Układanie instalacji elektrycznej - prace rozpoczynamy od projektu

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna może powstać jedynie w oparciu o przygotowany uprzednio projekt instalacji. W projekcie określa się między innymi specyfikę montażu przewodów, liczbę odbiorników prądu oraz ich dokładne rozmieszczenie. Z reguły projekt instalacji elektrycznej jest już dołączony do projektu budowlanego. Jednak w niektórych przypadkach warto dokonać pewnych modyfikacji. Wszelkie zmiany w projekcie instalacyjnym powinny być uzgodnione z certyfikowanym projektantem. Dzięki temu upewnimy się, że instalacja elektryczna będzie optymalnie dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań. Konieczne będa także niezbędne pomiary elektryczne. Jeśli planujesz instalację w swoim nowym domu, z tego artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć przed budową.

Instalacja elektryczna - od czego zacząć?

Obliczamy zapotrzebowanie na moc elektryczną

Zapotrzebowanie na moc elektryczną to jeden z kluczowych elementów wykonania bezpiecznej i wygodnej w użytkowaniu instalacji elektrycznej. Warto o tym pomyśleć na etapie zakupu projektu. Podczas określania rzeczywistego zapotrzebowania na energię elektryczną musimy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak liczba użytkowników, specyfika zasilania budynku, liczba sprzętów RTV i urządzeń AGD. W praktyce dobrze będzie zaplanować liczbę oraz lokalizację stanowisk komputerowych, lodówek, czy zmywarek oraz wykonać stosowne pomiary elektryczne. Pozwoli to nie tylko dobrać odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne, ale także rozplanować optymalną lokalizację gniazd elektrycznych.

Podczas obliczania zapotrzebowania na moc elektryczną trzeba wziąć pod uwagę całościowe potrzeby. Oprócz instalacji w domu warto także oszacować moc potrzebną do wykonania przyłączeń poza budynkiem.

Instalacja elektryczna - rodzaje przyłączy

Przy domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się przyłącza pod:

  • Automatyczne bramy wjazdowe – bramy zazwyczaj wymagają zasilania prądem sieciowym 230 V, nieco rzadziej wykorzystuje się napędy z silnikiem na 24 V. Warto zwrócić na to uwagę przed przeprowadzeniem instalacji elektrycznej. Do wykonania instalacji potrzebujemy kabli trójżyłowych, ziemnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie okablowanie miedziane w płaszczu PCW.
  • Oświetlenie ogrodu – instalacja elektryczna powinna być ułożona w wykopanym wgłębieniu (na głębokości ok. 60 cm). Przewody elektryczne powinny być dedykowane do instalacji ziemnych, a dodatkowo osłonięte płaszczem PCW. Okablowanie znajduje się zazwyczaj w warstwie przepuszczalnego piasku. Aby uchronić przewody przed przypadkowym uszkodzeniem oznacza się je niebieską folią, ułożoną na głębokości ok. 15 – 20 cm.
  • Domofon – to kolejne urządzenie, które wymaga przyłącza elektrycznego. Do podłączeniu domofonu wystarczą ziemne kable teletechniczne. Pierwszym elementem instalacji jest zasilacz domofonu. Montujemy go w domu i podłączamy do niego przewody. Podczas montowaniu instalacji warto pamiętać o tym, by okablowanie elektryczne na zewnątrz i we wnętrzu budynku posiadało taki sam przekrój. Sprawdź także: Koszt ułożenia instalacji elektrycznej w domu.

Najpopularniejsze sposoby układania przewodów w budynkach

Układanie instalacji elektrycznej można przeprowadzić na kilka sposobów. Poniżej przybliżymy najpopularniejsze z nich.

Schemat instalacji elektrycznej jest podstawą do wykonania instalacji. Warto go zachować, żeby wiedzieć, gdzie znajdują się przewody elektryczne
Układanie instalacji elektrycznej - na co zwrócić szczególną uwagę?

Instalacja elektryczna układana pod tynkiem

W tego typu instalacji wykorzystuje się okrągłe przewody elektryczne, które ukrywa się w karbowanych peszlach. Układanie instalacji elektrycznej pod tynkiem wymaga wykucia bruzd w suficie oraz ścianie. Bruzda musi być na tyle głęboka, aby pomieścić przewody elektryczne w peszlach oraz przynajmniej 1 cm warstwę tynku, który zamaskuje instalację. Układanie przewodów pod tynkiem może być dość czasochłonne i kosztowne. Mimo wszystko jest to polecany sposób montażu. Dzięki niemu zyskujemy możliwość bezproblemowej wymiany przewodów elektrycznych. W razie potrzeby kable można usunąć z peszli i przeciągnąć nowe przewody elektryczne.

Instalacja elektryczna wtynkowa

Wykonanie instalacji wtynkowej (pod warstwą tynku) cieszy się dość dużą popularnością ze względu na szybkość wykonywania prac. Tego rodzaju usługi elektryczne zazwyczaj znajdują zastosowanie w nowych domach i mieszkaniach. Wykonanie instalacji wtynkowej wymaga zastosowania wielożyłowych przewodów płaskich, wówczas układanie przewodów jest wygodniejsze. Instalacja elektryczna zostaje ułożona na ścianach, a następnie zamaskowana pod warstwą tynku. Grubość zaprawy tynkarskiej wynosi zazwyczaj ok. 1 cm.

Instalacja elektryczna natynkowa

Gdzie znaleźć pewnego elektryka?

Szukasz sprawdzonego fachowca, który wykona instalacje elektryczne w Twoim domu? Wypełnij ten formularz, a otrzymasz oferty od sprawdzonych fachowców.

Sprawdź!

Układanie instalacji elektrycznej natynkowej nie jest szczególnie skomplikowane. Tego rodzaju usługi elektryczne wykonuje się przeważnie w istniejących już budynkach. Przewody elektryczne nie zostają ukryte pod tynkiem, dzięki czemu nie ma konieczności wykuwania ścian. Zamiast tego na ścianie montuje się specjalne listwy, a w nich dodatkowe przewody elektryczne. Cała instalacja znajduje się tuż przy podłodze, dzięki czemu jest mniej widoczna. W tym wypadku układanie przewodów sprawia, że są niewidoczne. Jeśli interesuje cię oszacowanie kosztów instalacji, pomocny będzie ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość łatwego rozbudowania istniejącej już instalacji elektrycznej. Nowe przyłącza nie wymagają wykuwania tynku, a co za tym idzie nie pociągają za sobą konieczności przeprowadzania generalnego remontu w pomieszczeniach. Niestety natynkowe listwy z kablami elektrycznymi mogą wyglądać mało atrakcyjnie.

Instalacja elektryczna w podłodze

Układanie instalacji elektrycznej można przeprowadzić w podłodze. Jest to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w nowych domach i mieszkaniach. Warto zaznaczyć, że podczas układania przewodów w podłodze trzeba zastosować dodatkowe peszle, które ochronią okablowanie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Cała instalacja musi być dobrze zaprojektowana i odpowiednio przeprowadzona. Usunięcie niedoróbek po wykończeniu podłogi byłoby bardzo kłopotliwe. Jeśli interesują cię też inne usługi elektryczne, w tym miejscu znajdziesz aktualny cennik z całej Polski.

Bezpieczna instalacja w kuchni i łazience

Kuchnie i łazienki to szczególne pomieszczenia, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza. Ich cechą charakterystyczną jest też zwiększona liczba odbiorników elektrycznych. Nasza instalacja elektryczna powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, by umożliwić bezproblemowe podłączenie sprzętów AGD, dodatkowych urządzeń elektrycznych, pralki czy suszarki łazienkowej. Nie bez znaczenia będą także bezpieczne włączniki oświetlenia i gniazda elektryczne. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności warto montować gniazda bryzgoszczelne. Dzięki temu zabezpieczymy się przed ryzykiem porażenia prądem. Gniazda bryzgoszczelne rozpoznamy po charakterystycznej klapce. Produkty dedykowane do kuchni i łazienek zostają oznaczone symbolem IP 44 lub wyższym.

Podczas układania przewodów w łazience lub kuchni trzeba też pamiętać o minimalnych odległościach gniazd elektrycznych. Minimalna odległość gniazda od wanny, zlewu, zlewozmywaka bądź kabiny prysznicowej wynosi 60 cm. Dla zachowania bezpieczeństwa warto także zadbać o odległość gniazda od podłogi (minimum 1,2 metra). Włączniki oświetleniowe powinny znajdować się przynajmniej na wysokości 1,4 metra od podłogi. Z kolei oprawy oświetleniowe na wysokości minimum 2 metrów. Taka odległość zapewni większe bezpieczeństwo i komfort użytkowania pomieszczeń. Więcej na temat rozwiązań w instalacjach elektrycznych znajdziesz w tym miejscu.

Konieczne pomiary elektryczne

Pomiary elektryczne to niezbędny element układania instalacji. Musimy wykonać je po ułożeniu nowej instalacji elektrycznej lub przeprowadzeniu modernizacji. Pomiary elektryczne będą niezbędne do oddania instalacji do użytku. Dodatkowa kontrola powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż raz na pięć lat. Tego rodzaju usługi elektryczne może dokonać jedynie osoba legitymująca się świadectwem kwalifikacyjnym grupy G1 (w zakresie dozoru nad użytkowaniem urządzeń, sieci energetycznych, instalacji, a także urządzeń kontrolno-pomiarowych). Wsród niezbędnych pomiarów elektrycznych wymienić należy m.in. pomiar rezystancji uziemień, instalacji elektrycznej w puszkach czy też kontrolę samych urządzeń instalacji oraz pętli zwarcia.

Sprawdź także, co oznaczają kolory przewodów elektrycznych.

ikona podziel się Przekaż dalej