - koszt, poprawki i standardowe schematy
-
Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!
-
Układanie instalacji elektrycznej - na co zwrócić szczególną uwagę?
-
Jaki generator prądu elektrycznego wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Przewiercony przewód elektryczny w ścianie - jak go naprawić?
-
Jak działa elektroniczny licznik energii? Wyjaśniamy krok po kroku