Jaki wybrać bezpiecznik do domu? Przedstawiamy polecane bezpieczniki
W naszym mieszkaniu w bloku lub domu jednorodzinnym mamy do czynienia z coraz większą liczbą urządzeń zasilanych energią elektryczną, źródeł światła, jak i również liczne gniazdka. Dlatego uruchomienie już kilku sprzętów o dużej mocy mogłoby się przyczynić do powstania przepięcia. Na szczęście rozwiązaniem problemu przeciążonej instalacji domowej jest odpowiednio dopasowany bezpiecznik główny.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bezpieczeństwo instalacji domowej
Bezpieczniki główne w domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu w bloku odpowiadają za wyłączenie obwodu instalacji elektrycznej, gdy dojdzie do tzw. przepięcia. Pod tym zjawiskiem kryje się zbyt duże natężenie, którym zostanie obarczona instalacja elektryczna. Niestety skutkiem dużego natężenia energii elektrycznej jest wydzielanie ciepła, co w przypadku zetknięcia się dwóch przewodów pozbawionych izolacji, może wywołać zwarcie.
W związku z tym bezpieczniki główne wyłączają obieg instalacji domowej, chroniąc tym samym zarówno wszystkie urządzenia, jak i również samą instalację elektryczną przed niebezpiecznym zwarciem. Skutkiem zwarcia mogłaby być awaria urządzenia elektrycznego lub elektronicznego, czy też instalacji elektrycznej. Jednak w najgorszym wypadku zwarcie mogłoby doprowadzić nawet do pożaru instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku.
Bezpieczniki do mieszkania - rodzaje
Chcąc dobrać, jak najlepszy bezpiecznik główny do mieszkania, należy wcześniej zapoznać się z głównymi rodzajami bezpieczników. Wtedy łatwiej będzie nam podjąć słuszną decyzję o tym, jaki bezpiecznik do domu zapewni całkowite bezpieczeństwo w naszym mieszkaniu. Najczęściej wybierając do mieszkania ograniczniki przepięć do instalacji elektryczne, kierujemy się ich klasą. Pod tym względem wymieniamy:
- Bezpieczniki typu B - do tej grupy zaliczają się bezpieczniki, na które najczęściej decydujemy się w mieszkaniu do ochrony instalacji elektrycznej przed wyładowaniami atmosferycznymi
- Bezpieczniki typu C - do tej grupy zalicza się główny bezpiecznik do instalacji domowej, dzięki któremu są redukowane przepięcia do 1,5 kV
- Bezpieczniki typu D - są to bezpieczniki dodatkowe, które dedykowane są m.in. do gniazdek wtykowych. Można je dobrać również do konkretnych urządzeń elektrycznych
Oprócz tego warto jeszcze wspomnieć o innym podziale bezpieczników, który obejmuje:
- Bezpieczniki różnicoprądowe - są to główne bezpieczniki, które powinny znaleźć się w każdym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku. Gdy w przypadku przepięcia płynie prąd różnicowy, automatyczny bezpiecznik natychmiast odłącza zasilanie od instalacji.
- Bezpieczniki przepięciowe - dedykowane są one zarówno do instalacji, które posiadają ochronę przeciwgromową, jak i również do urządzeń podłączonych do gniazdek w kuchni oraz innych pomieszczeniach, które jednak nie posiadają tego zabezpieczenia. Wśród nich wyróżnia się bezpieczniki klasy B oraz klasy C. Te pierwsze chronią gniazdka, jak i również całą instalację elektryczną przed wyładowaniami atmosferycznymi. Natomiast bezpieczniki typu C chronią gniazdka oraz urządzenia elektryczne przed przepięciami pośrednimi.
- Bezpieczniki topikowe - są to bardzo często spotykane bezpieczniki, które podczas przepięcia powodują natychmiastowe odłączenie prądu od instalacji elektrycznej. Dzieje się to, ponieważ bezpiecznik topikowy, pod wpływem ciepła stapia swój topik. Dlatego też bezpiecznik topikowy jest używany jednorazowo.
Jak dobrać główny bezpiecznik do mieszkania
Wiedząc już, jaki bezpiecznik do domu jest obowiązkowy, na pewno chcemy również zobaczyć, jak prawidłowo dobrać automatyczny bezpiecznik do instalacji elektrycznej. Najważniejszym elementem, na który zwracamy uwagę, jest amper, a dokładniej maksymalne natężenie, jaką ma obsługiwać konkretna instalacja w domu jednorodzinnym. Bezpieczniki główne różnicowoprądowe, pod tym względem dzielą się na:
- Wyłączniki wysokoczułe - stosowane najczęściej do zabezpieczenia oświetlenia w kuchni, a także z powodu innych urządzeń, które zwiększają ryzyko przepięcia. Natężenie, której jednostką jest amper, w grupie wyłączników wysokoczułych utrzymuje się na poziomie do 30 mA.
- Wyłączniki średnioczułe - tego typu bezpiecznik automatyczny można dobrać do większości domów jednorodzinnych. Wyłącznik jest dedykowany do instalacji o natężeniu w przedziale od 30 do 500 mA.
- Wyłączniki niskoczułe - jest to automatyczny bezpiecznik, który odpowiedzialny jest również za główny wyłącznik całej instalacji domowej. Taki bezpiecznik może być stosowany natężeniu do 500 mA. Sprawdź także ten artykuł na temat bezpieczników w domu.
Trzeba mieć na uwadze, że najważniejszą jednostką przy wyborze bezpieczników do gniazdek w kuchni, urządzeń elektrycznych w całym domu, jest amper. Rzeczywiście amper przedstawia, o jakim maksymalnym natężeniu przepływa prąd znamionowy do gniazdek w kuchni, a także w całym domu. To pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki bezpiecznik do domu sprawdzi się najlepiej. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie korzystać z oświetlenia, a także każdego gniazdka.
Jeżeli dopasowujemy bezpiecznik topikowy do konkretnego typu oświetlenia lub gniazdka, aby wszystkie elementy były chronione przed zwarciami oraz przeciążeniami, to należy kierować się konkretną symboliką. Każdy bezpiecznik topikowy posiada tego typu oznaczenia w postaci liter. Oprócz wiedzy, jaki bezpiecznik do domu okaże się najlepszy, warto jeszcze sprawdzić, jak zrobić uziemienie do gniazdka, jak i również całej instalacji elektrycznej.