Śrubowe łączniki przewodów elektrycznych w instalacji

Śrubowe kostki łączeniowe

Podczas wykonywania prac związanych z instalacjami elektrycznymi – bez względu na to, czy to będą domowe czy samochodowe – niezbędne okazują się złączki elektryczne do kabli. Ponieważ lutowanie jest mało efektywne i niewygodne, a skręcanie przewodów absolutnie niewskazane, najlepiej jest przygotować złącze elektryczne wykorzystując złączki różnego rodzaju.

Klasyczny i najbardziej znany łącznik przewodów elektrycznych to kostka śrubowa. Złączka śrubowa do przewodów elektrycznych posiada wiele odmian. W jej skład wchodzi element przewodzący ze śrubami mocującymi, a całość jest zaizolowana powłoką plastikową. Wystarczy włożyć do otworu końcówkę przewodu i dokręcić od góry śrubę. Dostępne są kostki do łączenia przewodów o różnych przekrojach – od 1 mm2 do 25 mm2.

Po ucięciu potrzebnego kawałka złączki ściąga się z przewodów izolację na odcinku około 2 mm. Należy zwrócić uwagę na długość odizolowanego odcinka przewodu, ponieważ ma ona wpływ na jakość połączenia. Zbyt krótka końcówka nie będzie mocno przytrzymywana śrubą, a zbyt długa może blokować otwór z drugiej strony albo wystawać poza izolowaną osłonę złączki. Z jednej kostki można sporządzić trójnik, przykręcając z jednej strony pojedynczy przewód, a z drugiej strony podwójny. Po dokręceniu śrub powstaje solidny trójnik.

Zalety i wady śrubowych kostek łączeniowych

Przy pomocy złączki śrubowej można też tworzyć złącze elektryczne przewodów typu linka. Zamiast jednego drutu występuje wiele cienkich drucików, tworzących linkę. Najlepiej jest w takim wypadku użyć dodatkowych końcówek kablowych, aby druciki nie uciekały na boki.

Śrubowa kostka jest bardzo uniwersalna, zawsze można dobrać złączkę o odpowiednim rozmiarze, a przy tym bardzo tania. Złączki są sprzedawane zwykle w blokach po 12 sztuk. Pojedyncze połączenie kosztuje zaledwie 20- 40 groszy w zależności od liczby przewodów.

Do wad tego typu złączek można zaliczyć przede wszystkim utrudniony montaż w porównaniu z innymi typami. Potrzebny jest wkrętak i odpowiednie ułożenie kostki, co nie zawsze jest w praktyce proste. Śrubę należy dokręcić z odpowiednią siłą, tak aby nie przekręcić gwintu. Luzowanie śruby powoduje często całkowite jej odkręcenie i upadek na ziemię.

Zbyt mocno dokręcony zacisk powoduje czasem złamanie przewodu, a zbyt luźny – iskrzenie i nagrzewanie się. Jeśli złączka jest narażona na drgania, śruby mocujące mogą się z czasem poluzować. Luźne przewody z kolei jeśli nawet samoczynnie nie wypadną, to mogą powodować przerwy w połączeniu i iskrzenie. Wszystkie połączenia śrubowe należy okresowo kontrolować. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację elektryczną, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź najlepsze oferty z twojej okolicy.

Zaciski elektryczne do przewodów

Kostki Wago - szybkozłączki jako uniwersalne kostki łączeniowe

Kostki zaciskowe firmy Wago stanowią nowoczesny i szybki rodzaj łączenia przewodów elektrycznych. Technologia sprężynowa stosowana jest w elektrotechnice od kilku dekad. Zaciski elektryczne w przeciwieństwie do połączeń śrubowych nie wymagają specjalnych narzędzi do montażu ani kontroli stanu połączenia. Producent zapewnia odpowiednią siłę zacisku sprężyny.

Złączka-szybkozłączka składa się z zacisków z otworami oraz obudowy, do której można sięgnąć próbnikiem napięcia i sprawdzić, czy podłączone przewody są pod napięciem. Złączki zaciskowe umożliwiają łączenie przewodów o różnych przekrojach typu drut lub linka. Są produkowane w wersjach na 2, 3 albo 5 otworów.

Do wykonania połączenia wystarczy odizolowany odcinek przewodu wsunąć w otwór i zamknąć zacisk. Tak samo postępuje się z każdym przewodem, uzyskując stabilne połączenie. Dla działania szybkozłączki nie ma znaczenia, czy będzie to pojedynczy drut, czy linka z cienkich drucików. Proste i skuteczne działanie zacisków stanowi podstawową zaletę złączek zaciskowych.

Złączki elektryczne do kabli na białym tle oraz złącze elektryczne do przewodów elektrycznych i ich rodzaje
Złączki elektryczne do kabli oraz złącze elektryczne do przewodów elektrycznych i ich rodzaje
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze mierniki elektryczne

Dobry miernik to podstawa przy pracy z prądem. Sprawdź dobrej jakości mierniki w atrakcyjnych cenach.

Zalety złączek instalacyjnych zaciskowych

Dla zadziałania szybkozłączki – kostki Wago wystarczy odciągnąć dźwignię, wsunąć w otwór końcówkę przewodu i opuścić dźwignię. Zakres stosowania złączki jest szeroki i obejmuje zarówno przewody jednodrutowe, jak i linkowe.

  • Oszczędność czasu podczas montażu instalacji.
  • Komfortowe łączenie przewodów o przekrojach od 0,14 do 6 mm2.
  • Tworzenie instalacji z przewodów jedno-, dwudrutowych albo linkowych.
  • Prosty montaż bez wkrętaka.

Odpowiednia technika połączeniowa gwarancją dobrej instalacji

Montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu wymaga dużego bezpieczeństwa połączeń. Profesjonalne zaciskowe złączki elektryczne są lepszym wyborem niż tradycyjne kostki śrubowe. Mimo upływu lat, szybkozłączki gwarantują brak luzów i możliwości przegrzewania się kabli.

Złączki oświetleniowe można instalować w dwóch wersjach. Jeśli trzeba połączyć jeden przewód w lampie z jednym przewodem ze ściany, wykorzystuje się najprostszą wersję szybkozłączki. Jeśli jeden przycisk ma załączać większą liczbę punktów świetlny, wykorzystuje się złączkę (trójnik) z podwójnym zaciskiem od strony instalacji. Bywają też złączki przystosowane do podwyższonej temperatury.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje elektryczne