Przełącznik bistabilny -zasada działania

Przekaźnik bistabilny stosowany jest z powodzeniem w przypadku oświetlenia:

  • schodów
  • sypialni
  • ciągów komunikacyjnych
  • pomieszczeń przechodnich
  • dużych salonów

Dzięki zastosowaniu przekaźnika bistabilnego 12V (zwanego innymi słowy przekaźnikiem impulsowym) można z powodzeniem zainstalować wiele łączników, które mają za zadanie zarządzać jednym źródłem światła. Podstawowa zasada jego działania polega na wciśnięciu klawisza, który się na nim znajduje. Jest to rozwiązanie klasyczne pozwalające na to, by oświetlenie włączało się lub wyłączało.

Bardziej zaawansowaną formą jest model z wyłącznikiem czasowym, który gwarantuje pełną automatyzację włączania oraz wyłączania oświetlenia. Ma to niebagatelne znaczenie choćby w przypadku sterowania światłem na schodach czy w korytarzach.

Jaka jest zasada działania przekaźnika impulsowego 12V? Schemat prezentuje się następująco: przewód fazowy ma za zadanie dostarczenie potencjału elektrycznego do przekaźnika. Cewka przekaże ten potencjał do żarówki (niezależnie od tego, że przycisk został już zwolniony), co powoduje włączenie się lampy. Kiedy czynność ta zostanie powtórzona, lampa wyłączy się. Kolejny taki cykl oznacza kolejne włączenie i wyłączenie źródła światła. Tak działa przycisk bistabilny.

W przestrzeniach domowych przekaźnik impulsowy jest wykorzystywany z wielkim powodzeniem. Zwykle dwa wyłączniki znajdujące się na ścianie odpowiadają za to, by światło można było włączać i wyłączać.

Na czym natomiast polega zasada działania przekaźnika monostabilnego? Tutaj mamy do czynienia z kierowaniem jedynie impulsem. Ma on określony czas trwania (zwykle kilka sekund). W przypadku przekaźnika impulsowego mamy zaś do czynienia ze sterowaniem stanem. Rolą użytkownika jest zarówno włączenie oświetlenia, jak i jego wyłączenie. Jeśli potrzebujesz pomocy w wykonaniu instalacji, wypełnij ten krótki formularz i odbierz oferty od najlepszych wykonawców z twojej okolicy.

Włącznik bistabilny i wyłącznik bistabilny – ceny

Ile zapłacić trzeba za włącznik bistabilny i wyłącznik bistabilny? Trzeba przyznać, że ceny są dość zróżnicowane. Te najniższe to kwoty rzędu kilkunastu złotych. Za przekaźnik impulsowy wyposażony w pamięć czasu pracy trzeba zwykle zapłacić powyżej 30 złotych. Włączniki bistabilne z niklowanym korpusem i wyłączniki bistabilne występujące w ofercie sklepów bywają niekiedy dostępne w znacznie wyższych cenach (około 100 złotych), są zwykle wyposażone w nowoczesny wyłącznik czasowy.

Coraz większym powodzeniem cieszą się dziś elementy oświetleniowe typu LED, na szczęście z powodzeniem można dopasować do tych systemów przekaźniki impulsowe 12V, których ceny nie należą do wysokich. Przekaźnik impulsowy 3V warto wykorzystać tam, gdzie stosowane są niskonapięciowe urządzenia.

Popularność elektronicznych przycisków bistabilnych z roku na rok jest coraz większa. Nic dziwnego, skoro pozwalają one na załączenie oświetlenia z kilku różnych punktów. Jaka zasada działania tutaj występuje? Korzysta się z przycisków sterujących, które połączone z sobą zostały równolegle. Warto mieć na uwadze to, że schemat wymusza podłączenie przewodów ochronnych, by całość mogła działać nie tylko niezawodnie, ale i w sposób gwarantujący bezpieczeństwo.

Przekaźnik impulsowy – opinie

Przekaźnik impulsowy cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami specjalistów i użytkowników. Podkreśla się przede wszystkim niezawodność i bezawaryjność jego użytkowania. Zanim jednak przystąpi się do zakupu, warto poznać jego zasadę działania, znajomość tego schematu pozwoli bowiem na dokonanie najlepszego wyboru.

Najbardziej popularnymi producentami modeli impulsowych są:

  • F&F
  • Legrand
  • Zamel
  • Eaton Moeller

Nierzadko decydują się oni na to, by wzbogacić proponowane przez siebie przekaźniki impulsowe w dodatkowe funkcje. Mowa przede wszystkim o wspomnianych już powyżej programatorach czasowych. Dzięki temu nowoczesnemu i coraz częściej wykorzystywanemu rozwiązaniu można włączyć oświetlenie na konkretny czas. Tam, gdzie występują czujniki ruchu, jest to opcja bardzo pożądana.

Niekiedy model impulsowy wyposażony jest w sterowanie pilotem, co w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z niego. Oczywiście tego typu egzemplarze są droższe od tradycyjnych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że rozwiązanie wyposażone w przycisk bistabilny charakteryzuje się ponadprzeciętną żywotnością. Dlatego też zaryzykować można stwierdzenie, że zakup stanowi inwestycję na lata. Bez wątpienia warto zdecydować się na przekaźnik bistabilny/impulsowy, gdy chce się sterować oświetleniem w sposób nowoczesny i zapewniający funkcjonalność.

ikona podziel się Przekaż dalej