Na jakiej wysokości umieścić gniazdka elektryczne? Wyjaśniamy krok po kroku
Na jakiej wysokości gniazdka elektryczne? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, którzy wykańczają bądź remontują budynki mieszkalne. Okazuje się, że odległość włączników od podłogi może mieć wpływ na komfort użytkowy. Dlatego omawiamy najważniejsze zasady i odpowiadamy, w jakich miejscach najlepiej umieścić kontakty.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Włączniki i gniazdka elektryczne – praktyczne rozmieszczenie
W każdym budynku mieszkalnym montujemy włączniki światła i gniazdka elektryczne. Ważna będzie tu nie tylko odległość od podłogi, ale i lokalizacja kontaktów. Zarówno włączniki świateł, jak i kontakty elektryczne powinny znajdować się w dostatecznej ilości. Największa ilość gniazdek na ogół znajduje się w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach komputerowych.
Na jakiej wysokości gniazdka elektryczne? Najważniejszą zasadą jest dobór wysokości montażu do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkowych. Gniazdka montujemy tak, by móc z nich wygodnie korzystać. Prawidłowa odległość od podłogi powinna też zapewnić bezpieczeństwo podczas użytkowania. Będzie to szczególnie istotne jeśli po domu będą poruszały się małe dzieci.
Wysokość montażu gniazdek elektrycznych dopasowujemy odpowiednio do przeznaczenia pomieszczenia. Poniżej wskażemy najważniejsze zasady montażu i podpowiemy, na jakiej wysokości gniazdka elektryczne będą wygodne, a jednocześnie bezpieczne. W osobnych artykułach podpowiadamy również, jak zakryć metalowe futryny bądź jak dobrać parapet z konglomeratu.
Na jakiej wysokości gniazdka elektryczne i kontakty?
Montujemy kontakty elektryczne w kuchni
Montaż włączników elektrycznych w kuchni wymaga bardzo starannego rozplanowania wszystkich elementów wyposażenia. Na wstępie ustalmy, gdzie będą znajdowały się meble kuchenne oraz urządzenia AGD. Przemyślmy też, ile kontaktów będzie nam potrzebnych. Podstawowym minimum jest dopasowanie liczby kontaktów do ilości urządzeń AGD. W praktyce znacznie lepiej sprawdzi się zastosowanie dodatkowych punktów, do których można będzie podłączyć drobne urządzenia.
Gniazdka elektryczne pod stałe AGD najlepiej zmontować w niewielkiej odległości od podłogi. Na ogół jest to 40 – 100 cm od podłogi. Upewnijmy się jednocześnie, jaka jest długość kabla zasilającego. W niektórych przypadkach może zachodzić konieczność wykonania kontaktów na nieco większej wysokości.
Gniazdka elektryczne powinny znajdować się również w strefie roboczej. Będzie to na ogół blat kuchenny. W tym przypadku nie bierzemy pod uwagę wysokości od podłogi, a odległość od blatu. Włączniki i gniazdka elektryczne powinny znajdować się minimum 10 centymetrów nad blatem. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie podłączyć drobne AGD, a kontakt nie będzie narażony na zalanie. W przypadku gniazd umieszczonych w niewielkiej odległości od zlewozmywaka, należy wybrać modele z zamykaną klapką zabezpieczającą.
Kolejną opcją są gniazdka elektryczne zamontowane pod dolną krawędzią wiszących szafek. W ten sposób umożliwimy sobie wygodne podłączanie urządzeń, a kontakty nie będą rzucały się w oczy. Rozwiązanie najlepiej sprawdza się przy sporadycznie używanych urządzeniach, ze względu na widoczność kabla.
Na jakiej wysokości gniazdka elektryczne w łazience?
Kolejnym, wymagającym starannego rozplanowania pomieszczeniem jest łazienka. Wszystkie kontakty i włączniki światła powinny znajdować się w miejscach bezpiecznych. Dlatego w pierwszej kolejności wydzielamy strefę mokrą oraz suchą. Strefą mokrą będą okolice wanny, prysznica i umywalki. Gniazdka i włączniki elektryczne montujemy w strefie suchej, w odległości minimum 60 cm od strefy mokrej.
Co więcej, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór gniazd bryzgoszczelnych, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie. Istotna jest także odpowiednia odległość kontaktów od podłogi. Gniazda elektryczne w łazience często montuje się nieco wyżej niż w innych pomieszczeniach. Z reguły jest to minimum 120 cm od podłogi. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie i wygodnie podłączać urządzenia.
Kolejną kwestią jest lokalizacja włączników światła. Wybieramy dla nich miejsce suche, znajdujące się w niewielkiej odległości od wejścia. Włączniki światła nie powinny być zasłaniane przez skrzydła drzwiowe, bowiem ograniczy to funkcjonalność pomieszczenia. Na ogół montujemy je w odległości około 140 od podłogi. Sprawdź także ten artykuł: Jakie kontakty elektryczne wybrać do domu? Rodzaje, ceny, producenci.
Na jakiej wysokości gniazdka w pokoju dziennym, korytarzu lub w sypialni?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, odpowiednio rozlokowane gniazda elektryczne będą wygodnie użytkowane. Ważny jest również aspekt bezpieczeństwa. Gniazdek nigdy nie należy montować bezpośrednio przy podłodze, bowiem rodzi to ryzyko zalania.
W pokojach dziennych, sypialniach i na korytarzach możemy zastosować te same zasady. Kontakty elektryczne montujemy około 30 cm od podłogi. Włączniki światła najlepiej umieścić na wysokości 110 – 120 cm od podłogi.
Pamiętajmy, że lokalizacja kontaktów w pokojach dziennych i w sypialniach powinna być dopasowana do rozmieszczenia mebli. Przemyślmy, w którym miejscu będzie stała lampka bądź urządzenia RTV. Liczba gniazd elektrycznych powinna umożliwić podłączenie wszystkich niezbędnych urządzeń, ładowanie telefonu, podłączenie laptopa itp. Zwróćmy także uwagę na rozmieszczenie gniazd elektrycznych w sypialni. Najlepiej będzie, jeśli gniazda elektryczne znajdą się w pobliżu łóżka. W przypadku łóżek dwuosobowych, zaleca się montaż kontaktów po każdej ze stron. Gniazdka elektryczne mogą być ukryte za szafkami nocnymi. W ten sposób możemy wygodnie podłączyć lampki.
W przypadku łóżka jednoosobowego, w zupełności wystarczy jeden kontakt. Standardowa wysokość to około 30 cm od podłogi. A może zainteresuje Cię również, jak ulokować łóżko pod skosem?
Włączniki światła – optymalna odległość od podłogi
Ustaliliśmy już, na jakiej wysokości gniazdka elektryczne. W kolejnym kroku możemy przystąpić do określania optymalnej wysokości i lokalizacji włączników światła. Pamiętajmy, że włączniki powinny być ulokowane tak, by mieszkańcy mogli z nich wygodnie korzystać. Dlatego dokładne rozmieszczenie będzie uzależnione od specyfiki pomieszczenia.
Standardowa wysokość włączników to około 110 – 120 cm od podłogi. Taka wysokość powinna być komfortowa dla większości mieszkańców. Jeśli z budynku będą korzystały osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, bądź osoby niskiego wzrostu, możemy zamontować włączniki nieco niżej. Będzie to na przykład odległość 90 – 100 cm od podłogi.
Najlepiej będzie, jeśli włączniki świateł zostaną zamontowane na jednej wysokości. Zapewni to najlepszy efekt wizualny. Co więcej, ustalmy dokładną lokalizację. Włączniki będą użytkowane wygodnie, jeśli znajdą się w miejscach łatwo dostępnych. Dlatego pomińmy lokalizacje z częściowym zasłonięciem przez skrzydła drzwiowe, meble bądź dodatkowe elementy wyposażenia pomieszczeń.