Jak zmienić dostawcę prądu? Wyjaśniamy krok po kroku
Ceny energii elektrycznej rosną. Dlatego też wielu klientów rozważa zmianę dostawcy prądu, tak aby uzyskać niższe ceny. Wyjaśniamy, czy warto zmienić operatora energii elektrycznej i jak to najłatwiej zrobić w domu i w bloku. Przedstawiamy zasady zmiany dostawcy energii i doradzamy, czym się kierować wybierając nowego dostawcę.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zmiana dostawcy prądu - jak to zrobić i czy warto
Wybór operatora energii elektrycznej w Polsce
Wybór dostawcy prądu nie jest łatwy, gdyż ceny u poszczególnych operatorów się zmieniają. Ponadto cena nie zależy tylko od stawki za 1 kWh energii elektrycznej, ale także od miesięcznych opłat stałych, a także opłat zmiennych uzależnionych od zużycia prądu. Dlatego też, aby przekonać się, który z dostawców jest najtańszy, warto skorzystać z porównywarki cen.
Główni dostawcy energii elektrycznej:
- Enea SA,
- Energa Obrót,
- PGE Obrót,
- E.ON wcześniej innogy,
- Tauron.
Ponadto operatorzy telefoniczni posiadają także licencje na dostawę energii elektrycznej. Dlatego też dostawę prądu oferują takie firmy telekomunikacyjne, jak Orange i Plus. Istnieje także szereg mniej znanych dostawców prądu.
Warto wiedzieć, że nie można zmienić dystrybutora prądu, czyli operatora systemu dystrybucyjnego przypisanego do Twojego miejsca zamieszkania w bloku, który przesyła prąd. Z łatwością jednak można zmienić sprzedawcę energii elektrycznej.
Wybór dostawcy prądu łączy się z chęcią obniżenia rachunków za prąd. Warto jednak pamiętać, że zmiana dostawcy prądu nie zawsze jest korzystna. Ceny prądu są często okazją dla nieuczciwych firm do szukania naiwnych i wykorzystywania niewiedzy potencjalnych klientów. Dlatego też przed zmianą operatora należy dokładnie zapoznać się z jego ofertą. Należy być bardzo ostrożnym jeśli zmiana dostawcy prądu jest oferowana przez telefon lub przez przedstawiciela odwiedzającego domy.
Czy warto zmieniać operatora energii elektrycznej
Ustawy prawo energetyczne pozwala klientom na zakup prądu od wybranego przez siebie sprzedawcy. Ale czy warto zmieniać dostawcę energii elektrycznej? Zmiana dostawcy ma swoje wady i zalety.
Zanim zdecydujemy się na zmianę dostawcy należy dokładnie zapoznać się z ofertą danego operatora oraz z warunkami umowy. Niestety wybór najlepszego sprzedawcy, który oferuje najbardziej korzystne ceny, wymaga długotrwałego czytania cenników i umów. Dlatego też bardzo pomocne są porównywarki cen dostępne w sieci.
Zalety zmiany operatora:
- niższe ceny, przy odpowiednim wyborze możemy zaoszczędzić nawet do 30% kosztów,
- zmiana operatora nie jest trudna, możemy upoważnić nową firmę do załatwienia formalności i odczytu licznika,
- zmiana operatora jest w większości przypadków bezpłatna,
- możliwość zmiany operatora zmusza firmy do oferowania konkurencyjnych cen.
Wady zmiany operatora:
- dwie faktury, w niektórych przypadkach musimy opłacać dwie faktury osobno, za prąd i za dystrybucję,
- przy pierwszej zmianie dostawcy może zajść potrzeba wymiany licznika, zaś koszty ponosi odbiorca,
- poszukiwanie bardziej korzystnego dostawcy energii elektrycznej wymaga sporo czasu i analizy wielu danych.
Jak zmienić operatora energii elektrycznej - zasady, sposób postępowania
Zasady zmiany dostawcy prądu
Jak najłatwiej i bezpiecznie przygotować się do zmiany dostawcy prądu. Należy zebrać potrzebne informacje i zastosować następujące zasady wyboru:
- skorzystać z porównywarki cen, aby wybrać najtańszą ofertę,
- sprawdź dodatkowe opłaty,
- zapoznaj się z warunkami wypowiedzenia umowy, tak aby mieć możliwość ponownej zmiany dostawcy,
- sprawdź ciągłość sprzedaży, tak aby nowa umowa zaczęła obowiązywać w momencie wygaśnięcia starej.
Od 2007 roku dostawcę prądu można zmienić także w bloku. Należy samodzielnie dowiedzieć się jacy dostawcy działają na danym terenie i samodzielnie dokonać wyboru. Procedure zmiany dostawcy można wykonać samodzielnie lub udzielić pełnomocnictwa wybranemu sprzedawcy, który zrobi to za nas.
Jak dokonać zmiany operatora energii elektrycznej
Jeśli decydujemy się na samodzielne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy prądu i mamy już wybranego nowego sprawdawcę, należy wykonać następujące kroki:
- rozwiązanie umowy z dotychczasowym dostawcą - umowę należy rozwiązać pisemnie, w przypadku pierwszej zmiany sprzedawcy prądu, należy rozwiązać umowę kompleksową, czyli umowę sprzedaży prądu i usługi jego dostarczenia,
- podpisanie nowej umowy z wybranym sprzedawcą,
- zawarcie nowej umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD), jest to konieczne tylko w przypadku zmiany operatora pierwszy raz,
- w przypadku mieszkania w bloku należy powiadomić Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie sprzedawcy prądu,
- ewentualna wymiana licznika,
- ostateczny odczyt licznika i dokonanie rozliczenia z dotychczasowym sprzedawcą.
Aby skrócić proces zmiany sprzedawcy możemy upoważnić nowo wybraną firmę do reprezentowania nas przed Operatorem Systemu Dystrybucyjnego oraz przed dotychczasowym sprzedawcą. W takim przypadku nowy sprzedawca dokonuje wszystkich formalności i rozliczeń w naszym imieniu, co oszczędza nam czas.