Moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego - definicja

Obliczanie mocy przyłączeniowej na początku potrzebuje dokładnego zrozumienia, czym w ogóle jest ten parametr. Zatem moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego jest czynną mocą, którą pobierają wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną. Największym zużyciem energii elektrycznej wyróżniają się urządzenia grzewcze. Taki parametr jest ustalany jeszcze w czasie budowy domu z dostawcą prądu.

We wniosku wpisujemy, ile kilowatów potrzebujemy do naszego gospodarstwa domowego. Po akceptacji wniosku otrzymujemy warunki wykonania przyłącza, a następnie podpisujemy umowę. Zamówiona moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego w kw, powinna koniecznie wykraczać poza faktyczne zapotrzebowanie posiadanych lub planowanych urządzeń pobierających energię elektryczną. Jest to bardzo ważne, ponieważ idąc z duchem rozwoju technologii, w naszych domach pojawiać się będzie coraz więcej urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych. W związku z tym, możemy uniknąć składania wniosku o dodatkowe zwiększenie mocy przyłączeniowej.

Moc umowna

Moc umowna bardzo często jest mylona z pojęciem mocy przyłączeniowej. Podczas gdy moc przyłączeniowa określa, jakie jest maksymalne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną na poszczególnym przyłączu. Natomiast moc umowna jest to maksymalna moc zamówiona, z jakiej możemy korzystać od operatora. Należy pamiętać, że wartość mocy umownej nie może być wyższa od wartości mocy przyłączeniowej.

Jak niedrogo wykonać przyłącza?

Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem ofert od sprawdzonych firm wykonujących przyłącza, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty do porównania cen.

Sprawdź!

Warto zwrócić uwagę na określenie tych pojęć przez popularnych dystrybutorów energii elektrycznej, takich jak Tauron, czy też PGE. Firma Tauron informuje czytelnie m.in. o tym, w jaki sposób można zwiększyć moc przyłączeniową. Zamówiona usługa dotyczy przede wszystkim sytuacje, kiedy zapotrzebowanie na prąd drastycznie wzrośnie. Jeżeli planujemy zakup kuchenki indukcyjnej lub też chcemy zmienić ogrzewanie na elektryczne, to firma Tauron proponuje zwiększenie zapotrzebowania mocy przyłączeniowej.

Natomiast jeżeli korzystając z usług firmy PGE lub Tauron, zauważymy że moc umowna, czyli moc zamówiona jest dużo wyższa w porównaniu do tego, ile kilowatów rzeczywiście zużywamy każdego miesiąca, to warto rozważyć zmniejszenie tej wartości. Dzięki temu unikniemy przepłacania rachunków. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kosztach przyłącza energetycznego.

Kalkulator mocy przyłączeniowej

Jeżeli interesuje nas obliczanie mocy przyłączeniowej, warto skorzystać z różnych tabeli pokazującej zużycie energii elektrycznej poszczególnych urządzeń, takich jak kuchenki, pralki czy lodówki. Jednak takie określenie, ile kilowatów potrzebujemy do zasilenia całego gospodarstwa domowego, wymaga nie tylko dużej wprawy, ale również nie możemy pominąć wielu innych parametrów mających wpływ na faktyczne zużycie energii elektrycznej. W takim razie dużo bardziej pomocnym narzędziem okaże się kalkulator mocy przyłączeniowej.

Instalacja elektryczna w skrzynce, a także moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego, obliczanie mocy przyłączeniowej
Obliczanie mocy przyłączeniowej oraz jaka jest moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego

Obliczanie mocy przyłączeniowej na podstawie kalkulatora zawiera między innymi powierzchnię budynku, liczbę i rodzaj konkretnych urządzeń, a także rodzaj kotła i nawet jego sprawność. W wielu przypadkach nie bez znaczenia jest gmina i miejscowość, jaką zamieszkujemy. Oczywiście należy mieć na uwadze, że kalkulator mocy przyłączeniowej może podać nieco inną wartość zużycia kw, w porównaniu do wyliczeń podanych przez konkretnego dystrybutora energii elektrycznej.

Moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego - tabela

Określenie mocy przyłączeniowej w różnych wariantach znajdziemy w Tabeli 1. Na podstawie tych danych będzie nam łatwiej oszacować jaka moc jest najbardziej zbliżona do wartości sumy mocy urządzeń, które będą pracować jednocześnie. Dzięki tej tabeli dowiadujemy się, jaką wartość należy wpisać we wniosku o zapotrzebowanie mocy przyłączeniowej. Należy koniecznie wspomnieć o tym, że do pomocy przyłączeniowej, zawsze dystrybutor dopasowuje konkretne zabezpieczenie przedlicznikowe.

Wymagana moc przyłączeniowa w różnych wariantach

Zabezpieczenie przedlicznikowe

Moce przyłączeniowe [kW]

Moce umowne [kW]

[A]

Przyłącze 1-fazowe

Przyłącze 3-fazowe

Przyłącze 1-fazowe

Przyłącze 3-fazowe

10

2,0

6,0

1,0

4,0

13

2,0

8,0

1,0

5,0

16

3,0

10,0

2,0

7,0

20

4,0

12,0

3,0

9,0

25

5,0

16,0

4,0

11,0

32

6,0

20,0

5,0

14,0

35

6,0

22,0

5,0

15,0

40

8,0

25,0

6,0

17,0

50

-

32,0

-

22,0

63

-

40,0

-

27,0

Źródło: www.elzet.eu

Pomocnym elementem przy wyliczeniach mocy przyłączeniowej będzie również tabela znajdująca się na stronie PGE, która obejmuje przykładowe urządzenia wraz z ich mocami znamionowymi.  W tej tabeli znajdziemy między innymi takie informacje, że dla:

  • Kuchenki elektrycznej moc znamionowa waha się od 7 do 10 kW
  • Kuchenki mikrofalowej moc znamionowa waha się od 0,8 do 2 kW
  • Kuchenki indukcyjnej moc znamionowa waha się od 7,2 do 7,4 kW
  • Piekarnika moc znamionowa waha się od 2 do 5 kW
  • Czajnika bezprzewodowego moc znamionowa wynosi 2,5 kW
  • Bojlera elektrycznego moc znamionowa waha się o 1,3 do 5 kW
  • Żelazka moc znamionowa waha się od 0,8 do 1,4 kW

Dzięki takim informacjom, które podaje firma PGE łatwiej jest nam ocenić, jakie jest faktycznie zapotrzebowanie na energię elektryczną w przypadku uruchomienia wszystkich urządzeń, z których najczęściej korzystamy. Tabela zużycia prądu przez konkretne urządzenia jest bardzo pomocna. Jeżeli zdecydujemy się na licznik 3-fazowy, to moc przyłączeniowa może osiągnąć wartość min. 12 kW. Natomiast w przypadku licznika 1-fazowego, wartość mocy przyłączeniowej nie musi przekraczać 5 kW. Jeżeli z różnych przyczyn okaże się, że mimo wszystko nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyliczyć mocy przyłączeniowej, warto z tym zagadnieniem wybrać się do operatora energii elektrycznej bądź skorzystać z pomocy doświadczonego elektryka.

ikona podziel się Przekaż dalej