Przewiercony przewód elektryczny w ścianie - jak go naprawić?
Przewiercenie przewodu elektrycznego to jedna z najpopularniejszych rzeczy, którą potrafimy zepsuć w czasie remontu. Brak odpowiedniej systematyki przy rozmieszczaniu kabli elektrycznych może spowodować, że wiercenie każdej dziury w naszej ścianie może zakończyć się przewierceniem przewodu i spięciem w całej instalacji.
Przygotowujesz się do budowy domu? A może chcesz wyremontować mieszkanie? W obu przypadkach oszacuj bezpłatnie koszty za pomocą Kalkulatorów Budowlanych.

Przewiercony przewód - lepiej zapobiegać niż leczyć
Warto jest zaznaczyć już na samym początku, że podczas wiercenia należy zachować dużą ostrożność i dołożyć wszelkich starań, by w żaden przewód nie natrafić. Może to być niebezpieczne dla zdrowia i życia, gdyż przewiercenie przewodu podłączonego do sieci elektrycznej może skutkować niebezpiecznym w skutkach, przypadkowym porażeniem prądem. Zdarzały się nawet śmiertelne wypadki porażenia.
Aby przeciwdziałać tego typu sytuacjom warto jest wiedzieć, że przewody z włączników, puszek i gniazdek powinny być rozmieszczone w liniach poziomych i pionowych i dlatego jeszcze przed samym wierceniem należy zastanowić się czy w danym miejscu nie ma rozmieszczonego żadnego przewodu elektrycznego.
Niestety w starym budownictwie i w miejscach gdzie szukano na silę oszczędności często zdarza się, że przewody są ułożone pod różnymi kątami. Fakt ten i zwykłe ludzkie gapiostwo to najczęstsze przyczyny przewiercenia instalacji elektrycznej.
Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w urządzenie do wykrywania przewodów elektrycznych w ścianie. Najprostsze z nich możemy nabyć już za około 30 złotych w większości marketów budowlanych.

Przewierciliśmy przewód elektryczny w ścianie... I co teraz?
Jeśli jednak spotkał nas pech, przewierciliśmy przewód i na szczęście żyjemy, należy podjąć kilka ważnych kroków, aby zminimalizować usterkę.
Po pierwsze, aby nie istniało już ryzyko porażenia prądem powinniśmy odłączyć zasilanie sieciowe poprzez wykręcenie odpowiedniego korka z tablicy rozdzielczej lub wyłączenie bezpieczników automatycznych. Dla pewności warto jest jeszcze sprawdzić czy przewiercony przewód nie jest jednak pod napięciem, np. przy użyciu zwykłej próbówki.
Dobry miernik to podstawa przy pracy z prądem. Sprawdź dobrej jakości mierniki w atrakcyjnych cenach.
Gdy miejsce wiercenia jest już zabezpieczone należy delikatnie je rozkuć aby ocenić jak bardzo przewód jest zniszczony. Jeśli nie został nawet draśnięty przez wiertło i nie ma żadnego uszczerbku w jego izolacji, możemy po prostu zagipsować dziurę i zacząć wiercić otwór w innym miejscu. Nie możemy jednak, nawet mimo braku uszkodzenia przewodu, wykorzystać tego otworu z dwóch powodów: po pierwsze może on się uszkodzić podczas samego przykręcania wkręta lub wbijania kołka, ponadto podczas sprawdzania miejsca wiercenia rozkuliśmy i poszerzyliśmy otwór, w którym kołek nie będzie się już w trzymał.
Jeśli jednak przewód został uszkodzony podczas wiercenia musimy go naprawić lub wymienić na nowy. Wymiana wiążę się z koniecznością kucia całej ściany i wyrwaniem z niej kabla od miejsca gdzie dochodził (lampa, włącznik, kontakt) aż do puszki rozdzielającej. Łatwiej przychodzi to, gdy przewód jest poprowadzony w rurce z tworzywa i nie trzeba wtedy mozolnie kuć całej ściany. Po wymianie kabla na nowy miejsce kucia zaprawiamy masą gipsową i możemy wiercić otwór w innym miejscu.
Poznaj najczęściej wybierane modele wiertarko-wkrętarek. Te urządzenia doskonale sprawdzą się przy wielu pracach remontowych i majsterkowaniu. Sprawdź promocyjne ceny!
Innym rozwiązaniem jest naprawa instalacji. Można to zrobi w bardzo łatwy sposób z użyciem specjalnej puszki podtynkowej oraz kostki do łączenia przewodów. Na początku wykuwamy w ścianie otwór o wielkości puszki, pamiętając o tym, że jego środek powinien przebiegać w miejscu uszkodzenia przewodu. Następnie rozcinamy przewód w miejscu uszkodzenia i przygotowujemy się do jego połączenia za pomocą kostki (musimy zdjąć izolacje i oczyścić końcówki kabla). Tak przygotowany przewód łączymy, wstawiamy kostkę do odpowiednio zamontowanej puszki, którą zamykamy. Należy pamiętać, że nie powinna ona się ruszać ani wystawać ze ściany. Pozostaje nam tylko obrobienie gipsem miejsca wokół puszki i możemy wiercić nowy otwór w innym, miejmy nadzieję bardziej korzystnym miejscu.
Powiązane artykuły
-
Schemat instalacji elektrycznej - 8 błędów, których nie warto popełnić
-
Ile kosztują pomiary elektryczne? Cennik usług elektrycznych 2023 w różnych regionach Polski
-
Znaczenie kolorów kabli elektrycznych - co oznaczają kolory przewodów w gniazdku, lampie, czy innych urządzeniach?
-
Jak zmienić dostawcę prądu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego - co warto przewidzieć na etapie budowy?
-
Jak zamontować gniazdko elektryczne w 10 krokach - porady dla złotej rączki
-
Jak sprawdzić zużycie prądu, by zmieścić się w rządowym limicie 2000 kWH?
-
Gniazdka elektryczne - rodzaje, montaż, gniazdka natynkowe i puszkowe
-
Skrzynka elektryczna - co zawiera domowa rozdzielnica elektryczna, jak ją zamontować?
-
Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy - ceny, zasada działania, schemat podłączenia
-
Łącznik krzyżowy krok po kroku – rodzaje, ceny, schemat podłączenia
-
Co oznaczają symbole elektryczne na schematach - wyjaśniamy oznaczenia
-
Jak podłączyć włącznik schodowy? Schemat montażu, porady
-
Przekaźnik bistabilny – zasada działania, schemat, rodzaje, ceny
-
Przekaźnik bistabilny - zastosowanie, cena, zasada działania, montaż
-
Rozdzielnica budowlana - ceny, rodzaje, opinie, którą wybrać?
-
Prawidłowa moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego - tabela i wyjaśnienia
-
Co to jest wyłącznik silnikowy? Rodzaje, dobór, zasady działania
-
Jak zrobić uziemienie w starej instalacji? Praktyczny poradnik
-
Szafa elektryczna - zastosowanie, rodzaje, wiodący producenci, ceny, porady przy zakupie
-
Na jakiej wysokości umieścić gniazdka elektryczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w domowej instalacji elektrycznej
-
Automatyka domowa - rodzaje systemów, ceny, opinie, porady
-
Przełącznik bistabilny – rodzaje, schemat działania, ceny, opinie
-
Jak zrobić uziemienie i kiedy jest konieczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - koszt, poprawki i standardowe schematy
-
Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!
-
Układanie instalacji elektrycznej - na co zwrócić szczególną uwagę?
-
Jaki generator prądu elektrycznego wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Jak działa elektroniczny licznik energii? Wyjaśniamy krok po kroku