Rozdzielacz sygnału TV na kilka odbiorników

Praktyczny i darmowy odbiór telewizji cyfrowej

Od dwóch lat polscy nadawcy telewizji naziemnej wykorzystują standard DVB-T. Zastąpił on przesył analogowy sygnału telewizyjnego, który działał w Polsce przez kilkadziesiąt lat od początków telewizji. Transmisje analogowe zakończono w 2013 roku i odtąd istnieje powszechny dostęp do telewizji cyfrowej. Skrót DVB-T pochodzi od angielskiego Digital Video Broadcasting – Terrestrial, telewizji cyfrowej nadawanej naziemnie.

Pewne ograniczenia tego przesyłu danych wymuszają kolejną zmianę. Będzie to przejście na transmisję cyfrową drugiej generacji, czyli DVB-T2. Zmiana jest planowana na 2022 rok i ma umożliwić większą rozdzielczość obrazu (Ultra HD) oraz lepsze wykorzystanie pasma. DVB-T2 umożliwi przesyłanie drogą naziemną większej liczby kanałów telewizyjnych.

Antena tego typu może być zewnętrzna albo pokojowa. Pierwsza opcja zapewnia znacznie mocniejszy sygnał i lepszy odbiór TV. Istotne jest odpowiednie ustawienie anteny w kierunku nadajnika. Od anteny prowadzony jest kabel koncentryczny do telewizora z tunerem DVB-T.

Rozgałęźnik kabla antenowego zamiast kilku anten

W najprostszym przypadku sygnał z anteny trafia bezpośrednio do telewizora. Rzadko zdarza się jednak, aby w domu jednorodzinnym domownicy ograniczali się tylko do jednego odbiornika; zwykle są do dyspozycji co najmniej dwa telewizory. Jeśli mieszkanie nie zostało zaprojektowane z odpowiednią liczbą wyjść sygnału telewizyjnego, od anteny prowadzi tylko jeden przewód.

Można sobie wyobrazić sytuację, że do każdego pomieszczenia z telewizorem zostanie kupiony dekoder DVB-T i osobna antena. Operatorzy telewizji satelitarnej oferują usługę tak zwanego multiroomu, możliwości oglądania programów telewizyjnych na kilku odbiornikach jednocześnie. Związane jest to z dodatkową opłatą aktywacyjną i miesięczną.

Jeśli chodzi o naziemną telewizję cyfrową, zamiast kilku dekoderów i anten wystarczy rozgałęźnik antenowy, który działa jako rozdzielacz sygnału. Rozdzielacz antenowy albo rozgałęziacz antenowy jest małym urządzeniem, umożliwiającym doprowadzenie sygnału telewizyjnego z jednej anteny do kilku odbiorników jednocześnie. Przeważnie jest to swego rodzaju trójnik z dwoma gniazdami wyjścia i wejściem. Wykonany z metalu może być łatwo i dyskretnie umieszczony w dowolnym miejscu domu, a kable poprowadzone do różnych pomieszczeń. Cena zależy od rodzaju urządzenia i liczby wyjść. Najprostszy kosztuje około 12 zł, a cena rozgałęźnika antenowego ze wzmacniaczem to 70 zł. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak powiesić telewizor na ścianie.

Rozdzielacz antenowy – wybór odpowiedniego urządzenia

Kryteria wyboru rozgałęźnika antenowego

Wybierając odpowiedni rozgałęźnik antenowy trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na liczbę wyjść. Aby zapewnić odbiór trzech telewizorów w domu, trzeba wybrać rozgałęziacz antenowy przynajmniej z trzema wyjściami. Najprostszy splitter kosztuje zaledwie kilkanaście złotych, jednak należy się liczyć z pewną stratą mocy sygnału. Takiej wady nie ma rozgałęźnik aktywny.

Rozgałęziacz antenowy pasywny nie posiada zewnętrznego zasilania. Sygnał odbierany z anteny telewizyjnej rozdziela na dwa lub więcej wyjścia, co z konieczności odbywa się ze stratą. Nowoczesne rozgałęźniki budowane z zastosowaniem nowej techniki, wykazują małe tłumienia przelotowe, a notowany spadek nie przekracza 3 dB. Tego typu urządzenie dobrze nada się do dzielenia sygnału na dwa wyjścia.

Rozdzielacze antenowe aktywne mają podobną budowę jak pasywne, z tym, że w obudowie mają umieszczony wzmacniacz. Jego zadaniem jest wyrównanie straty mocy sygnału spowodowanej jego rozdzieleniem. Rozdzielacz aktywny musi być stale podłączony do sieci elektrycznej. Od pasywnego różni się też znacznie wyższą ceną.

Rozgałęźnik antenowy na białym tle, a także cena za rozgałęźnik kabla antenowego
Rozgałęźnik antenowy, czyli rozgałęźnik kabla antenowego, cena i porady zakupowe

Właściwości rozgałęźnika kabla antenowego

Podłączenie do jednej anteny dodatkowego telewizora albo nawet dwóch jest możliwe, chociaż rozwiązanie tego zadania zależy od pewnych czynników.  Najważniejsza jest moc sygnału, który jest pobierany z anteny. Poziom mocy tego sygnału można określić za pomocą specjalnego miernika. Ten parametr może też być widoczny na ekranie telewizora podczas wyświetlania ustawień i sterowania. Znając częstotliwość odbioru w danej lokalizacji, można znaleźć położenie anteny, które zapewnia optymalny sygnał.

Następnie należy obliczyć, czy podzielone wartości sygnału będą miały odpowiedni poziom dla kilku odbiorników. Gdyby okazało się, że moc jest wysoka, można zastosować pasywny rozgałęźnik antenowy, zwykły trójnik. Zaleca się przy tym stosowanie rozdzielaczy powodujących małe straty. Wielkość strat zależna jest od liczby rozgałęzień, dlatego nie powinno się kupować rozgałęziacza z większą liczbą wyjść niż planowana liczba odbiorników w domu.

Zdarza się, że podzielony sygnał jest na którymś z telewizorów zbyt niski i nie zapewnia odpowiedniej jakości odbioru. W takim wypadku potrzebny jest rozgałęźnik antenowy aktywny z wbudowanym wzmacniaczem. Zasilany z sieci elektrycznej wzmacniacz wyrównuje straty podziału sygnału i tłumienie kabla. Dobrej jakości kabel łączący antenę z odbiornikiem jest równie ważny, jak wybór właściwej anteny. Czasem bardzo słaby sygnał wymaga wzmocnienia na odcinku przed rozgałęziaczem przy użyciu tak zwanego przedwzmacniacza.

Mierniki sygnału telewizyjnego i przedwzmacniacze

Można powiedzieć, że obraz na ekranie telewizora jest ostatnim etapem odbioru sygnału antenowego. Aby telewizor spełniał swoją rolę, musi otrzymywać sygnał o odpowiedniej mocy, bez względu na liczbę podłączonych do anteny odbiorników. Miernik do ustawiania anteny pozwala na dokonanie serii pomiarów i dobrania parametrów instalacji anteny. Umożliwia uniknięcie błędu na etapie projektowania i montażu.

W przypadku słabego poziomu mocy sygnału antenowego, konieczne jest wstępne jego wzmocnienie. Służy do tego przedwzmacniacz antenowy, który montuje się między anteną TV, a odbiornikiem sygnału – tunerem DVB-T. Użycie przedwzmacniacza może być konieczne w przypadku bardzo długiego kabla koncentrycznego, który generuje nadmierne straty sygnału.

ikona podziel się Przekaż dalej