Wybieramy złączki elektryczne do kabli i przewodów elektrycznych
Zbudowanie funkcjonalnej i solidnej instalacji elektrycznej wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ale też narzędzi i znajomości sprawdzonych rozwiązań. Niewielkim rozmiarami, niemniej jednak bardzo ważnym elementem stosowanym do przewodów elektrycznych są złączki elektryczne. W tej dziedzinie również istnieje pewien wybór, ponieważ kostki łączeniowe są dostępne jako śrubowe lub zaciskowe. Popularne i zalecane są szybkozłączki do kabli- kostki Wago.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Śrubowe łączniki przewodów elektrycznych w instalacji
Śrubowe kostki łączeniowe
Podczas wykonywania prac związanych z instalacjami elektrycznymi – bez względu na to, czy to będą domowe czy samochodowe – niezbędne okazują się złączki elektryczne do kabli. Ponieważ lutowanie jest mało efektywne i niewygodne, a skręcanie przewodów absolutnie niewskazane, najlepiej jest przygotować złącze elektryczne wykorzystując złączki różnego rodzaju.
Klasyczny i najbardziej znany łącznik przewodów elektrycznych to kostka śrubowa. Złączka śrubowa do przewodów elektrycznych posiada wiele odmian. W jej skład wchodzi element przewodzący ze śrubami mocującymi, a całość jest zaizolowana powłoką plastikową. Wystarczy włożyć do otworu końcówkę przewodu i dokręcić od góry śrubę. Dostępne są kostki do łączenia przewodów o różnych przekrojach – od 1 mm2 do 25 mm2.
Po ucięciu potrzebnego kawałka złączki ściąga się z przewodów izolację na odcinku około 2 mm. Należy zwrócić uwagę na długość odizolowanego odcinka przewodu, ponieważ ma ona wpływ na jakość połączenia. Zbyt krótka końcówka nie będzie mocno przytrzymywana śrubą, a zbyt długa może blokować otwór z drugiej strony albo wystawać poza izolowaną osłonę złączki. Z jednej kostki można sporządzić trójnik, przykręcając z jednej strony pojedynczy przewód, a z drugiej strony podwójny. Po dokręceniu śrub powstaje solidny trójnik.
Zalety i wady śrubowych kostek łączeniowych
Przy pomocy złączki śrubowej można też tworzyć złącze elektryczne przewodów typu linka. Zamiast jednego drutu występuje wiele cienkich drucików, tworzących linkę. Najlepiej jest w takim wypadku użyć dodatkowych końcówek kablowych, aby druciki nie uciekały na boki.
Śrubowa kostka jest bardzo uniwersalna, zawsze można dobrać złączkę o odpowiednim rozmiarze, a przy tym bardzo tania. Złączki są sprzedawane zwykle w blokach po 12 sztuk. Pojedyncze połączenie kosztuje zaledwie 20- 40 groszy w zależności od liczby przewodów.
Do wad tego typu złączek można zaliczyć przede wszystkim utrudniony montaż w porównaniu z innymi typami. Potrzebny jest wkrętak i odpowiednie ułożenie kostki, co nie zawsze jest w praktyce proste. Śrubę należy dokręcić z odpowiednią siłą, tak aby nie przekręcić gwintu. Luzowanie śruby powoduje często całkowite jej odkręcenie i upadek na ziemię.
Zbyt mocno dokręcony zacisk powoduje czasem złamanie przewodu, a zbyt luźny – iskrzenie i nagrzewanie się. Jeśli złączka jest narażona na drgania, śruby mocujące mogą się z czasem poluzować. Luźne przewody z kolei jeśli nawet samoczynnie nie wypadną, to mogą powodować przerwy w połączeniu i iskrzenie. Wszystkie połączenia śrubowe należy okresowo kontrolować. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację elektryczną, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź najlepsze oferty z twojej okolicy.
Zaciski elektryczne do przewodów
Kostki Wago - szybkozłączki jako uniwersalne kostki łączeniowe
Kostki zaciskowe firmy Wago stanowią nowoczesny i szybki rodzaj łączenia przewodów elektrycznych. Technologia sprężynowa stosowana jest w elektrotechnice od kilku dekad. Zaciski elektryczne w przeciwieństwie do połączeń śrubowych nie wymagają specjalnych narzędzi do montażu ani kontroli stanu połączenia. Producent zapewnia odpowiednią siłę zacisku sprężyny.
Złączka-szybkozłączka składa się z zacisków z otworami oraz obudowy, do której można sięgnąć próbnikiem napięcia i sprawdzić, czy podłączone przewody są pod napięciem. Złączki zaciskowe umożliwiają łączenie przewodów o różnych przekrojach typu drut lub linka. Są produkowane w wersjach na 2, 3 albo 5 otworów.
Do wykonania połączenia wystarczy odizolowany odcinek przewodu wsunąć w otwór i zamknąć zacisk. Tak samo postępuje się z każdym przewodem, uzyskując stabilne połączenie. Dla działania szybkozłączki nie ma znaczenia, czy będzie to pojedynczy drut, czy linka z cienkich drucików. Proste i skuteczne działanie zacisków stanowi podstawową zaletę złączek zaciskowych.

Dobry miernik to podstawa przy pracy z prądem. Sprawdź dobrej jakości mierniki w atrakcyjnych cenach.
Zalety złączek instalacyjnych zaciskowych
Dla zadziałania szybkozłączki – kostki Wago wystarczy odciągnąć dźwignię, wsunąć w otwór końcówkę przewodu i opuścić dźwignię. Zakres stosowania złączki jest szeroki i obejmuje zarówno przewody jednodrutowe, jak i linkowe.
- Oszczędność czasu podczas montażu instalacji.
- Komfortowe łączenie przewodów o przekrojach od 0,14 do 6 mm2.
- Tworzenie instalacji z przewodów jedno-, dwudrutowych albo linkowych.
- Prosty montaż bez wkrętaka.
Odpowiednia technika połączeniowa gwarancją dobrej instalacji
Montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu wymaga dużego bezpieczeństwa połączeń. Profesjonalne zaciskowe złączki elektryczne są lepszym wyborem niż tradycyjne kostki śrubowe. Mimo upływu lat, szybkozłączki gwarantują brak luzów i możliwości przegrzewania się kabli.
Złączki oświetleniowe można instalować w dwóch wersjach. Jeśli trzeba połączyć jeden przewód w lampie z jednym przewodem ze ściany, wykorzystuje się najprostszą wersję szybkozłączki. Jeśli jeden przycisk ma załączać większą liczbę punktów świetlny, wykorzystuje się złączkę (trójnik) z podwójnym zaciskiem od strony instalacji. Bywają też złączki przystosowane do podwyższonej temperatury.
Powiązane artykuły
-
Schemat instalacji elektrycznej - 8 błędów, których nie warto popełnić
-
Ile kosztują pomiary elektryczne? Cennik usług elektrycznych 2023 w różnych regionach Polski
-
Znaczenie kolorów kabli elektrycznych - co oznaczają kolory przewodów w gniazdku, lampie, czy innych urządzeniach?
-
Jak zmienić dostawcę prądu? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego - co warto przewidzieć na etapie budowy?
-
Jak zamontować gniazdko elektryczne w 10 krokach - porady dla złotej rączki
-
Jak sprawdzić zużycie prądu, by zmieścić się w rządowym limicie 2000 kWH?
-
Gniazdka elektryczne - rodzaje, montaż, gniazdka natynkowe i puszkowe
-
Skrzynka elektryczna - co zawiera domowa rozdzielnica elektryczna, jak ją zamontować?
-
Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy - ceny, zasada działania, schemat podłączenia
-
Łącznik krzyżowy krok po kroku – rodzaje, ceny, schemat podłączenia
-
Co oznaczają symbole elektryczne na schematach - wyjaśniamy oznaczenia
-
Jak podłączyć włącznik schodowy? Schemat montażu, porady
-
Przekaźnik bistabilny – zasada działania, schemat, rodzaje, ceny
-
Przekaźnik bistabilny - zastosowanie, cena, zasada działania, montaż
-
Rozdzielnica budowlana - ceny, rodzaje, opinie, którą wybrać?
-
Prawidłowa moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego - tabela i wyjaśnienia
-
Co to jest wyłącznik silnikowy? Rodzaje, dobór, zasady działania
-
Jak zrobić uziemienie w starej instalacji? Praktyczny poradnik
-
Szafa elektryczna - zastosowanie, rodzaje, wiodący producenci, ceny, porady przy zakupie
-
Na jakiej wysokości umieścić gniazdka elektryczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w domowej instalacji elektrycznej
-
Automatyka domowa - rodzaje systemów, ceny, opinie, porady
-
Przełącznik bistabilny – rodzaje, schemat działania, ceny, opinie
-
Jak zrobić uziemienie i kiedy jest konieczne? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - koszt, poprawki i standardowe schematy
-
Jak samodzielnie podłączyć lampę do sufitu w 6 krokach? Zrób to sam!
-
Układanie instalacji elektrycznej - na co zwrócić szczególną uwagę?
-
Jaki generator prądu elektrycznego wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Przewiercony przewód elektryczny w ścianie - jak go naprawić?