Rozdzielnica budowlana - ceny, rodzaje, opinie, którą wybrać?
Rozdzielnica budowlana jest wykorzystywana nie tylko na placach budowy, ale również wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zasilanie i zapobieganie przeciążeniom instalacji elektrycznej o charakterze tymczasowym. Rozdzielnica budowlana występuje na rynku w różnych rodzajach i konfiguracjach. Dobrze wiedzieć, czym się różnią poszczególne rodzaje, aby dobrać rozdzielnicę zgodnie z planowanym wykorzystaniem oraz potrzebami. Poniżej znajdziesz informacje do jakich zastosowań nadaje się rozdzielnica przenośna i stacjonarna, na co zwrócić uwagę, kupując takie urządzenie oraz jakie są koszty zakupu rozdzielnicy.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Do czego jest wykorzystywana rozdzielnica budowlana?
Rozdzielnica budowlana to rozdzielnica elektryczna, która służy do zasilania tymczasowych instalacji elektrycznych. Ponadto chroni te instalacje przed reperkusjami w przypadku przeciążeń oraz zwarć. Rozdzielnica budowlana jest wykorzystywana na palcach budowy i obsługi zasilania imprez masowych. Stosuje się ją również w budynkach przemysłowych i użyteczności publicznej.
Rozdzielnica budowlana przy budowie dróg
Rozdzielnice budowlane są stosowane również przy infrastrukturze związanej z budową dróg. Obsługują niejednokrotnie obiekty sportowe podczas imprez sportowych i widowisk muzycznych. Posiadają więc szereg zastosowań. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także cennik usług elektrycznych, który znajdziesz w tym artykule.
Rozdzielnica budowlana a wydarzenia plenerowe
Rozdzielnica budowlana jest stosowana również przy obiektach remontowanych oraz przy obsłudze wydarzeń plenerowych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest tymczasowa energia elektryczna (na przykład kempingi i targowiska). Głównym zastosowaniem rozdzielnicy jest rozdział energii elektrycznej, lecz może również służyć do pomiaru zużycia energii.
Rozdzielnica budowlana z licznikiem
Na placu budowy zastosowanie, co do zasady, znajduje rozdzielnica budowlana z licznikiem. Rozdziela zasilanie na obwody odbiorcze oraz zabezpiecza przed zwarciami. W zależności od wielkości placu budowy oraz od jej rozproszenia częstą praktyką jest stosowanie kilku rozdzielnic - głównej oraz pomniejszych. Najczęściej używaną na placach budowy jest rozdzielnica budowlana rb.
Rodzaje i cechy rozdzielnic budowlanych
Rozdzielnica budowlana może być w różnorodny sposób wyposażona i konfigurowana. W zależności od funkcji i przeznaczenia może być równocześnie rozmaicie montowana. Charakteryzuje się różną liczbą gniazd oraz stopniem ochrony przed ciałami obcymi oraz warunkami atmosferycznymi. Sprawdź także najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu instalacji, które znajdziesz w tym artykule.
Rozdzielnica standardowa i z licznikiem
Podstawowe rodzaje rozdzielnic to standardowa rozdzielnica budowlana oraz rozdzielnica budowlana z licznikiem. Rozdzielnica budowlana z licznikiem oprócz zasilania energią elektryczną służy do pomiarów wykorzystania energii.
Rozdzielnica budowlana - stacjonarna i mobilna
Kolejnym ważnym podziałem jest sposób montażu. Tutaj wyróżniamy rozdzielnicę stacjonarną oraz mobilną. Stacjonarna rozdzielnica budowlana rb to urządzenie często dużych gabarytów. Wyjątkiem są rozdzielnice ścienne - montowane w ścianie, jednak nie są one właściwie stosowane na placach budowy. Do obsługi dużych imprez plenerowych lub placu budowy wykorzystywana jest rozdzielnica budowlana z fundamentem. W zależności od modelu i producenta - wkopuję się ją w ziemię lub zalewa betonem.
Zasadniczo, jeśli do obsługi jest duża liczba urządzeń, stacjonarna rozdzielnica budowlana rb z fundamentem wydaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Siłą rzeczy jest również najdroższa.
Mobilna rozdzielnica budowlana, czyli rozdzielnica przenośna to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, można przenosić w zależności od potrzeb w różne miejsce. Rozdzielnica przenośna może być niewielkich rozmiarów, posiadając zaledwie kilka gniazd i raczej będzie się nadawała do zastosowań garażowo-remontowych. Większa rozdzielnica przenośna z metalowym stojakiem jest używana również na placach budowy.
Rozdzielnica budowlana a liczba gniazd
Rozdzielnice różnią się między sobą również liczbą gniazd oraz obsługiwanym napięciem. Różny jest również sposób zamontowania gniazd. W sprzedaży możemy spotkać przykładowo - rozdzielnice z gniazdem jedno i trójfazowym, gniazdo ze stykiem ochronnym, gniazdo 16A.,32A itd.
Materiał wykonania rozdzielnic budowlanych
Materiał, z którego została wykonana obudowa rozdzielnicy, jest również bardzo istotny. Materiał wykonania obudowy ma bezpośrednie przełożenie na wytrzymałość, trwałość a co za tym idzie sposoby wykorzystania. Najbardziej wytrzymałe mechanicznie obudowy wykonuje się z materiałów termoutwardzalnych oraz z metali (najczęściej jest to odpowiednio zabezpieczona blacha). Mniejszą wytrzymałość mechaniczną, ale za to wyższą odporność na warunki atmosferyczne posiada rozdzielnica aluminiowa. Rozdzielnica budowlana z licznikiem lub bez może być wykonana również z tworzyw sztucznych. Obudowa z tworzyw sztucznych jest charakterystyczna dla małych gabarytowo urządzeń przenośnych.
W informacjach podawanych przez producentów tego typu urządzeń możemy również spotkać parametr określający stopień ochrony przed deszczem oraz ciałami obcymi. IP44 to standardowa ochrona przed deszczem oraz ciałami obcymi o średnicy od 1 mm. Oznaczenie IP54 informuje nas o ochronie przed pyłem i deszczem, natomiast IP65 chroni nie tylko przed ciałami obcymi i pyłem, ale również strumieniem wody - obudowa jest bardzo szczelna. Sprawdź także, co oznaczają poszczególne symbole elektryczne w projektach i schematach.
Ile kosztuje rozdzielnica budowlana?
Rozdzielnice budowlane można kupić w bardzo różnorodnych cenach. Modele mobilne z niewielką ilością gniazd w których obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego można zakupić już za około 100 złotych (można spotkać również tańsze egzemplarze). Jednak za w pełni profesjonalne urządzenie stacjonarne - wytrzymałe i solidne będzie trzeba zapłacić znacznie więcej. Stacjonarna rozdzielnica budowlana z licznikiem to wydatek od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Sporą ofertę rozdzielnic posiada w swoim asortymencie producent firma Sielski Z., która istnieje na polskim rynku od 1989 roku. Rozdzielnica elektryczna produkcji tej firmy to wydatek od 400 do 3000 złotych. Propozycją przenośną jest Rozdzielnica z nogami w cenie 480 złotych. Nóżki można zdemontować. Poziom ochrony tego modelu to IP44. Może z powodzeniem służyć na niewielkiej budowie, w garażu lub przy domu. Posiada cztery gniazda oraz stosowne zabezpieczenia.
Inną propozycją tego producenta jest rozdzielnica budowlana z licznikiem i metalowymi nóżkami w cenie 735 złotych. Posiada wyłącznik różnicowoprądowy 40A/30mA. Została wyposażona w legalizowany licznik - regenerowany ze stanem zerowym. Doskonale sprawdzi się na mniejszych i większych budowach.
Rozdzielnice w przystępnych cenach posiada w ofercie producent Elektro - Plast. Rozdzielnice naścienne można zakupić w cenie od 180 do 280 złotych. W ofercie znajdują się również droższe modele. W asortymencie tego producenta znajdziemy między innymi rozdzielnice podtynkowe, hermetyczne oraz wyposażone w metalowe drzwi. Elektro - Plast oferuje ponadto akcesoria do rozdzielnic oraz obudowy.
Kolejną firmą działającą w branży elektrotechnicznej jest El-Big. Firma specjalizuje się w prefabrykacji rozdzielnic elektrycznych. W ofercie znajdują się zarówno małe urządzenia przenośne (od 300 złotych wzwyż), jak i duże gabarytowo rozdzielnie typowo budowlane. W ofercie między innymi rozdzielnica budowlana z licznikiem, bez licznika, na fundamencie, na elewacje oraz na stojaku czy na słupie.
Co jeszcze warto wiedzieć o rozdzielnicach budowlanych?
Rozdzielnica budowlana powinna spełniać szereg norm i posiadać stosowne certyfikaty. Normy, których wymagania powinny spełniać rozdzielnice to między innymi PN-EN 60439-1:2003+A1:2006 oraz EN 60439-1:1999+A1:2004. Powinny ponadto posiadać znak zgodności CE, który jest certyfikatem zgodności wykonania z wymaganiami dla danej kategorii produktów (Dyrektywa Unii Europejskiej 2006/95/WE).
Certyfikaty
Certyfikaty powinny być dostępne do wglądu przy zakupie rozdzielnicy. Certyfikaty potwierdzające zgodność produktu z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa oraz normami unijnymi wystawia Biuro Badawcze do spraw jakości przy Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Jest to największa jednostka, która prowadzi ocenę zgodności wyrobów elektrycznych. Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy wybrany model posiada certyfikat i przez jaką jednostkę został on wydany.
Sprawdzone firmy
Przy wyborze urządzenia elektrycznego, jakim jest rozdzielnica, nie należy brać pod uwagę firm nieznanych o bardzo krótkiej obecności na rynku. Producenci z długą historią i certyfikatami dla swoich wyrobów będą gwarantem że zakupiony produkt jest bezpieczny. Warto również poznać opinie klientów firm którzy uprzednio zakupili dany produkt. Rzetelny producent i sprzedawca powinien również udzielić nam wszelkich niezbędnych informacji na temat swojego produktu i jego zastosowania. Sprawdź także w tym artykule, co zrobić w przypadku przewiercenia przewodu elektrycznego w ścianie.